Write a comment

 

מה שיפה בתחום הרפואה, זה שכל פעם שאנחנו חושבים שהגענו לשיא החדשנות והטכנולוגיה, אנחנו מצליחים להפתיע את עצמנו כל פעם מחדש.  

חלק מההמצאות הרפואיות שצפויות לנו השנה. בדרך אלינו ממש עכשיו

בלי כימיקלים

מעט מאוד השתנה בתחום של אמצעי מניעה, מאז שהוצגה הגלולה הראשונה למניעת הריון בשנת 1960. גם הבשורה של שנת 2009 בתחום הזה לא תפיל אתכם מהכסא. זאת עדיין אותה גלולה קטנה, שעושה את העבודה אוראלית. אבל, החידוש בגלולה הזאת, שקוראים לה בינתיים NOMAC/E2, הוא שהיא לא מכילה צורה סינטטית של אסטרוגן, אלא את הצורה הטבעית שלו שנקראת אסטרדיול ( Estradiol), שאמורה להקל או אפילו למנוע חלק מתופעות הלוואי של גלולות למניעת הריון. האם ההמצאה הזאת בטוחה ויעילה יותר מהקודמות שלה? תשעה חודשים יגידו.

בלי סכינים

תחום הניתוחים הוא תחום רפואי שלא מפסיק להתפתח ולהשתכלל. המילה האחרונה בתחום הזה מבטיחה ניתוחים כמה שפחות פולשניים ועם כמה שפחות צלקות. נשמע כמו משהו שהיה צריך להיות פה כבר מזמן, אבל זה לא כל התמונה. הניתוחים בשיטה הזאת, שנקראת Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery יתבצעו דרך אחד הפתחים. שזה אומר פה, פי הטבעת, הנרתיק או השופכה, מי מביניהם שהכי קרוב לאזור שצריך להיות מנותח. בזמן הקרוב, מי שצריך יכול לבחור להסיר את הערמונית שלו דרך השופכה, להיפטר מבלוטת המרה דרך פי הטבעת, או להוציא את התוספתן דרך הפה.

בלי מסמכים

הימים של 'אני רק שאלה' נגמרו. הטכנולוגיות הרפואיות החדשות של שנת 2009 יתנו למטופלים יותר אחריות לגבי הבריאות שלהם, ואפילו יציידו אותם במכשירים רפואיים שעובדים על שלט רחוק. למשל, ממש עכשיו בודקים איך זה עובד עם מכשיר חדש לבדיקת רמות הסוכר בדם לסוכרתיים. אמצעים כאלה יעבירו את הנתונים לשרותי הבריאות, או לגוף שלישי דרך האינטרנט. בהמשך, מטופלים יוכלו לקבל גישה ישירה לרופא שלהם דרך שירות שיחות ועידה מקוון, למקרים בהם המרחק הגיאוגרפי, או יכולת התנועה מהווים בעיה. בשביל הרבה אנשים זה יכול להיות הפתרון שהם חיכו לו. מצד שני, זה גם הופך את כל הסיפור למאוד לא אישי.

בלי כולסטרול

גם השחרור של תרופה בשם טריליפיקס (Trilipix) צפוי לעשות הדים בשנת 2009. טריליפיקס היא תרופה ששייכת לדור ישן של תרופות שנקראות פיברטים (Fibrates) שעושות עבודה כפולה. הן גם מורידות את רמות הכולסטרול הרע (DLD) ואת רמות השומנים בדם, והן גם מעלות את רמות הכולסטרול הטוב (HDL). מה שמיוחד בתרופה החדשה היא האפשרות לשלב אותה בביטחון עם תרופות ממשפחת הסטטינים (Statin) שגם הן מורידות כולסטרול. הגישה הכפולה הזאת אמורה לשפר את פרופיל הכולסטרול אצל רבים, ובתקווה להציל אלפי חיים. מה עדיף? תיקון מהיר או אימוץ אורח חיים בריא שכולל תזונה ופעילות גופנית? שאלה טובה.

בלי צידנית

במהלך 30 השנים האחרונות, ההצלחה של השתלות לב היתה בעיקר פונקציה של זמן. בדיוק כמו בסרטים, הצוותים הרפואיים רצו מהתורם לנתרם עם צידנית מלאה בלב וקרח, עם חלון הזדמנויות קטן של 4 שעות לספק את הסחורה. משנת 2009 יתחילו להשתמש ב - Warm Organ Perfusion Device. צידנית מיניאטורית נישאת שיכולה לשמור על איברים במצב חי במשך 12 שעות. בהתחשב בעובדה שבכל יום לא מעט אנשים ממתינים להשתלת איברים, החידוש הזה מגיע בקלות לראש רשימת ההמצאות הרפואיות של השנה. מעניין מה תביא איתה 2010.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.