1 Comment

 

מערכת הרבייה האנושית היא הרבה יותר מורכבת ממה שחושבים. אפילו לזוגות שלא סובלים משום בעיה, יש סיכוי של 25% להיכנס להריון. וזה בגלל שלזרע יש מסע ארוך להשלים ורוב הקטנטנים פשוט לא בנויים לזה.


אנחנו יודעים מאיפה הוא מגיע ומה הוא עושה. אבל, אם בשביל לעשות תינוק, צריך רק ביצית אחת וזרע, למה גברים מייצרים כל כך הרבה זרע? מה הכמות שנחשבת נורמאלית? מהי תוחלת החיים הממוצעת של זרע? האם הוא ממשיך לחיות מחוץ לגוף? האם גברים מפסיקים לייצר אותו כשהם מתבגרים? ובעיקר- האם יש משהו שאפשר לעשות כדי לעזור לו ול
פוריות הגבר?


הישרדות

בשונה מנשים, שנולדות עם מלאי מוגבל של ביציות, והפוריות שלהן נפסקת בגיל המעבר, גברים ממשיכים להיות פוריים פחות או יותר לאורך כל החיים.


ל
זרע ממוצע לוקח 10 שבועות להתבגר ואז הוא מגיע לאורך של 55 מיקרון, שזה מיליונית של מטר. לפני הופעת הבכורה שלו, זרע בוגר יכול לחכות עד שבועיים במחסן הזרעים, שנקרא יותרת האשך (Epididymis).


גבר בריא מייצר בין 70 ל-150 מיליון זרעים ביום. טכנית, צריך רק זרע אחד כדי להפרות ביצית וכדי להיכנס להריון. אבל על כל זרע שמגיע לביצית ומפרה אותה, יש מיליונים אחרים שלא.


זאת גם הסיבה שגברים מייצרים כל כך הרבה זרעים, למרות שבפועל צריך רק אחד. המסע מהנרתיק לחצוצרות, שם הוא אמור לפגוש את הביצית שמגיעה מהשחלות, הוא מסע שרק מעט זרעים שורדים. וגם בשביל אלה שכן משלימים את המסע, הפרייה של הביצית רחוקה מלהיות בטוחה. רק 25%-50% מסך כל הזרעים, ינועו קדימה לעבר היעד. תוסיפו לזה את העובדה שבגיל 25 איכות הזרע של הגבר מתחילה לרדת, וזה באמת נס משמיים שמישהו מהם בכלל מגיע לקו הסיום.


ואם זה לא מספיק, הביצית מכוסה בשכבה עבה שהופכת את ההפרייה לעוד יותר קשה. אבל אפשר להיות רגועים. מומחים מאמינים שהתהליך הזה הוא כנראה הדרך של הטבע להבטיח שרק זרעים בריאים וחזקים יפרו את הביצית.


גורם נוסף במשוואה הזאת הוא אורך החיים של הזרע. גם התשובה לשאלה הזאת תלויה במספר גורמים, והחשוב מביניהם הוא איפה הזרעים נמצאים. כאשר הזרע נמצא בגוף של אשה, הוא יכול לחיות עד חמישה ימים בהתחשב בתנאים, כך שאם מקיימים יחסי מין לא מוגנים לפני הביוץ, יש סיכוי טוב להיכנס להריון.


אנליזה של הזרע היא בדיקה שעוזרת לרופאים לזהות איפה בדיוק הבעיה. זאת יכולה להיות שאלה של כמות הזרעים, או כמות השפיכה. שפיכה ממוצעת מכילה קרוב ל-100 מיליון זרעים, ולפי ארגון הבריאות העולמי (
WHO), פחות מ-20 מיליון זרעים למיליליטר זרע יכול לסבך את העניינים.


זרע נמדד גם בתנועתיות שלו, מדד שמתאר את אחוז הזרעים שיודעים לזוז. כשעה לאחר שפיכה, לפחות 50% מהזרעים צריכים לנוע קדימה בקו ישר. זרע מוערך גם לפי המבנה, הגודל והצורה. לזרע תקין יש ראש וזנב. לזרע בעייתי יכולים להיות שני ראשים, או שני זנבות. 


ועל כל המשתנים האלה, צריך להוסיף גם את הכרומוזומים. כרומוזום
Y (שעושה בנים) שוחה מהר יותר מכרומוזוםX (שעושה בנות). כרומוזוםY הוא קטן יותר ולכן יכול לשחות מהר יותר בהשוואה לכרומוזוםX.


X
 אוY, זרעים יודעים לשחות רק קדימה ולא אחורה. ואת המסע שלהם לשחלות (175 מ"מ), הם עושים במהירות ממוצעת של עד 4 מילימטר בשניה. זה יכול לקחת כמה שעות טובות במקרה הטוב, או כמה ימים במקרה הפחות טוב.


לייף סטייל

זרעים הם באמת מנגנון מדהים של הגוף. אבל כנראה שהם טובים, כל עוד הגוף שמייצר אותם שומר עליהם. מה אפשר לעשות? מרבית הדברים שאנחנו עושים בשביל לשמור על עצמנו בריאים, יכולים לשפר גם את הבריאות של הזרע. למשל, תזונה נכונה, הימנעות מצריכת מוצרי טבק, הגבלת צריכת האלכוהול, הימנעות מסטרס, הקפדה על שגרת פעילות גופנית קבועה ומשקל גוף תקין. במילים אחרות: גוף בריא יכול לעזור לזרע בריא. ונשים, אם אתן רוצות זרע בריא, תזכרו שזה הרבה פחות מקרי ממה שאתן חושבות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.