חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

כולם מחייכים אליך. חברים, משפחה ואפילו זרים מוחלטים. בן הזוג מביא לך באהבה מרק בעשר בבוקר, וכדור נגד צרבת שעה מאוחר יותר. ככל שהבטן מתעגלת את תופסת יותר מקום בעולם ופשוט אי אפשר להתעלם ממך. ועם כל ההורמונים, יכול להיות שאת אפילו מרגישה סקסית מאי פעם.

מה הפלא שיש נשים שאוהבות להיות בהריון קצת יותר מדי?

סיבה למסיבה

למרות השם שיצא לה, תקופת ההריון היא דווקא תקופה בכלל לא רעה בשביל נשים. מה זה כמה שינויים במצב הרוח, בחילות וכאבים בהשוואה לזה שעכשיו יש לך תירוץ טוב לאכול, לצאת לקניות, ולשבות מכל מלאכה?.  

אבל בתקופת ההריון יש יותר מנחמה פסיכולוגית. הריון מזין צרכים פיסיים אבולוציוניים אמיתיים. חוקרים מסבירים שיש לנו שלוש תת מערכות במוח שדוחפות אותנו לקראת הורות. היצר המיני, הרעב לאהבה רומנטית מבן זוג אחד, והתשוקה לתחושת הרגיעה והביטחון שיש בהיקשרות לאדם אחר. ככה הטבע עשה אותנו.

כבונוס, הוא גם נתן לנו את אוקסיטוצין, ההורמון שמציף את הגוף של נשים בזמן קיום יחסי מין, הריון, לידה והנקה. גם מגע גורם לשחרור של אוקסיטוצין, לכן נשים בהריון מקבלות שטיפת אוקסיטוצין אפילו כשהן מלטפות את הבטן. ואותו אוקסיטוצין גורם גם לשחרור של דופמין. לכל זה תוסיפו את תוצרי הלוואי של הריון. צילומים בשחור לבן, פיסול בגבס של הבטן, העובדה שאת מגדלת חיים חדשים בתוכך. מכורה או לא, זה נשמע לא רע בכלל.

סיבה טובה
בהתחשב בכל הגמול הפסיכולוגי, הפיסי והחברתי, אין פלא שכל כך הרבה נשים אוהבות להיות בהריון.

התמכרות להריון היא לא כמו התמכרות לאלכוהול או לסמים. אבל נשים שמכורות להריון, מרגישות מחויבות להיכנס להריון מאותן סיבות שמכורים פונים לאלכוהול או סמים. ועדיין, לא כל הנשים שיש להן יותר מילד אחד מכורות להריון. באיזה נקודה זה הופך לבעיה פסיכולוגית? למשהו לא רגיל, לא בריא ולא נכון?

יש סימנים רבים שיכולים להעיד על כך. בגדול, אפשר להגיד שאלו כל הסיבות שלא כוללות את הרצון האמיתי לילד. זה יכול להיות הניסיון לשחזר את תחושת הייחודיות שמלווה את ההריון, חרדה חברתית, חוסר ביטחון עצמי, מפלט מהצורך לקבל החלטה לגבי נתיב קריירה, מהצורך לקבל החלטה לגבי הזוגיות, או אפילו להתמודד עם שאלות של ערך עצמי.

תינוק הוא יצור תלותי והוא נותן לאם הגדרת זהות מוחלטת. אם זה חוסר ביטחון, הריון שם את האשה ההרה במרכז. אם זאת חרדה חברתית, כל לחץ להרשים או להיות נחמדה נעלם כשהתינוק בסביבה. אם אלו החלטות הרות גורל לגבי מערכת היחסים, או העבודה, כולן מקבלות פסק זמן של תשעה חודשים.

אבל כשהתינוק הופך לילד, עדיין לא מספיק גדול, אבל בהחלט יותר עצמאי, אותם רגשות עשויים להתעורר מחדש, ולעודד את האשה לרצות למלא את הפער עם תינוק חדש, שיצטרך אותה, ויגדיר מחדש את החיים שלה.

הפתרון לכל אותן בעיות יכול להיות פשוט. לדוגמא, זמן איכות עם בן הזוג, זמן איכות עם חברות, פעילות גופנית, טיפול מקצועי ועוד. אולי בהתחלה זה לא ירגיש מספק כמו לטפל בילד, אבל זה יאזן את תחושת הריקנות, ויצור מקום הרבה יותר בריא להכניס אליו בן משפחה חדש.  


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.