Write a comment

 

לפי ההערכות,נשים מבלות שליש מהחיים שלהן במחזור. אלא שמבלות היא לא בדיוק המילה הנכונה. לפחות 85% מהנשים סובלות לפחות מסימפטום אחד בחודש. השכיחים ביותר הם נפיחות בבטן, רגישות בחזה, פצעונים, כאבים, חשק למזון מסוג מסוים, עייפות, מצבי רוח, עצבנות ונדודי שינה.

האם המחזור הנשי חייב להיות מעצבן, מעייף, נפוח או כואב? לא אם שואלים את הרפואה הסינית.

מצבי רוח

בימים שלפני, את עלולה להרגיש שאת יורדת מהפסים אם נגמר השוקולד, או לבכות בזמן צפייה ביפה והחנון. דבר אחד בטוח: את לא מאבדת את זה. שינויים במצב הרוח הם חלק מהמחזור החודשי והם ברובם נורמאלים לחלוטין. השינויים ההורמונאליים שמקדימים את המחזור, עלולים לעורר תופעות משונות, כמו תסמונת קדם וסתית (PMS), שכוללת טווח גדול של שינויים פיסיים ורגשיים. מכאבי ראש, עייפות ונפיחות ועד לתשוקה למזונות מסוימים. אבל לפי האינטרפרטציה של הרפואה הסינית, המאפיינים של המחזור, ובמיוחד המאפיינים הרגשיים, הם אינדיקציה לחוסר איזון של האנרגיה בגוף. לפי הרפואה הסינית, כל אחד מהאיברים הפנימיים מאופיין על ידי רגש אחר. כעס, חוסר סבלנות ותסכול מעידים על תקיעות בצ'י של הכבד. עצבות, בכי ודיכאון מצביעים על תקיעות במרידיאן של הלב, ודאגה ומחשבות רבות קשורות למרידיאן של הטחול. בכולם אפשר לטפל.

כיווצים וכאבים

נשים רבות מרגישות רמות שונות של כאב בימים האלה בחודש. ההתכווצויות מתרחשות בגלל שהגוף משחרר הורמונים שונים, כולל אחד שנקרא פרוסטגלנדין (prostaglandin)  והוא גורם לרחם להתכווץ ובחלק מהמקרים גם לתופעות של מערכת העיכול בזמן המחזור. באופן נורמאלי, ההתכווצויות עשויות להימשך כמה ימים. התכווצויות שגורמות להתפתל מכאב, הן כבר פחות נורמאליות, והן מה שהרפואה המערבית קוראת לו כאבי וסת, או דיסמנוריאה (dysmenorrhea). לפי הרפואה הסינית, לרחם, כמו לכל איבר אחר בגוף, יש אינטליגנציה פנימית מולדת. במקרה של הרחם, הוא מתוכנת להתכווץ רק במקרה שבו הדם לא מצליח לצאת בקלות החוצה. אבל ההתכווצויות הן לא הבעיה. גם לא הכאב. הבעיה היא התקיעות של דם והיא סימן לכך שהצ'י לא זורמת בצורה חלקה. וגם זאת לא באמת בעיה, או לפחות לא בעיה שטיפול בדיקור לא יכול לסדר.

כמות ואיכות

במהלך מחזור ממוצע אשה בדרך כלל מאבדת 4-12 כפיות של דם. בדרך כלל בסדר הזה: קל בהתחלה, מתגבר ביום השני ונחלש לקראת הימים האחרונים, כאשר גם צבע הדם עשוי להתכהות לקראת הסוף. בסך הכל, כל הסיפור לא אמור להימשך יותר משבעה ימים. ואם כן, הבעיה היא בדרך כלל חוסר איזון הורמונאלי.

לפי הרפואה הסינית, אין מצבי ביניים. יש זרימה בריאה, שהיא טובה, יציבה וקבועה. ויש זרימה לא בריאה, לא מסודרת, וכבדה או דלילה מדי. כאשר הכל תקין (הצבע, הכמות, האיכות) זה סימן שהאנרגיה (הצ'י) זורמת בצורה חלקה בגוף, שיש מספיק דם שמזין את רקמת הרחם, ושהרחם מתרוקן בצורה יעילה מהדם. לפי הרפואה הסינית, הדימום אמור להיות אדום וסמיך כמו שדם אמור להיות. כל מה ששונה מזה (דימום דליל, בצבע אדום בהיר, או אדום כהה לכיוון סגלגל ואפילו חום) יכול להעיד על בריאות הדם. ברפואה הסינית, ככל שצבע הדם בהיר יותר, זה מעיד על חוסר בדם וככל שהגוון כהה יותר, הוא מעיד על תקיעות בדם.

יש לו דרכים משונות

אי סדירות במחזור החודשי יכולה להיות בעיה כאשר מנסים לתכנן משפחה. אלא אם משתמשים בגלולות למניעת הריון, נשים בדרך כלל מקבלות מחזור בכל 28 ימים. מחזור יכול להגיע גם בכל 25 עד 35 ימים וזה עדיין נחשב נורמאלי ותקין.

לפי הרפואה הסינית, אי סדירות במחזור החודשי יכולה להיות תוצאה של מספר תבניות של תקיעות. בכבד או בכליות, בצ'י באופן כללי, או רק באנרגית הין או רק באנרגית היאנג. לרפואה סינית יש כמה תשובות, אבל לפני כל התשובות, יש כמה שאלות חשובות שצריך לשאול, כמו מה כוללת התזונה ואיך המצב הרגשי בזמן האחרון.

משך המחזור, העוצמה שלו, הצבע שלו וכל התופעות שמגיעות ביחד איתו, הן רק תופעות שמופיעות על פני השטח. רמזים חיצוניים למצב הפנימי. אחרי שמאבחנים אותם, ניתן לטפל בכולם באמצעות שילוב של דיקור סיני וצמחי מרפא.
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.