Write a comment

 

ב-23 בינואר הציגה הנציבות האירופית את תכניתה למאבק בהתחממות הגלובאלית.  התוכנית כוללת סדרת צעדים חשובים שמטרתם לצמצם ב-20% את פליטת גזי החממה עד לשנת 2020. הרעיון: לחזק ולבסס את מנגנון הענקת ההיתרים לפלוט גזי חממה. רעיון נחמד, אך מה זה אומר "היתרי פליטה"?

הרעיון למתן היתרי פליטה לתעשייה במטרה להפחית את הזיהום, יוצר לכאורה פרדוקס. אך יחד עם זאת, היעד הכולל הוא לצמצם את פליטות גזי החממה. במקום לחייב כל גוף בנפרד (בין אם מדובר במפעלים או פרטיים) לצמצם ב- X% את פליטות הגזים שלו, הציבו האירופאים יעד גורף שיושג בזכות מאמץ כולל של כולם. היתרון בשיטה זו היא הגמישות שלו. "המטרה היא לקבוע מחיר על פליטת הגז, וזאת כדי שמפעלים ישקיעו בטכנולוגיות נקיות יותר ויחפשו פתרונות שיבטיחו שמירה על הסביבה" מבהיר טִייֵרי קרול Thierry Carol)), סמנכ"ל  Bluenext, שהיא אחת מהבורסות המרכזית באירופה למסחר בהיתרי פליטה של גזי חממה.

אז איך זה עובד ?

ניקח לדוגמא שני מפעלים. המפעל הראשון- Duchmol- מייצר מלט. הארובות שלו פולטות 600 טון פחמן דו חמצני בשנה. הבעיה: המפעל צריך לעמוד במכסת פליטה של 200 טון פחמן דו חמצני בשנת 2008. ברור מכך שמפעל Duchmol לא יוכל לעמוד במכסה זו, אלא אם כן הוא ישנה לחלוטין את קו הייצור שלו. המפעל השני- Trucmuch – מייצר נייר. המפעל, עבר בשנה שעברה לשימוש במכונת ייצור ידידותית מאוד לסביבה. ולכן אינו זקוק למכסה של 400 טון פחמן דו חמצני. מפעל הנייר ימכור למפעל המלט את מכסת הפחמן שלו. כתוצאה מכך, שני המפעלים ירוויחו ויכבדו את המטרה שהוצבה להם.         

כיצד נסחרות המכסות?

אם המפעלים Duchmol ו- Trucmuchמכירים זה את זה, מכירת המכסה של 400 טון פחמן דו חמצני יכולה להתבצע באופן ישיר. במידה ולא, המכירה מתבצעת דרך הבורסה להיתרי פליטה של גזי חממה. מדובר בשוק שבו נפגשים הקונים והמוכרים של היתרי הפליטה. דוגמא לבורסה מסוג זה היא כאמור, Bluenext. בורסה זו, שהיא חברת בת של הבורסה Euronext, מכרה לבדה 60% מהמכסות באירופה של פחמן דו חמצני לשנת 2006. כלומר, 22 מיליון טון פחמן דו חמצני.  

מה הביא לרעיון השוק בפחמן דו חמצני?

שוק הפחמן הדו-חמצני הוא אחד האמצעים שנקבעו לאחר פרוטוקול קיוטו במטרה לעזור למדינות לצמצם את פליטות גזי החממה שלהן. הפרוטוקול חותר ליישם באופן גלובלי את השיטה המכונה "cape and trade" החל בינואר 2008. כדי להתכונן לכך, יצר האיחוד האירופי בשנת 2005 תוכנית בשם Europeen Union Emissions Trading Scheme (EU ETS) במטרה להכין את המפעלים בשטחו לאילוצים העתידיים. במהלך תקופת המבחן בשנים 2005-2007, ההתמודדות עם הנושא לא הייתה קשה. וכך, הערך של טון פחמן דו חמצני ירד ממחיר של 30 יורו בשנת 2006 לשני סנטים (0.02 אירו) כיום. אלו שעברו את המכסות שנקבעו להם, נאלצו לשלם קנס צנוע של 40 אירו ליחידה.  

מי קובע את המכסות?

תכנית האקלים של הנציבות האירופית שמה לה למטרה להפחית ב- 20% את פליטות גזי החממה עד לשנת 2020 ביחס לרמת הפליטות שנרשמה בשנת 1990. כדי להגיע למטרה זו באופן משותף, הנציבות תקבע יעד לכל מדינה באיחוד בהתאם לתוצר המקומי הגולמי שלה. הכלל הוא שעל המדינות העשירות ביותר יוטל המאמץ הגדול ביותר. אם תכנית זו תאושר על ידי 27 מדינות האיחוד, תיאלץ צרפת למשל לצמצם את פליטות הגזים שלה בשיעור של 14%, ובריטניה- בשיעור של 16%. בולגריה, לדוגמא, תוכל להעלות את שיעור הפליטה שלה ב- 20%. למעשה, המדינות העניות ביותר באיחוד מורשות להגדיל את שיעור הפליטות שלהן, וזאת במגמה לעודד את פיתוחן הכלכלי. עליה זו בפליטה תיספג על ידי ההפחתה אצל המדינות האחרות.

לאחר קביעת המכסות לכל מדינה באיחוד, על המדינה לחלק את המכסות למפעלים המשתייכים למגזרים הכלולים בהנחיה (תעשיות האנרגיה, הפטרוכימיה, הברזל, המלט, הנייר, הזכוכית והקרמיקה).    

 

מהו השינוי שתוכנית האקלים מביאה?

בשנת 2008 נכנסים האירופאים לשלב השני של ההתחייבויות שלקחו על עצמם בהסכם קיוטו. הכללים כבר יותר קפדניים. מעתה, טון פחמן דו חמצני נסחר במחיר של 20 אירו והקנס לאי עמידה במכסה מגיע ל- 100 אירו. עם זאת, אם תתקבל תכנית האקלים על ידי 27 מדינות האיחוד, ימשיכו המדינות לחלק מכסות בחינם, אך בכמות קטנה יותר. כמו כן, חלק מהמכסות יימכרו במכירה פומבית. מגזר החשמל, שהוא הפולט העיקרי של גזי החממה באירופה, יצטרך לרכוש את כל המכסות שלו במכירה פומבית החל משנת 2013, עם השקתו של המנגנון החדש. בהדרגה יצטרכו כל המגזרים לשלם על המכסות. יחד עם זאת, מפעלים הפגיעים יותר לתחרות מול יצרנים שאינם כפופים לכללים החדשים, יהיו פטורים מתשלום.    

מקור המאמר: אתר Planete terra

תורגם מצרפתית על ידי כתבי ד"ר יאנג

כתבות קשורות בשפה הצרפתית:

Droits a polluer : le droit de savoir

Climat : la foire au carbone

אתר Terra Economica 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.