Write a comment

 

1/4 מהיונקים, 1/8 מהעופות, 1/3 מאוכלוסיית הדו חיים ו- 3/4 מהצמחים בעולם נמצאים בסכנת הכחדה, כך עולה מדו"ח שהציג איגוד השימור העולמי (IUCN) לשנת 2007. 40 אלף מינים נוספים נמצאים בוויטינג ליסט, אבל הם לא צריכים לדאוג, הם יכנסו לרשימה הרבה יותר מהר ממה שהם חושבים, קצב ההכחדה מתרחש במהירות גבוהה פי אלף מאשר הקצב בו הוא מתרחש בטבע.

כל היצורים החיים, כל צורות החיים, בכל המקומות, נקראים 'מגוון מינים' או 'מגוון ביולוגי' (biodiversity). הקיום של כל מערכת אקולוגית, תלוי לחלוטין בקיום מגוון ביולוגי טבעי. המגוון הביולוגי נמצא בסיכון מתמיד של הכחדה, בגלל אסונות טבע למשל. הבעיה, שבחמישים השנים האחרונות הסיכון הזה רק עולה.

אז מה כבר יכול לקרות בחמישים שנים? כל ההתפתחויות שהפכו את החיים שלנו להרבה יותר נוחים, הפכו את החיים של מינים אחרים לבלתי אפשריים. ציד, הרעלה, חומרים מזהמים, שריפות, הזרמה של ביוב ושפכים לנחלים ולימים, פליטת מזהמים לאוויר, כריתת יערות, פיתוח כבישים- כל אלה פוגעים בבתי הגידול הטבעיים של חיות וצמחים. אפילו פעולה פשוטה, שלא תמיד אנחנו נותנים עליה את הדעת, כמו השלכה של בקבוק פלסטיק לים, פוגעת בדגים, יונקים ימיים וציפורים. פלסטיק לא מתכלה, הוא נשאר במערכת האקולוגית ופוגע שוב ושוב.

להרס של בתי גידול יש רק משמעות אחת- הכחדה של כל מי שחי בו. צמחים ובעלי חיים, לא יכולים להתקיים ללא מים וקרקע, בדיוק כמו שאנחנו לא יכולים להתקיים ללא אותם צמחים ובעלי חיים. צמחים מחזירים חמצן לאוויר ומפחיתים את אפקט החממה, בעלי חיים (במיוחד אלה הקטנים) דואגים לטיהור המים והקרקע. יותר מזה, כמעט כל מה שאנחנו צורכים, מתחיל איפה שהוא למטה בשרשרת האבולוציה.אוכל, תרופות, חקלאות, תעשיה, חשמל, דלק, מים- הכל מגיע מהטבע. 

על פניו, נוצר הרושם שאנחנו ממש כפויי טובה. נותנים לנו אצבע ואנחנו רוצים את כל היד. אבל זה לא לגמרי מדויק, בשנת 1992 חתמו 188 מדינות על 'אמנת המגוון הביולוגי' במסגרת 'פסגת כדור הארץ'. מה שהאמנה הזאת אומרת, זה שמותר לנו להשתמש במגוון הביולוגי לצרכנו, אבל חייבים לעשות את זה תוך התחשבות מלאה.

גם אנחנו חתמנו והתחייבנו, על זה ועל עוד 15 אמנות נוספות. מה אכפת לנו, זה לא עולה כסף. מה שעושים עם זה בפועל נכון לעכשיו, זה ניסוחים אחרונים בטיוטה ל'תוכנית הלאומית לשמירה על מגוון המינים'. בינתיים, 142 זנים שונים של בעלי חיים וצמחים בארץ נמצאים בסכנת הכחדה, ומתוך כל בתי הגידול הלחים שהיו פה, רק 3% הצליחו לשרוד. 

אז זה שאנחנו צריכים להפחית את הזיהום ולמנוע את הפגיעה עד כמה שאפשר, זה ברור מאליו ולא צריך אפילו להגיד. אבל גם ברמה האישית אנחנו יכולים לתרום, להתנדב, לגלות ערנות ולדווח על כל מה שנראה כמו פגיעה. בנוסף, לא קונים קישוטים לבית שקשורים לפגיעה במגוון הביולוגי, כמו עורות של בעלי חיים שנמצאים בסכנת הכחדה, או תכשיטים ומזכרות שעשויים מצדפים ואלמוגים, כי גם שוניות האלמוגים נמצאות בסכנה הכחדה ומרבית המינים הימיים תלויים בהן. כשמדובר בניצול של המגוון הביולוגי לצרכים הקיומיים שלנו זה איכשהו נסבל, מעבר לכך מדובר במותרות, בניצול מיותר ולא הכרחי.

למי שיש גינה והרבה סבלנות, יכול ליצור לבד בית גידול טבעי ולדאוג שיהיה שם כל מה שצריך בשביל שהמגוון הטבעי יוכל להתקיים בו. בריכה בגינה (אפילו קטנה) תמשוך אליה צפרדעים, ציפורים, פרפרים וכל מיני חיות אחרות. עצים אמנם יביאו בעקבותיהם חרקים, אבל יהיה מי שיאכל אותם. את העלים שהעץ משיר לא צריך להזדרז לאסוף, חיות קטנות יכולות למצוא שם מקום מסתור. ככה גם משתמשים בטבע בצורה הכי טבעית ולא פוגעת, וגם מעודדים את המגוון הביולוגי לחזור לחיים.

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.