חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

היא קיבלה את השם שלה בגלל שהיא החמישית ברשימה מבין קבוצה של מחלות שגורמות לחום ופריחה אצל ילדים. המחלה החמישית (Erythema Infectiosum) היא מחלת ילדות, לא קשה, אבל מאוד מדבקת ומי שגורם לה הוא פרוו-וירוס (Parvo-Virus) B19.

המחלה החמישית קצת מזכירה שפעת. היא מתחילה כהתקררות קלה, ובטווח של ארבעה ימים עד שלושה שבועות מרגע ההידבקות מתפתחת פריחה על הלחיים, הגב, הזרועות והרגליים. בזמן הזה יכולים להופיע גם כאבי פרקים, כאבי ראש ותחושה של גרון צורב. בדרך כלל ילדים יסבלו מכל הסימפטומים, ומבוגרים יסבלו פחות מפריחה ויותר מכאבים.

כל אחד נמצא על הכוונת של המחלה החמישית, אבל רוב האוכלוסייה הבוגרת מחוסנת כלפיה, בגלל שרובם חלו בה בילדות אפילו בלי לדעת. זה תופס כמובן גם על נשים בהיריון, אבל לנשים בהיריון עדיף לצאת מתוך נקודת הנחה שהן נמצאות בקבוצת סיכון, במיוחד אם יש ילדים קטנים בבית או במקום העבודה.

השכיחות של המחלה החמישית בקרב נשים בהיריון מוערכת כאחוז וחצי בשנה, והיא שכיחה במיוחד בחילופי עונות. באופן כללי, נשים בהיריון לא נתקלות בסיבוכים רציניים אם הם נחשפות ל B19 ולעובר לא נשקפת סכנה. נשים בהיריון שכן נדבקות במחלה החמישית מפתחות סימפטומים מתונים. הבעיה, שאת המחלה החמישית מזהים בדרך כלל לפי הסימפטומים החיצוניים (כמו פריחה), שזה כבר נחשב לשלב מתקדם של המחלה.

אמנם זיהום שמגיע לעובר הוא נדיר, אבל כשהעובר נדבק הווירוס פוגם ביכולת שלו לייצר תאי דם אדומים. זה מצב שנקרא Hydrops Fetalis וגורם לאנמיה של העובר. חלק מהעוברים יחלימו ולא הוכח שהמחלה החמישית גורמת לפגמים מולדים אחרים. אבל, בשאר העוברים האנמיה גורמת לכשל בתפקוד הלב של העובר וההיריון עלול להסתיים בהפלה מוקדמת. זה מצב שנחשב שכיח יותר ב- 20 השבועות הראשונים להיריון.

אם יש חשד להדבקה, בדיקת דם פשוטה תראה אם B19 נוכח במערכת הדם, גם אם אין סימפטומים חיצוניים. אם הוא אכן נוכח, האשה תעבור בדיקות אולטרא-סאונד שבועיות או דו שבועיות, במשך 8-12 שבועות כדי לבדוק שלא מתפתחים סיכונים. אם בדיקות האולטרא-סאונד לא מראות משהו יוצא דופן בפרק הזמן הזה, אפשר לנשום לרווחה. 

אין חיסון או תרופה נגד המחלה החמישית. ולמען האמת, מעט מאוד ניתן לעשות כדי להימנע מהידבקות, כיוון שהנשאים שלה מדבקים הרבה לפני שהם מפתחים את הסימפטומים. ההמלצה היא לשטוף את הידיים פעמים תכופות יותר או להימנע משימוש בכלי שתיה או אכילה של אנשים שחולים בה. אם יש מגיפה בעבודה למשל, לנשים בהיריון מומלץ לקחת חופש בלי סיבה, לפני שתהיה סיבה.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.