2 Comments
העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף האדם ועוטף אותנו ברכות מכף הרגל ועד לקודקוד. למרות ממדיו, הוא נוהג לעתים כמו "Gentle Giant", ענק עדין או רגיש, ומשמש כנייר לקמוס לנעשה בתוככי הגוף – והנפש.

העור עשוי להתריע על הקשורות לתפקודים שונים של הגוף. למשל, תזונה לקויה (שלא לדבר על תת תזונה) תבוא לידי ביטוי בעור – בצבעו, מגעו ובפצעים שעלולים להתפתח עליו. כנ"ל הפרעות הורמונאליות, שיבואו לידי ביטוי על פני העור.

אלא שהעור יכול "להתריע" על בעיה שאינה קשורה באופן ישיר לגוף. מתח נפשי, לחץ, מצוקה נפשית – כל אלה ועוד עלולים להתבטא על פני העור ולעורר מחלות עור מוכרות כמו סבוריאה, ויטיליגו או פסוריאזיס. מחקרים מצאו כי 40% מכלל הפניות לרופאי עור קשורות למצב נפשי כלשהו, וההשערה היא כי המספר המעשי גבוה בהרבה משיעור זה.

על הפסיכודרמטולוגיה
אחד הצדדים הפחות מוכרים של רפואת העור מקשר בינה לבין הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה. מטופלים רבים אינם משערים כי הסיבה לבעיית העור שבגללה פנו למרפאת העור נעוצה בעצם בבעיה נפשית כלשהי.

אכן, רבים מכירים את התופעה: בעקבות לחץ נפשי מופיעים לפתע פצעים ונגעים על העור. הקשר בין גוף לנפש עדיין לא הוכח ונחקר דיו, אך צריך להיות ציניקן גמור כדי להתכחש לו. מצבי מצוקה נפשית באים לידי ביטוי על העור, וכמו נצרבים בו.

מטפל מתחום הפסיכודרמטולוגיה יברר ראשית את מצבו הנפשי של המטופל, כדי לבחון האם מדובר בהתפרצות על רקע רגשי. אירוע קשה שעבר יכול בהחלט לשמש כטיגר להתפרצות מחלת עור. מטפל בפסיכו דרמטולוגיה מגיע בדרך כלל מתחום בריאות הנפש, ועובר הכשרה רפואית מתאימה בתחום רפואת העור.

הקשר בין הגוף לנפש יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך, והפרעה נפשית כלשהי תבוא לידי ביטוי בפגיעה בעור. למשל, מקרה של גירוד אינסופי בגוף עלול לנבוע ממצוקה נפשית המתבטאת בגירוד אינטנסיבי ולא מוסבר, הגורם לפציעה של העור.

מחלות עור שעלולות להתפרץ מגורם נפשי

פסוריאזיס.
פסוריאזיס הינה מחלת עור נפוצה ומוכרת, המתבטאת בקשקשים כסופים המופיעים על העור, ובעור נוקשה ואדמומי, הגורם בדרך כלל לגירוד קשה. חולים רבים לקו במחלה בעקבות משבר נפשי קשה שעברו, כמו אובדן או פרידה. חולים שכבר חלו במחלה דיווחו על החמרתה בעקבות משבר נפשי כלשהו.

אקנה.
אקנה הינו השם הפורמלי של פצעי הבגרות. תלמידים רבים העידו על החמרה בהם או על התפרצותם המחודשת בעת מבחנים.

סבוריאה.
סבוריאה הינה מחלת עור האופיינית לחורף, והתפרצותה קשורה קשר הדוק למצב נפשי קשה, משבר או מתח מתמשך.

אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור).
אטופיק דרמטיטיס הינה מחלה נפוצה ומוכרת המופיעה אצל ילדים רבים, אך גם שכיחה אצל מבוגרים. המחלה מתבטאת ביובש קיצוני של העור, בעור מחוספס למגע ובגירוד טורדני. ישנם טריגרים רבים למחלה, כמו מזג אוויר (נפוצה יותר בחורף), חשיפה לחומרים שונים וגם מצב נפשי.

ויטיליגו (בהקת).
ויטיליגו הינה מחלת עור אוטואימונית המתבטאת בהופעת כתמים לבנים על העור בשל היעדר תאי מלנוציט המייצרים את הפיגמנט מלנין בו. תפקיד המלנין "לצבוע" את העור, ומחסור בו הופך את העור ללבן. המחלה אינה מסוכנת או מידבקת אך בשל היעדר ההגנה בעור החולה חשוף לקרינת השמש ועליו להשגיח ולהישמר שבעתיים. אחת הסיבות לפגיעה בתאי הפיגמנט האמורים היא מצב נפשי ירוד.

אל תקחו ללב
אז מה עושים? בנאלי ככל שזה נשמע, משתדלים לקחת את החיים בקלות, עד כמה שניתן. מצב רוח רגוע ושפוי הוא מאבני היסוד של גוף בריא, לצד תזונה נכונה ופעילות גופנית. חשוב להכיר את גבולות עצמנו ולהשתדל לא לשבור אותם ולא להיסחף לסערת רגשות ולתגובה רגשית מוגזמת.

אורח חיים נכון, הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית (וכמובן הימנעות משטויות כמו עישון ושתייה מוגזמת של אלכוהול), הוא אחד המפתחות החשובים בשמירה על מצב נפשי מאוזן ורגוע. והלא ידוע כי מניעה היא דרך הטיפול הטובה ביותר. לכן, קחו את החיים ברגוע, בלי עצבים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  טיל · 1 years ago
  חבל שאתה סתם כותב דברים שאין לך שמץ של מושג על מה אתה מדבר
  ועוד יותר גרוע שיש אנשים תמימי דעת שיאמינוו לשטויות שכתבת פה
  עצוב מאוד שנותנים יד לפרסום מאמרים כוזבים שעלולים לגרום להרבה חולים תמימים
  עוגמת נפש ואף והחרפה במצב הבריאותי
  פשוט בושה הן לאתר והן לכותב
 • This commment is unpublished.
  שירה · 2 years ago
  דחוף לא יוצאת בגלל הפסורחאזיס