Write a comment

 

אנשים שהעבודה שלהם היא מחקרים על חיידקים, יודעים לספר שחיידקים חיים על מגע אנושי, וכל מה שזוכה למגע קבוע, הוא לא פחות מאשר איום תברואתי. במילים אחרות: כשזה מגיע לבריאות שלנו, זה לא רק מה שאנחנו עושים, אלא איפה אנחנו עושים את זה.

המקומות הכי לא בריאים לבריאות שלנו. (אזהרה: לא להיפוכונדרים).

מברשת שיניים

המקום הכי גרוע לשמור את מברשת השיניים שלנו, הוא הכיור במקלחת. לא שיש לנו משהו נגד הכיור עצמו, אלא שברוב המקרים הוא ממש ממש קרוב לאסלה, שם ממתינים בסבלנות בערך 3.2 מיליון מיקרובים לסנטימטר מרובע. כאשר מורידים את המים, אותם חיידקים (שגם ככה יודעים לקפוץ למרחקים ארוכים) מקבלים תנופה, ומגיעים לרצפה, לכיור וגם למברשת השיניים, זאת שאתם מכניסים לפה פעמיים ביום. אלא אם אתם אוהבים לצחצח שיניים עם מי אסלה, תשמרו על מברשת השיניים מאחורי דלתיים סגורות.

שירותים ציבוריים

ההיגיון אומר שאם בשירותים ציבוריים יש שלושה תאי שירותים, המושב הקרוב ביותר לדלת הכניסה והמושב הרחוק ביותר ממנה, הם המשומשים ביותר. לא מדויק. במושב האמצעי יש יותר חיידקים בהשוואה למושבים שנמצאים בקצוות. אי אפשר להידבק במחלות מין (STD) אם משתמשים באסלה ציבורית, אבל אפשר לקבל שם הרבה דברים אחרים, במיוחד אם לא עוצרים ליד הכיור ביציאה. גם אם אתם שוטפים ידיים, מייבשים אותן, מנגבים במגבונים חד פעמיים, ופותחים את הדלת בעזרת המרפק והרגל, וחוזרים לשולחן העבודה שלכם, נושמים לרווחה ובטוחים שאתם נקיים מחיידקים, אתם טועים. בשולחן העבודה מחכים לכם בערך 21,000 אלף חיידקים לסנטימטר מרובע, פי 400 ממושב האסלה שדאגתם לגביו לפני דקה.

תרופות

אתם בטח חושבים שלא סתם קוראים לארון תרופות ארון תרופות. אבל האמת היא שארון התרופות הוא בערך המקום האחרון שכדאי לאחסן בו תרופות. זה די שכיח שהטמפרטורה בארון התרופות יכולה להגיע ל-38 מעלות, שזה הרבה מעבר לטמפרטורת האחסון המומלצת למרבית התרופות. אז איפה הכי טוב לאחסן את התרופות? מקום יבש וקריר. בדיוק כמו שכתוב על הקופסא.

טלוויזיה

לא משנה איך מסתכלים על זה, טלוויזיה ואוכל לא הולכים ביחד. המקום שאנחנו אוכלים בו, הוא המקום הכי גרוע למקם את הטלוויזיה, ולהיפך. המקום הכי גרוע למקם בו את הטלוויזיה, הוא המקום שבו אנחנו אוכלים. מחקרים מראים שהסחת דעת היא בערך האויב מספר 1 של קו המותניים שלנו. היא מונעת מאיתנו לשים לב כמה באמת אנחנו אוכלים. במחקר שנערך באוניברסיטת אריזונה (Arizona), המשתתפים שאכלו בזמן צפייה בטלוויזיה, אכלו בממוצע 71% יותר קלוריות מהארוחה הממוצעת שלהם. ואם כבר טלוויזיה, מה עם השלט? זה שכולם נוגעים בו.

מקלדת של המחשב

חיידקים מתים על מגע אנושי. כל מה שזוכה למגע קבוע (טלפון, עכבר מחשב, מקלדת) הוא איום.

אם המחשב שלכם הוא הדבר הכי קרוב אליכם, ואתם עושים איתו פחות או יותר הכל חוץ מלישון, המקלדת שלכם יכולה להיות סיכון בריאותי משמעותי. במחקר שנערך באוניברסיטת אריזונה (Arizona) השתתפו 33 מקלדות. החוקרים בחנו את צפיפות החיידקים ומצאו שורה של חיידקים מסוכנים, לפחות באופן פוטנציאלי, כולל אי-קולי. ב-4 מתוך 33 המקלדות שנדגמו, היו מספיק חיידקים כדי להיכנס להגדרה של מפגע בריאותי. באחת מהן, היה ריכוז חיידקים גבוה פי 5 ממושב אסלה ממוצע.

מקלחת

למרות שמקלחת היא המקום שבו אנחנו נוהגים לנקות את עצמנו, היא לא בדיוק המקום הכי נקי בעולם. מחקר שנערך באוניברסיטת טקסס (Texas) מצא שלפחות 26% מהמקלחות מלאות חיידקים, מהווילון, דרך המגבות, ועד לשטיח הקטן על הרצפה. במחקר נבדקו דגימות מים מ-43 חדרי אמבטיה, והמסקנה היתה שבכל אחת מ- 43 המקלחות היתה צמיחה מסוכנת של חיידקים, ב- 81% מהן היו פטריות, כמעט בכולן היתה נוכחות של חיידקים צואתיים, וב- 34% מהמקלחות מצאו חיידק בשם סטפילוקוקוס (Staphylococcus), שיכול לגרום למחלות שונות ומשונות, ואם זה לא מספיק, הוא גם עמיד בפני אנטיביוטיקה.  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.