Write a comment

 

הגוף שלנו חכם. כשאנחנו נחתכים, או נפצעים, הוא יודע בדיוק מה לעשות עם זה. אבל מסתבר שכוחות הריפוי הטבעיים של הגוף עומדים לצידנו גם כשאנחנו נפצעים ברמה הנפשית. אנחנו רק צריכים ללמוד להזכיר לעצמנו את מה שהספקנו לשכוח.

שיטת החוויה הסומאטית (Somatic Experience). להבריא את הנפש דרך הגוף.


אדון לווין
לפסיכיאטריה המודרנית, טראומה היא אולי תעלומה. אבל לפי גישת החוויה הסומאטית, סימפטומים של טראומה לא נגרמים על ידי האירוע עצמו, אלא על ידי התגובה שלנו אליו.

גישת החוויה הסומאטית (סומה =גוף) היא גישה טבעית להבין את הטראומה, לעבוד איתה ובעיקר להחלים ממנה. היא פותחה על ידי ד"ר פיטר לווין (
Dr. Peter Levine), ששאב את התובנות שלו משני תחומי ההתמחות שלו, רפואה ופסיכולוגיה.

במהלך 40 שנות מחקר ולימוד, בהן בין היתר צפה לווין בהתנהגות של בעלי חיים בסביבה הטבעית שלהם, הוא הבין שגם לנו, בני האדם, יש יכולת מולדת להתגבר על טראומה בדיוק כמו לחיות. יש לנו אותם אינסטינקטים ואותה תשתית של מערכות הישרדותיות במוח. אבל בכל זאת, יש לפחות הבדל אחד בינינו לבין בעלי חיים. אנחנו כן נכנסים למצב של טראומה, והם לא.

מתוך התצפיות שלו, לווין הבין שכאשר בעל חיים בטבע נמצא במצב של איום, יש לו שלוש ברירות. להילחם, לברוח או לקפוא. הוא גילה ששתי האפשרויות הראשונות, לחימה או בריחה, קשורות להפרשה של עודף אדרנלין בגוף. אבל בעלי חיים לא שומרים את עודף האנרגיה בגוף. יש להם יכולת מולדת להחזיר לעצמם את האיזון אחרי אירוע שנתפס כאיום.


אנרגיה שלא מופרשת מהמערכת, נשארת לכודה במערכת העצבים ויכולה לחולל שינויים בגוף ובנפש. לפי גישת החוויה הסומאטית, גם הגוף שלנו מוצף בעודף אדרנלין ומוליכים עצביים, רק שלנו יש מוח הגיוני שמרסן את התגובה האינסטינקטיבית להחזיר לעצמנו את האיזון. אצלנו, העודפים נשארים בגוף, יוצרים בלבול ומתערבים ביכולת הטבעית של הגוף להחלים.

במצב של קפיאה, האפשרות השלישית לנוכח אירוע שנחווה כטראומתי, המערכת משתתקת. וזאת בדיוק טראומה. רגע שקפא בזמן.

אינסטינקט בסיסי
קשה לזהות ולסווג מקורות של טראומה. זה יכול להיות נפילה מאופניים בגיל 6, ניתוח, פגיעה נפשית או פיסית, תאונה, מוות, מלחמה או אסון טבע. אבל לפי החוויה הסומאטית, חרדה, דיכאון, או כאבים, כולם סימנים לטראומה לא פתורה.

כדי לפתור אותה, שיטת הטיפול משתמשת באותם כלים בסיסיים, בצורה שונה עם כל טראומה. המשותף לכל צורות העבודה, היא ההתבוננות בגוף. כי אם טראומה נעולה וחסומה בגוף ברמה הפיסית, כדי לצאת מהקיפאון והתקיעות, צריך לשחרר אותה באותה צורה.

שיטת החוויה הסומאטית עובדת עם תבניות שלא תמיד נפתרות רק ברמה הקוגניטיבית. היא מלמדת לגשת למידע לא רק ברמה הקוגניטיבית, אלא גם ברמה התחושתית, התנהגותית ורגשית. היא משלבת את העוצמה של טיפול בשיחה, עם העוצמה של עבודה דרך הגוף, כמו מגע למשל, או תרגילים להעלאת המודעת לגוף. היא עוזרת לפתח מודעות לתחושות, רגשות, דימוים והתנהגות. איך אנחנו נושמים, זזים, מדברים. באיזה מקום בגוף הפעולות האלה נחוות ובעיקר, איך זה משפיע עלינו.

המוח אולי יכול להזיז הצידה רגשות וזיכרונות, הוא אפילו די מומחה בזה. אבל הגוף זוכר את הכל. רגשות מהעבר מאוחסנים בגוף, ואפילו בצורה לא מודעת יש להם השפעה עצומה על מי שאנחנו, איך אנחנו מתנהגים ואיך אנחנו מרגישים לגבי עצמנו ובכלל. אם משתמשים בגוף כשער מעבר למודעות, רגשות קבורים וזיכרונות מודחקים יכולים לעלות על פני השטח ולשחרר אותנו מתבניות ישנות, שגורמות לנו להרגיש תקועים ועוצרות אותנו מלחיות את החיים בצורה מלאה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.