חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

כבר לפני יותר מ-100 שנה, עוד לפני שהעולם בכלל ידע מהי אנטיביוטיקה, שמו כמה רופאים לב לכך שבחולי סרטן אשר לקו במחלות זיהומיות ופיתחו חום גבוה למשך תקופה ממושכת, חלה נסיגה ברורה בגודל ובהיקף של הגידולים הסרטניים. המסקנה החשובה מתופעה זו היתה כי בהשוואה לתאי הגוף הרגילים, התאים הסרטניים רגישים לחום הרבה יותר. על יסוד הגילוי הזה התפתחה לימים ההיפרתרמיה (Hyperthermia) - שיטה להריסת גידולים סרטניים באמצעות חום גבוה.

במרכזים רפואיים רבים בכל העולם מטפלים מזה כשלושה עשורים בחולי סרטן באמצעות היפרתרמיה -  שיטה להריסת גידולים סרטניים באמצעות חום גבוה. בישראל החלו להכיר ביתרונות השיטה רק בעשור האחרון.

טמפרטורות גבוהות מהרגיל לעונה
פריצת הדרך הבאה הגיעה מכיוונו של רופא אמריקני בשם קולי, שפיתח את הזריקה קולי-וקסין, שהכילה חיידקים שתפקידם לגרום לחום גוף גבוה אצל החולה למשך כמה ימים. קולי, למרבה האכזבה, לא הצליח לשלוט על הטמפרטורה הרצויה, או על משך הזמן שהגוף יקרין חום, והחיפוש אחר הטכנולוגיה המתאימה נמשך. את הצעד הבא ערך פורננדה, לימים מדען אטום גרמני. פורננדה, שבסך הכל רצה להציל חבר קרוב שחלה בסרטן, פיתח טכנולוגיה פשוטה ויעילה לחמם את כל הגוף באמצעות קרינה אינפרא-אדומה.

באמצע, היה עוד ניסיון אמריקאי (וטראומתי משהו) לטפל בחולים באמצעות אמבטיות מים שחוממו לטמפרטורה של 40 מעלות. אבל פריצת הדרך המשמעותית בתחום הגיעה בדמותם של שלושה מכשירי היפרתרמיה שונים, שפותחו ברבע האחרון של המאה הקודמת. המכשיר הראשון נועד לחמם גידולים שטחיים שנמצאים על פני העור (hyperthermia Superficial). המכשיר השני משמש לחימום גידולים השוכנים בעומק הגוף (Deep loco-original hyperthermia), והמכשיר השלישי, שנקרא היפרתרמיה כל-גופית (Whole body hyperthermia ), מחמם את כל הגוף ומתאים למקרים בהם הגידול כבר התפשט לכמה איברים.  

בארצות רבות בעולם נחשב כיום הטיפול בהיפרתרמיה לחלק בלתי-נפרד מטיפולי הרפואה הקונבנציונאלית. יתרונותיה המשמעותיים של ההיפרתרמיה הן שהיא מתאימה לרוב סוגי הסרטן, מספר הטיפולים בה לא מוגבל והיא לא גורמת נזק לרקמות הגוף הבריאות, אלא רק לתאים הסרטניים. החום שמוקרן מהמכשיר במהלך הטיפול הורס את החלבון שנמצא בתוך התא הסרטני, אותו חלבון שחיוני להישרדות התא. תאים רגילים מצליחים לבנות את עצמם מחדש אחרי טיפול היפרתרמי. תאים סרטניים, לעומתם, לא מצליחים להתאושש ממנו. יותר מזה: מחקרים בינלאומיים שהתפרסמו בשנים האחרונות הראו כי טיפול משולב של היפרתרמיה וכימותרפיה, יכול להכפיל את סיכויי ההחלמה של החולה.

הבקרה על הצלחת הטיפול נעשית כששה עד שמונה שבועות מתחילת הטיפול. אם הגידול הוא גוש שניתן למשש אותו, בודקים אם הוא קטן או גדל בעקבות הטיפול. בסוגי סרטן אחרים, נעזרים בבדיקות הדמיה כמו CT, או PET, או בבדיקות דם שנותנות לנו אינדיקציות שונות על הגידול.

