Write a comment
הם מזמזמים באוזן ומוציאים אותנו מדעתנו, הם עפים מסביב למנורות ורק מגבירים את הלחץ ולבסוף עוקצים בכל הגוף ומותירים אותנו מתגרדים וכועסים – אז איך באמת נמנעים מלהיעקץ על ידי החרקים הכל כך מטרידים האלו?

בני אדם, מטבעם, לא רוצים לראות חיות נכחדות ולשנות את המרקם האקולוגי העולמי לתמיד. אבל כנראה שאם היינו עושים סקר ומחייבים כל אדם לבחור זן אחד שייעלם מהעולם – סביר מאוד להניח שהיתושים היו נבחרים כמעט בפה אחד. אף אחד לא אוהב יתושים – בעיקר משום שמדובר בחיה כל כך קטנה שיכולה לשבש כל כך את אורח החיים שלנו, לפגוע ולהציק לנו כל כך.

אבל למעשה, השנאה שלנו צריכה להיות מופנית כולה דווקא ליתושות ולא לזכרים. היתושות הן אלו שעוקצות כדי להאכיל את הצאצאים שלהן בעוד שיתושים זכרים ניזונים בעיקר מצוף. אז כדי להימנע מלהיעקץ על ידי היתושות בקיץ הקרוב, או לפחות להפחית את משמעותית את כמות העקיצות, בואו נכיר קצת יותר לעומק את המנגנונים שמפעילים את המעופפות המטרידות האלו.

גם יתושות אוהבות את האלכוהול שאתם שותים

אנשים רבים אוהבים לסיים את היום שלהם בשתיית כוס בירה, וויסקי או וודקה. בייחוד בקיץ החם, אין כמו להתרענן עם כוס של משקה צונן שישכיח את צרות היום. הבעיה היא שגם היתושות נמשכות אליכם יותר כשאתם שותים אלכוהול, לא בגלל שהן חולקות את החיבה שלכם לטיפה המרה, אלא בגלל סיבה אחרת לגמרי.

בירה גורמת לכם להפריש שיעור גדול יותר של פחמן דו חמצני. היתושות, באופן טבעי, נמשכות לגז הזה ולכן ככל הנראה יעקצו אתכם יותר כשתשתו. זה תקף גם, למרבה הצער, לנשים בהיריון ולאנשים עם עודף משקל שבדרך כלל נוטים להיעקץ יותר בשל השיעור הגדול יותר של פליטת פחמן דו חמצני מגופם.

מכנסי הטייץ שלכם לא יעצרו אותן

בעבר, מומחים העריכו כי הדרך הטובה ביותר להתגונן מפני עקיצות יתושים היא פשוט ללבוש מכנסי טייץ שמהווים מחסום בלתי חדיר ליתושות. ובכן, מחקר שנערך באוניברסיטת ניו מקסיקו ופורסם בכתב העת Journal of Insect Science מצא כי ההיפך הוא הנכון.

במחקר גילו החוקרים כי היתושות דווקא נמשכות משום מה יותר למכנסי הטייץ ויכולות לחדור די בקלות את השכבה הדקה שלהם שמכסה את הגוף. לדברי המדענים, יהיה חכם יותר להתגונן מהעקיצות בעזרת מכנסיים רפויים ועבים יותר כמו טרנינג, שיקשו על היתושות לאתר חלקים של עור חשוף. בנוסף, מחקרים מראים כי אנשים שלובשים בגדים לבנים נעקצים פחות, מכיוון שליתושות קל יותר לזהות גוונים כהים מרחוק.

זיעה היא הממתק האהוב עליהן

בני אדם בדרך כלל מעדיפים להתרחק מאנשים מיוזעים בסביבה חמה. בניגוד אלינו, יתושות דווקא מאוד אוהבות את הזיעה שלכם או ליתר דיוק נמשכות לכימיקלים ולחיידקים שמתקיימים בתוך נוזל הקירור של הגוף, בהם חומצה לקטית שידועה כגורם שמושך אלינו יתושים. יתושים גם מזהים בני אדם בין היתר על פי חום גוף. זה אומר שככל שחם לכם יותר – כך תמשכו אליכם יותר מהמעופפים המציקים האלו.

ומה היתושים לא יכולים לסבול?

עד עכשיו סיפרנו לכם מהם הדברים שמושכים אליכם יתושים – עכשיו בואו נגלה מהם הדברים שירחיקו אותם מכם. אם אתם מטיילים בחיק הטבע, הדרך הטובה ביותר להרחיק מכם יתושים היא פשוט להבעיר אש ולשהות קרוב אליה. העשן שעולה ממדורה מקשה על היתושות לאתר ולעקוץ אתכם. מומחים מציעים שאם אתם ממש רוצים להרחיק אותן מכם – תוסיפו למדורה עשבים וענפים כדי ליצור עשן סמיך יותר שיקשה עליהן אפילו יותר.

בבית, תוכלו לגדל כמה צמחים שהוכחו מחקרית כגורמים שמרחיקים יתושים – לרבות רוזמרין, לבנדר, בזיליקום, נענע, שום, מליסה וטגטס.

מומלץ שלא להתפתות לקנות את המנורות ש"מחשמלות"את היתושים כי הן פשוט נתפסות כלא יעילות במיגור התופעה. במקום זאת, התקינו בכל החלונות רשתות שימנעו את כניסת היתושים הביתה, השתמשו במאווררים כדי להקשות על המעוף שלהם ברחבי הבית וודאו שבשום מקום בבית אין לכם מים עומדים. אפילו מעט מים עומדים יכולים להיות מקום אידאלי לנקבת היתוש להטלת ביצים ולהתרבות מהירה שרק תחמיר את הבעיה ואת העקיצות בבית שלכם.mitot banner3

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.