1 Comment

 

עונת הרחצה נפתחה, לטמפרטורות כבר אין יותר לאן לעלות, אפילו המדוזות כבר כאן והדיון סביב הנושא הכי קיצי, אבל כנראה גם הכי שנוי במחלוקת מתחמם. מה רע בלרצות קצת צבע? האם שיזוף באמת כל כך רע לנו? ומה עדיף, בים או במיטת שיזוף?

מראה שזוף נתפס כבריא ויפה. על היפה אנחנו לא מתווכחים, אבל איך בריא מסתדר עם שמש? 

שיזוף מלאכותי לא גורם למלנומה

יש הרבה מחקרים והרבה ראיות מבלבלות לגבי מה גורם למלנומה, הצורה הקטלנית ביותר של סרטן העור. אז בתור התחלה, זה לא שמשתזפים ואחרי חמש דקות חולים במלנומה. יש הרבה גורמים שמעורבים בהתפתחות של סרטן העור, ותורשה הוא המרכזי מביניהם. לאנשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן בטח שלא מומלץ להשתזף. לא בים ולא במכון. מומחים לדבר טוענים שהקשר בין חשיפה לקרני שמש אולטרא סגוליות ובין מלנומה הוא קשר שאין עליו עוררין. חשיפה מעלה את הסיכון נקודה. כנראה שגם בנוגע לשיזוף מלאכותי אין ויכוח. מחקר שפורסם בחודש מרץ בשנת 2007, בכתב העת הרפואי International Journal of Cancer סקר 19 מחקרים שבדקו את הקשר בין שיזוף מלאכותי וסרטן העור. המסקנה היא אחת. שיזוף במיטות שיזוף לפני גיל 35, מגדיל את הסיכון לחלות במלנומה ב -75%.

שיזוף באור השמש גורם לסרטן העור

הרבה מחקרים בדקו את הקשר הזה, ולצערנו אנחנו לא אנשי בשורות. בכל המחקרים שבדקו את הקשר בין סרטן העור וחשיפה לקרני שמש אולטרא סגוליות אין חורים. מחקר שפורסם בחודש מאי השנה, בכתב העת הרפואי Journal of the American Academy of Dermatology הסיק כי למרות השוני בין מלנומה לבין סרטן עור שאינו מלנומה, קרני השמש נחשבות לגורמי סיכון.

יש שני סוגי קרניים שאנחנו צריכים להיזהר מהן, קרני UVA וקרני UVB. קרני ה- UVA חודרות עמוק יותר, ואחראיות לקידום תהליכי הזדקנות. הן יכולות לחדור אפילו דרך זכוכית, אפילו כשאנחנו נוהגים ברכב ולא נחשפים באופן ישיר לשמש. בגלל זה אגב, סרטן העור שכיח יותר בצד השמאלי של הגוף. קרני UVB אוהבות יותר את השכבה העליונה של העור. למשל, כשאנחנו נשרפים, זה עבודה שלהן. אבל לא משנה איזה סוג קרניים, כשהשמש פוגעת בעור היא פוגעת ב DNA. הפגיעה ב DNA היא שמובילה להתפתחות סרטן עור.

אנחנו צריכים את קרני השמש כדי לקבל מספיק ויטמין D

אף אחד לא חולק על זה שוויטמין D חשוב לנו, או על זה שחשיפה לקרני השמש מעודדת יצור של ויטמין D, הוויטמין של השמש. יש מבול של מחקרים שמצאו כי רמה מספקת של ויטמין D באמת שיפרה את בריאות הלב, הגנה מפני סרטן השד, ושמרה על בריאות העצמות. אבל, לא כולם מסכימים ששמש היא הדרך הכי טובה לעשות את זה. מחקרים כאלה טוענים שאין סיבה מספיק טובה להסתכן בקרינה, ושהמקור העדיף לוויטמין D הוא מזון (חלב, סלמון, טונה), או תוספי מזון. ורק שתדעו, למרות מה שאמרו לנו, אין קרם הגנה שמצליח לחסום את כל קרני השמש, ככה שאיתו או בלעדיו אנחנו מייצרים ויטמין D.

שיזוף מקדים את הבלאי הטבעי של העור

בין אם במיטת שיזוף ובין אם זה הדבר האמיתי, חשיפה לקרניים אולטרא סגוליות לאורך זמן מעודדת הזדקנות, או מה שנקרא בשפה המקצועית photo aging. מחקר גרמני שפורסם בכתב העת Journal of Investigative Dermatology מצא כי בקרב 59 המתנדבים שהשתתפו בניסוי (ולא יצאו ממיטת השיזוף במשך שלושה חודשים) התפתחו מוטציות בד.נ.א שידוע שהן קשורות לחשיפה לשמש.  

המסקנה היא כנראה שאין כזה דבר שיזוף בטוח. גם אם לא רואים את התוצאות עכשיו, הן עלולות להופיע בהמשך. ובעוד שהשיזוף הוא רק זמני, הנזק לנו ולעור הוא לכל החיים. אז כמו שאומר ההוא מהשיר, wear sunscreen..

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    משעודה · 4 years ago
    לא להתייחס לקשקושים שכתובים פה, הבדואים למשל שזופים ואין אצלהם את המחלות המתוארות.