Write a comment

 

כל תרגול יוגה מתחיל בברכת שמש ונגמר בהרפיה. כל תרגול יוגה בנוי כדי לחזק את הגוף, כי גוף חזק הוא גוף בריא. כל תרגול יוגה עובד עם הגוף, וגם לא מעט עם הנפש. אבל, לכל סגנון יוגה יש את הדגשים שלו.

מאשטנגה האינטנסיבית ועד ביקראם המזיעה. איך בוחרים שיעור יוגה?

האתה
הרבה פעמים חושבים שהאתה זה יוגה למתחילים. אבל, הפילוסופיה מאחורי האתה קצת יותר מורכבת. בסנסקריט, הא זה שמש ותה זה ירח, 2 כוחות מנוגדים שפועלים בגוף כל הזמן. המטרה של האתה יוגה היא לאחד בין שניהם. לפי הפילוסופיה ההודית, המורה הראשון של האתה יוגה היה חצי דג חצי אדם. איך זה קרה? האל שיווה לימד את אשתו פארווטי יוגה בשיעור פרטי, וכנראה שזה לא עניין אותה יותר מדי כי היא כל הזמן נרדמה. היחיד שהקשיב והפנים הוא הדג. בשיעור האתה בטוח לא תרדמו, אבל כנראה שגם לא תזיעו. אחרי תרגול תנוחות היוגה בסיסיות, תצאו ממנו ארוכים יותר, רגועים יותר ומשוחררים יותר.

איינגר
ב.ק.ס. איינגאר (Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar) פחות או יותר חייב ליוגה את החיים שלו. הם נפגשו כשהיה בן 16. הוא היה ילד חולני והיא פילוסופיה ושיטת תרגול שרצה כבר כמה שנים. מהרגע שהתחיל, לא עבר הרבה זמן עד שאיינגר מצא את עצמו מלמד יוגה לא פחות מאשר באשראם בפונה. איינגר נחשבת ליוגה קפדנית עם דגש על ישורת הגוף, לכן היא מתאימה במיוחד לאנשים שסובלים מבעיה פיסית כרונית. בשביל למצוא את הישר, נעזרים בבלוקים, שמיכות, כסאות, חגורות, חבלים, כריות ועוד. כל האמצעים מקדשים את המטרה. גם כאן לא בטוח שתזיעו, אבל בטח תופתעו לגלות כמה זה מאתגר מבחינה פיסית ונפשית להישאר רבע שעה באותה תנוחה.  

אשטנגה
היסודות של אשטנגה היו כתובים בטקסט יוגי ישן. טקסט שכולם שמעו עליו, אבל אף אחד לא באמת ראה אותו. היחיד שידע את הסוד היה קרישנה מצ'אריה, המורה של פאטאבי ג'ויס (Pattabhi Jois) האיש שפיתח את האשטנגה שאנחנו מכירים. אשט (asht) בסנסקריט זה שמונה, על שם שמונת ענפי היוגה עליהם דיבר פאטאנג'לי, האבא של היוגה. או לפחות של הפילוסופיה שלה.שמונת ענפי היוגה לפי אשטנגה הם התנתקות ממסיחי דעת חיצונים (yama), התבוננות פנימית (niyama), תנוחה (asana), שליטה בנשימה (pranyama), כינוס החושים (pratyahara), ריכוז (dharana) ומדיטציה (dhyana). כולם יחד מביאים למצב ההכרה הגבוה ביותר (samadhi).

אשטנגה כוללת שש סדרות מובנות של תרגול. בכל סדרה רצף קבוע של תנוחות מסונכרנות עם נשימה, בכל סדרה הדגש הפיסי הוא שונה. בראשונה למשל, מחזקים את הגוף. אחרי שהגוף חזק, הסדרה השניה בנויה כדי לנקות אותו מרעלים. ארבעת הסדרות האחרונות מיועדות למיטבי לכת. אבל העניין באשטנגה הוא לא אם אנחנו מתרגלים בסדרה הראשונה או השישית. העניין הוא פשוט לתרגל ולתרגל. אם זה עובד? בוא נגיד שפאטאבי ג'ויס התחיל בגיל 12 ועדיין מלמד בעשור התשיעי לחייו.

ויניאסה

ויניאסה בסנסקריט זה זרימה. בשיעורי ויניאסה התרגול זורם והתנוחות הן עדיין אינטנסיביות כמו באשטנגה. אבל אם אתם לא אוהבים שגרה, ואוהבים לבחון את הגבולות של היכולת הפיסית שלכם, ויניאסה זה בשבילכם.

ביקראם

בערך לפני 30 שנה, ביקראם צ'ודורי (Bikram Choudhury) פיתח את האסכולה הזאת של יוגה, בה השיעורים מתקיימים בכיתות שחוממו מראש. בשיעור ביקראם תזיעו כמו שלא הזעתם בחיים, כשהרעיון הוא לחמם את הגוף, את השרירים, לאפשר להם להימתח ולדם ולחמצן לזרום לכל האיברים. כמו אשטנגה, גם ביקראם עובדת על רצף תנוחות קבוע, אבל שונה. תרגול ביקראם כולל סדרה של 26 תנוחות, שכל אחת מכינה לקראת הבאה, ושני תרגילי נשימה.

קונדליני

קונדליני היא אנרגית היצירתיות והיא עוברת דרך כל הצ'אקרות. כל מה שצריך לעשות, זה פשוט להעיר אותה. יוגה קונדליני עובדת על שלוש רמות תודעה. פיסית, נפשית ורוחנית. מבחינה פיסית, יש כאלה שקוראים לה היוגה של הזוויות והמשולשים, כלומר פיתולים שמפעילים לחץ על הבלוטות בגוף. חוץ מגמישות וסיבולת, תרגול קונדליני מחזק את האנרגיה בגוף באופן כללי, את מערכת העצבים, המערכת החיסונית, מערכת העיכול ומערכת הנשימה. מבחינה נפשית, קונדליני מדברת על מודעות וחיבור חזק יותר לעצמי ולאחרים. ומבחינה רוחנית, המתרגלים השקדנים מצליחים להתחבר לזהות הקוסמית. כל תרגול קונדליני מסתיים בשיר קצר שנקרא "השמש הנצחית" שמדבר על אהבה, אור וטוהר.

שיבננדה

לסוואמי (נזיר) שיבבננדה היה את הכל. ראש על הכתפיים, לב של זהב, קול של זמיר וידיים של רופא. ובכל זאת, הוא כנראה הרגיש שמשהו חסר ולקח לו עשר שנים למצוא אותו. אבל אצל ההודים כידוע, נצח לא נמדד בזמן ועשר שנים אחרי שהקדיש את עצמו להתפתחות רוחנית, אנשים הגיעו מכל הודו כדי ללמוד שיבננדה אצל סוואמי שיבננדה. שיבננדה נחשבת ליוגה פחות אינטנסיבית אבל עם גב פילוסופי חזק. שיבננדיסט אמיתי הוא צמחוני, סגפן ומאושר. אבל זה לא חובה. שיבננדה בעצמו אמר שכל מה שצריך בשביל לתרגל יוגה זה רק מזרן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.