תקווה חדשה

במרכזים רפואיים רבים באירופה ובאמריקה מטפלים בחולי סרטן באמצעות היפרתרמיה, ואף עוסקים במחקרים בנושא. בישראל החלו להכיר באיכויות השיטה רק בשנים האחרונות. חלוץ המטפלים בהיפרתרמיה בישראל הוא ד"ר יוסף ברנר (Joseph Brener), שעושה זאת מזה יותר מ-10 שנים. ד"ר ברנר, המייסד והמנהל של המחלקה האונקולוגית בבית החולים וולפסון בחולון ב-25 השנים האחרונות, מתמקד בטיפול בהיפרתרמיה בחולי סרטן.

הטיפול ההיפתרמי, מתבצע בין פעמיים לחמש פעמים בשבוע, בהתאם למצבו של המטופל כמובן. כל טיפול נמשך כשעה, פרט להיפרתרמיה כל-גופית שנמשכת כשש שעות ומתבצעת בפיקוחם הצמוד של ד"ר ברנר, אחות ורופא נוסף, שנמצא בקשר עם המטופל לכל אורך הטיפול. פרט לטיפול בהיפרתרמיה, נעזר ד"ר ברנר בטיפולים משלימים ואלטרנטיביים כמו עירויים של ויטמינים, צריכת תוספי מזון שונים ושימוש בצמחי מרפא.

יותר מאשר אונקולוג, ד"ר ברנר רואה עצמו כמאמן אישי של המטופלים שלו, מדריך שמקיים איתם דיאלוג תמידי לאורך כל הדרך הקשה. עם זאת, ועם יד על הלב, נאלץ ד"ר ברנר להודות כי בכל הנוגע לטיפולים במחלות הסרטן השונות, קצב ההתפתחות של הרפואה הקונבנציונאלית הוא לפעמים איטי מדי. בתור אונקולוג, הוא זוכר מקרים בהם סיים לתת למטופל מסוים את ארסנל התרופות שלו, מבלי שהצליח לעזור לו בפועל. בנקודה הזאת, מתחבר ד"ר לכלים ולידע שרכש בתחום הרפואה המשלימה.

"ההיפרתרמיה, הן כטיפול יחיד והן כטיפול משולב עם כימותרפיה או הקרנות, מצליחה לחדור לקהל יעד נרחב יותר, אשר מכיר ביעילותה בטיפול בסוגים רבים של סרטן", יודע ד"ר ברנר לספר. "אחרי יותר מ-10 שנות ניסיון בטיפול בהיפרתרמיה, אני יכול להגיד בביטחון מלא שמעולם לא נתקלתי בבעיה שיצר הטיפול הזה. להיפך, אני יכול לספר רק על סיפורי הצלחה ועל מטפלים שמגיעים למרפאה מכל חלקי הארץ, ואפילו מחו"ל".

ד"ר ברנר מוסיף כי "אצל 60 אחוז מהמטופלים הצלחנו לעצור או להקטין את הגידולים. בהתחשב בעובדה שחלק הארי של המטופלים עברו, לפני שהגיעו למרפאה, הרבה מאוד טיפולים קודמים בבתי חולים, המספר הזה הוא בהחלט מרשים".

בין כל סיפורי ההצלחה, הוא מספר על מטופלת שחלתה בסרטן הכבד. בבית החולים הדסה לא נתנו לה סיכוי. כעבור שנה, לאחר שטופלה בהיפרתרמיה ונרפאה, הם הורידו את הכובע בפני ד"ר ברנר. אבל נסתרות הן דרכי הסרטן, וכמו בסוגי טיפולים אחרים, הוא לא יכול להבטיח שזה יעבוד. "כל מקרה נבחן לגופו. כמו שכימותרפיה לא מתאימה לכל אחד, יש מקרים בהם גם היפרתרמיה לא תעזור".

מה שהוא יכול להבטיח בוודאות, זה שלא יהיו תופעות לוואי. שזה כנראה היתרון הגדול של הטיפול בהיפרתרמיה. היתרון המשמעותי הנוסף הוא, שהטיפול מתבצע בארץ ויכול להיעשות בצורה רציפה, אלמנט חשוב נוסף בכל הנוגע לטיפול במחלת סרטן. המטופלים נשארים בסביבה הקרובה שלהם, בקרבת המשפחה והחברים ויכולים להמשיך לנהל אורח חיים שגרתי ולקבל את הטיפול הטוב ביותר.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.