Write a comment

 

מאמינים שאם רק תחשבו טוב, יהיה טוב? כנראה שראיתם פעם אחת יותר מדי את הסרט "הסוד". לפחות ככה טוען רוברט הולדן (Robert Holden), פסיכולוג אמריקאני, מומחה לאושר, ומיסיונר של התסריטים הכי גרועים.

כישלון הוא לא חלק מהלקסיקון שלכם? זה באמת נחמד מאוד. אבל אם אתם רוצים להיות מאושרים, אולי בכל זאת כדאי שתחזירו אותו לשם.

באושר ועושר?

אושר, החיפוש אחריו, החוסר בו, המחבואים שאנחנו משחקים איתו. איך שלא מסתכלים על זה, אושר הפך לאובססיה לאומית. ולמרות שהרווחה הפרטית שלנו השתפרה בצורה משמעותית בהשוואה לכמה שנים אחורה, פעם היינו יותר מאושרים, בלי תרופות שעזרו לנו להיות כאלה. אז איך בכל זאת מוצאים את האושר?

אם יש מישהו שחושב שיש לו את התשובה, הוא הפסיכולוג רוברט הולדן, מייסד פרויקט האושר (Happiness Project) והמורה הפרטי של תלמידה אחת שקוראים לה אופרה ווינפרי. 'איך להיות מאושר' (How to Be Happy), 'נוסחא לאושר' (The Happiness Formula) ו'אושר עכשיו'  (Happiness now) הם רק חלק מרשימה די ארוכה של רבי-מכר שהשם שלו חתום עליהם. באחרון שלו, 'להיות מאושר' (Be happy), הוא מסביר שיש לנו עוד דרך ארוכה לעשות. ככה זה כשמכורים ליעדים ולא רואים את הנאות הקטנות. 

הולדן מתעסק קצת באושר, ובתור אחד כזה הוא טוען שהפכנו את האושר ליעד. אנחנו אומרים לעצמנו שברגע שנשיג את המטרה, נהיה מאושרים. אבל כנראה שזה לא עובד ככה. אנחנו לא מספיק נהנים ממה שיש עכשיו, ומיד רצים למשימה הבאה בתור ברשימה. ויש לנו חתיכת רשימה. עוד כסף, בית יותר גדול, מכונית חדשה מהניילונים ולפחות חופשה אחת חלומית בשנה.

אם אתם חושבים שגמילה מתענוגות חומריים תפתור לכם את הבעיה, אתם שוב טועים. החיפוש שלנו אחר האושר אמנם מורכב מהישגים חומריים, אבל גם לשאיפות שלנו יש חלק בזה. אנחנו רוצים להיות טובים יותר מכל אחד, משווים את עצמנו בלי הפסקה לאחרים, כל הזמן. פעם, אנשים היו חיים בחברות קטנות. היום, יש לנו טלוויזיה ובטלוויזיה לאנשים יש בית מושלם, אוטו מושלם, משפחה מושלמת, חיים מושלמים.  

אושר הופך להיות עבודה קשה, כאשר דוחסים כמות כזאת של שאיפות לתוך הלו"ז. ובשורה תחתונה, קניות אמנם נותנות לנו זריקת דופאמין לשעה וחצי גג, אבל הן מרחיקות אותנו מהאושר. אם מנסים לכמת את האושר פר יחידת זמן, אפשר לראות שאנחנו במגמת ירידה. אפילו דרמטית.

כגודל הציפיות

אז מה הפיתרון? בתור התחלה, הסירו דאגה מליבכם. הולדן לא אומר שאנחנו צריכים להתנזר מתענוגות חומריים לחלוטין. מה שאנחנו כן צריכים לעשות, זה לחשוב פחות על מה שאין, וליהנות יותר ממה שיש. להעריך את הדברים החומריים, אבל לא להפוך אותם למושיע שלנו, להשקיע קצת יותר ביחסים בין-אישיים, ולפעמים גם לשאול את עצמנו את השאלה הפשוטה- מה המשמעות של אושר עבורי? נשמע נדוש, אבל תתפלאו. לא הרבה יודעים את התשובה.

שאיפות גדולות אמנם נותנות לנו משהו לשאוף אליו, אבל לטענתו הן אכזבה שרק מחכה לקרות. כאשר אנחנו חושבים על העתיד, אנחנו תמיד שמים את עצמם בקטגוריה אחת מעל הממוצע. אבל, אם להיות מציאותיים, לא כל המשאלות שלנו עומדות להתגשם. לעומת-זאת, מחקרים מראים שהורדת ציפיות עושה אותנו מאושרים כמעט באופן מיידי. מצאו את זה בהקשר של זוגיות, מצאו את זה בהקשר של עבודה ותחומים נוספים בחיים שאחראים על האושר שלנו. כשחושבים על זה, יש בזה משהו. אל תצפו לכלום, וכל דבר יראה לכם כמו בונוס.

נשמע מוזר, אבל הולדן טוען שנהיה מאושרים רק כאשר נצפה לכישלון. בכל דבר חדש, אנחנו כמו סטודנטים בשנה ראשונה. אנחנו לומדים, וחלק בלתי נפרד מזה הוא לטעות ולהיכשל בדרך. כישלון לא נמצא בלקסיקון שלכם? כנראה שגם אתם הפנמתם את המנטרה הפופולארית שמלמדים בסדנאות של אושר. הולדן טוען שזה רק נשמע כמו מנטרה חיובית, אבל למעשה טרמינולוגיה כזאת נובעת מפחד. בפועל, אנשים שמצפים לכישלון, ולא מפחדים ממנו, הם אלה שיגיעו לאן שהם רוצים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.