2 Comments
בני מאה פלוס מסבירים מהו הטריק הקטן-גדול שעשו כדי לזכות בבריאות טובה ובחיים כה ארוכים. עד 120? היי, חפשו מחמאה הולמת יותר

תוחלת החיים האנושית אמנם עולה, אבל להדליק 100 נרות על עוגה זה נדיר ולא צפוי. מומחים יגידו שהכל עניין של תזונה, אחרים יספרו בשבחי פעילות ספורטיבית, יש שיתמכו בחיי נפש רגועים ושלווים.

באתר health.com פנו לכמה בני מאה וביקשו לשמוע את הטיפים שלהם לחיים הארוכים בהם בורכו. קבלו את תשובותיהם האישיות של 11 בני מאה ומעלה, המסבירים מהו הטריק שבזכותו זכו לחיים כה מפליגים.

אלכוהול!
אגנס פנטון, בת 110
אגנס פנטון מניו ג'רזי רואה ב-3 בקבוקי בירה מילר (HIGH LIFE ובכוס וויסקי ביום את הסיבה לחייה הארוכים. כך לפחות הסבירה לחדשות ABC באוגוסט 2015. היא סיפרה כי החלה את דיאטת האלכוהול שלה לפני 70 שנה, בעקבות עצת רופא שמצא אצלה גידול שפיר והמליץ לה לשתות "שמפניה או קצת בירה". פנטון לקחה את העצה ברצינות ואף הוסיפה ג'וני ווקר בלו לייבל למרשם. 

להיות נחמד
גרטרוד וויבר, מתה בגיל 116
עד חודש אפריל 2015 היתה גרטרוד וויבר מהאחרונים על פני כדור הארץ שנולדו במאה ה-19. "להיות נחמד" – זו עצת הזהב הפשוטה של וויבר והסוד שלה לחיים הארוכים בהם זכתה. "תנהג באנשים יפה ותתנהג אליהם כמו שהיית רוצה שיתנהגו אליך", אמרה למגזין TIME שנה לפני מותה. את בריאותה הטובה והיעדר מחלות כרוניות ייחסה לכך שלא שתתה, לא עישנה והקפידה לישון הרבה.

בלי גברים
ג'סי גאלן, מתה בגיל 109
בינואר 2015, זמן קצר לפני יום הולדתה ה-109 ו-3 חודשים לפני מותה, קשרה ג'סי גאלן מאברדין שבסקוטלנד את תוחלת חייה הארוכים לכך שלא קשרה את חייה עם גבר. אף גבר. "הם יותר מזיקים ממועילים", אמרה ל"דיילי מייל". ומה כן? הרבה התעמלות ופעילות, כולל עבודה בה עסקה מגיל 13.

פעילות גופנית ותזונה נכונה
אלכסנדר אימיץ', מת בגיל 111
אימיץ', תושב ניו יורק, נולד בשנה בה קבוצת הבייסבול המפוארת ניו יורק יאנקיס נוסדה, ושנה לפני שהסאבוויי בעיר החלה לפעול. במאי 2014, חודש לפני מותו, ייחס אימיץ' את תוחלת חיו הארוכה לתזונה נכונה שכללה עוף ודגים, ולכך שבצעירותו הרבה לשחות ולהתעמל.

זוגיות וכפיפות סמיכה
דוראנורד ווילארד, בן 108
תושב ניו יורק זה היה מתחיל כל יום עם קערת דגנים, פירות וכוס תה, ומסיים אותו עם מנת דג וירקות. ווילארד מבצע בכל יום, כולל הנוכחיים, בין 5 ל-7 כפיפות סמיכה. הוא ואשתו ג'יין, בת 105, מציינים 82 שנות זוגיות.

בלי רופאים, בלי איפור, עם ישו
אדלין דומינגז, מתה בגיל 114
אדליין דומינגז נפטרה בגיל הנכבד אחרי שלאורך כל ימי חייה לא נטלה תרופות ולא אושפזה בבית חולים. "מעולם לא ביקרתי בחנות יופי ולא התאפרתי", סיפרה ל"סן דייגו יוניון טריביון". היא מעולם לא עישנה או שתתה וראתה בדת את התרופה הטובה ביותר.

תזונה ושינה
סוזנה מאשט ג'ונס, בת 116
האישה הזקנה בעולם, ילידת אלבמה, חגגה יום הולדת 116 ביולי 2015. הטיפ שלה: שינה נכונה וטובה, וארוחת בוקר הכוללת ביצים, בייקון וגריסים. משפחתה אמרה ל-USA TODAY כי ימיה הארוכים באו לה הודות לנדיבותה ולטוב לבה כלפי הזולת.

החיים בלי לוח שנה
רות קובן, בת 103
אפילו אחרי גיל מאה מקפידה רות קובן על אימון משקולות ואימון פילאטיס שבועי. המוטו שלה לחיים ארוכים הוא לחגוג כל יום כאילו אין מחר, ולא להסתכל על לוח השנה. כמו כן היא מאמינה כי כל עוד אתה מסוגל לזוז, אתה מסוגל גם להתאמן. אז תפסיקו עם התירוצים!

זה כן הולך ברגל
ג'ורג' בוגס, בן 103
אחרי שלחם במלחמת העולם השנייה, צעד לצד מרטין לותר קינג וכיהן בבית המשפט העליון בארה"ב, לג'ורג' בוגס יש עצה אחת לחיים ארוכים – הליכה. "אני מייחס את חיי הארוכים להליכות הרבות שצעדתי ולכך שלא ביליתי זמן רב מדי מקופל בספסל אחורי של מכונית", אמר בוגס בראיון ב-2013.

גלידה
פול מרקוס, בן 101
גם אחרי גיל מאה ממשיך פול מרקוס לפקוד את מועדון הכושר המקומי ולהתאמן, אבל מבחינתו זו לא הסיבה שהביאה אותו עד הלום. "ראשית, כדאי להביא גנים טובים. שנית, צריך להיות חתיכת בר מזל כדי להגיע ליומולדת מאה. ושלישית, אל תאכלו שום דבר בריא. ברצינות, אני לא אוכל אוכל בריא. הסוד שלי לחיים ארוכים הוא גלידה".

סושי ולמיטה
מיסאו אוקאווה, מתה בגיל 117
באפריל 2015 מתה אוקאווה ביפן מולדתו כשהיא אוחזת בשיא גינס כאדם המבוגר ביותר בעולם. לפי ה"מירור" הבריטי, אוקאווה רואה בתפריט הכולל סושי מדי יום ובשינה של 8 שעות ביממה בסיס איתן לחיים ארוכים.

ביפן חיים כ-50 אלף איש מעל גיל 100, ככל הנראה הנתון הגבוה ביותר ביחס לגודל האוכלוסייה. נהוג לייחס תוחלת חיים גבוהה זו לתזונה היפנית המסורתית, העשירה בסושי ובדגים.


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.