Write a comment

 

בשביל לנסות לתאר את קיבולת האחסון שלו, היינו צריכים את המגדל הגבוה ביותר בארץ, מאובזר ברכיבים הטכנולוגיים המתוחכמים ביותר, ואת כל המים שיש במדינה כדי לקרר את כל המערכת הזאת. ואפילו כל זה לא בטוח שהיה מספיק בשביל לייצר מחשבה.

המוח שלנו - המחשב המתוחכם ביותר.

המוח שלנו ותשוקה
אהבה ממבט ראשון? לא מדויק. כשזה מגיע למשיכה מיידית, המוח שלנו מבצע מאחורי הקלעים, במאיות השניה, סדרה של פעולות מורכבות. כשאנחנו פוגשים זר, עוד לפני שאנחנו מחליפים איתו מבט, חיוך או מילה, המוח שלנו כבר מתחיל לעבד את הקול שאנחנו שומעים, את הפנים שאנחנו רואים ואת הפרומונים שהוא קולט בחוש הריח. ה-VTA  (ventral tegmental) האזור במוח ששייך למערכת הגמול החיובי, מופעל ומתחיל לפזר לכל עבר דופמין, אותו מוליך עצבי שאחראי לתחושה הממכרת שמגיעה גם עם סמים. באותו זמן, האזור במוח שאחראי על זיכרונות מתחיל להקליט ולתעד כל צעד שלו או שלה, ואפילו עושה השוואה מהירה של הנתונים מול מסד הנתונים הישן של האקס או האקסית. אחרי חמש דקות, המוח מאותת לבלוטות האדרנל (יותרת הכליה) להתחיל לפמפם אדרנלין, ולכן הלב שלנו פועם בקצב מהיר יותר, כפות הידיים מזיעות ורוב הסיכויים שאנחנו מסמיקים. בינתיים, שאר הגוף מוצף בטסטוסטרון, הורמון גברי שהרבה פעמים מקושר עם לקיחת סיכונים. אחרי הכל, קצת קשה לפלרטט אם מרגישים ביישנים. אחרי עשר דקות, בזמן שהראש שלנו מסוחרר מקוקטייל של אדרנלין-דופמין-טסטוסטרון, המוח מורה לבלוטת יותר המוח, לייצר אוקסטוצין, ההורמון שנחשב כמקרב לבבות ויוצר קשר וקרבה. אם כל האירועים האלה הצליחו ליצור קשר ממושך, לאחר כמה חודשים, הקרבה והתשוקה מעודדות את בלוטת האדרנל להפריש קורטיזול. אבל בשונה מהקורטיזול שבדרך-כלל מגיע עם סטרס כרוני, הגרסה הזאת של קורטיזול גורמת לנו להרגיש חמים ונעים. תרתי משמע.

המוח שלנו ושינה
אמרנו כבר שהמוח שלנו מתוחכם? כבר כשאנחנו מניחים את הראש על הכרית, הוא מתחיל להפריש אדנוסין (Adenosine), חומר שנמצא במוח ומעודד שינה. בדיוק הדחיפה שהעייפות שהצטברה בגוף לאורך היום צריכה. אם מחמיצים שנת לילה איכות, רמות גבוהות של אדנוסין הופכות אותנו נואשים לשינה לאורך כל היום. חוץ מאדנוסין, המוח שלנו מפריש גם גאבה (GABA), מוליך עצבי שמתקשר עם מרכז העירות והשינה במוח, ומודיע לו מתי הגיע זמן לישון. בחמש הדקות הראשונות למפגש בין הראש שלנו לכרית, המוח מתחיל להירגע, אבל החושים עדיין חדים וכל רעש למשל יכול לעורר אותנו. ככל שעובר הזמן, לחץ הדם והדופק נרגעים, העיניים מפסיקות לרצד מאחורי העפעפיים. בעשרים הדקות הבאות, ההצטברות של אדנוסין בגוף מתחילה להתפרק, בלוטת האדרנל מתחילה לאגור קורטיזול (אנחנו נצטרך אותו שכשנתעורר כדי להרגיש ערניים) ומערכת החיסון שמותשת מעייפות מתחילה להתארגן ולהחזיר את עצמה למצב רגיעה. רוב הנמנומים לא מגיעים לשלב של שינה עמוקה וחלימה (REM), אבל אם חסרות לנו כמה שעות שינה במלאי, נכנס די מהר לשנת REM, אבל כשנתעורר זה ירגיש כאילו לא ישנו דקה. בכל מקרה, נמנום קצר לא יכול באמת לתקן חסך רציני בשעות שינה. ברגע שהשעון המעורר מצלצל, בשבריר שנייה, המוח משחרר שטף של מוליכים עצביים והורמונים אחרים כדי לכבות את מרכז השינה שלנו ולהתחיל להעיר את הגוף. והודות לרמות נמוכות באופן יחסי של אדונסין, אנחנו מרגישים רעננים.

המוח שלנו וניקוטין
סיגריה ממוצעת מסתיימת בחמש דקות ועשר שאיפות. אבל אלה חמש דקות בהן 4,000 כימיקלים מציפים את האיברים שלנו. בעשר השניות הראשונות, עשן הסיגריה עובר דרך הפה ומשאיר שובל דק וכהה על השיניים שלנו. גזים רעילים כמו פורמאלדהיד (formaldehyde) ואמוניה מכניסים את מערכת החיסון ללחץ וגורמים להתחלת תהליכים דלקתיים, פחות או יותר בכל מקום. ברגע השאיפה, עשן הסיגריה מאט את קצב הפעולה של המנקה הקטנטן שאחרי לנקות את מערכת הנשימה מליחה וחלקיקים אחרים שלא אמורים להיות שם. בינתיים, הניקוטין מגיע באופן מיידי לתוך זרם הדם, דרך מיליוני כלי הדם הקטנים שבריאות. כשהניקוטין מגיע לבלוטת האדרנל, הוא מעודד שחרור של אדרנלין, שמעלה את לחץ הדם וקצב הלב. הלב לא מצליח להירגע לגמרי בין פעימה לפעימה, ובאופן רשמי נכנסתם לרשימת הסיכון לשבץ. באותו זמן, פחמן חד-חמצני (שאתם כנראה מכירים מהאגזוז של המכונית) מתחיל להצטבר בדם ומגביל את היכולת של הגוף להעביר חמצן לאיברים חיוניים. דרך זרם הדם, הניקוטין מגיע למוח, ושם תאי עצב מסוימים מגיבים על ידי שחרור של דופמין, המוליך העצבי שקשור להרגשה טובה. אחרי חמש דקות, רמות הדופמין חוזרות למצב הרגיל שלהן, והגוף משתוקק לחוות את אותה תחושה פעם נוספת, למרות שלא תמיד אנחנו מודעים לזה. אם נכנע לתשוקה, הגוף נכנס למצב של התמכרות. אם לא נכנע, הוא יעשה לנו תרגילים של גמילה. מרגע שכיביתם את הסיגריה, עשן הסיגריה נעלם. אבל הגוף שלנו ימשיך לנקות את החומרים הרעילים לפחות במשך שש עד שמונה השעות הקרובות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.