Write a comment

 

אם המדע לא משקר, והוא בדרך-כלל לא עושה את זה, הגודל קובע ועוד איך. מחקרים על גבי מחקרים מראים שהשמנת יתר היא לא בריאה, מתפשטת, מסוכנת, וכמו שזה נראה מכאן, היא לא הולכת להיעלם בקרוב.

כל הסיכונים הקשורים להשמנת יתר, ומה עושים אותם.

מה כמה
בואו נתחיל מזה שנדבר על המשמעות של השמנת יתר. לכל אחד יש טווח משקל בריא, אבל אם אתם מחוץ לטווח, יש לזה השלכות כבדות משקל. מומחים טוענים כי הרמה שבה עברתם את הטווח, קובעת אם אתם סובלים מעודף משקל (Over Weight) או מהשמנת יתר (Obese). משקל הגבוה ב- 20% מהמשקל המומלץ נחשב להשמנת יתר. פחות מכך, נכנס להגדרה של עודף משקל. השמנת יתר קשורה לבעיות וסיבוכים גדולים יותר, אבל גם עודף משקל מהווה סיכון בפני עצמו. לפי מחקר שפורסם בסוף השנה שעברה בכתב העת New England Journal of Medicine, על כל עלייה של 5 ס"מ בהיקף, תשלמו ב-17% של סיכון גבוה יותר למחלות.

מחלות לב

ככל שאנחנו נושאים יותר משקל עודף, סיכון התמותה עולה בהתאמה, כאשר התקף לב הוא גורם הסיכון הראשון. הקשר בין עודף משקל לסיכון גבוה יותר ללקות בהתקף לב נעוץ בתגובה של הגוף לצריכה מוגברת של שומן. באופן טבעי, הגוף שומר על רמה קבועה של מים, פחמימות, חלבונים, שומנים, וגם של ויטמינים ומינרלים. ריכוז כללי גבוה של שומן, מגביר את רמות המלח, הכולסטרול והשומנים בזרם הדם. ההשלכות של זה הן מטרידות במיוחד, לא מעט בגלל שהכולסטרול הטוב, שידוע בתור גורם שמפחית את הסיכון למחלות לב, מוחלף בכולסטרול רע. התוצאה הסופית יכולה להיות מחלת לב וכלי דם, שיכולה להתפתח ולהוביל להתקף לב. עודף משקל מוביל גם להתפתחות יתר לחץ דם, גורם סיכון נוסף להתפתחות מחלת לב.

שבץ

עודף משקל ממוקם בין חמשת הגורמים המובילים לתמותה. ונכון שיש גורמי סיכון נוספים במשוואה, אבל גם שבץ גם מקושר באופן ישיר להשמנת יתר. לפי מחקר שפורסם בכתב העת Archives of Internal Medicine, אנשים בעלי עודף משקל של 20% או אפילו קצת פחות, נמצאו בסיכון גבוה ב- 50% ללקות בשבץ. המחקר גם מראה שהסיכון גבוה יותר כאשר עודף המשקל גבוה מ-20%. אבל איפה משקל ושבץ נפגשים?. עודף משקל משפיע על בריאות העורקים, כי הוא מצר אותם. כאשר העורקים צרים, לקרישי דם קל יותר להיווצר, מה שיכול לגרום לשבץ בשלב מאוחר יותר.

סרטן

הורמונים. זאת החוליה המקשרת בין עודף משקל וסיכון גבוה להתפתחות סרטן. לפי מחקר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine, כל הסוגים של סרטן שכיחים יותר אצל אנשים שסובלים מעודף משקל. מסת גוף לא היתה קשורה רק להתפתחות סרטן, אלא גם לסיכויי ההחלמה, שהיו נמוכים יותר בקרב האנשים הגדולים. מחקרים בנושא יש אינסוף, ולא כולם הסתיימו, אבל הנה מה שאנחנו יודעים עד עכשיו - כאשר קיים עודף של משקל גוף, רקמות השומן מערערות את האיזון ההורמונאלי הטבעי של הגוף, והופכות את הגוף לסביבה נוחה יותר לגידולים. סרטן קשור גם למיקום עצמו של השומן בגוף. לדוגמא, ריכוז גבוה של שומן באזור הבטן קשור לסיכון גבוה יותר לסרטן המעי.

סוכרת

השכיחות של סוכרת באוכלוסיה הכללית עולה, כמעט כמו השכיחות של השמנת יתר. עודף משקל יכול להיות קשור לסיבוכים נוספים לאנשים שכבר סובלים מסוכרת (סוג 1, או סוג 2), אבל הוא גם יכול להיות גורם ישיר בהתפתחות סוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 מוגדרת על-ידי מדד ההתנגדות לאינסולין, והסיכון להתפתחות המחלה מבוסס על גורמי סיכון כמו עודף משקל, משך הזמן שסובלים מעודף משקל, ואיפה הגוף מאחסן את השומן. עודף משקל גוף הוא התחלה די גרועה למערכת היחסים בין תאי השומן ואינסולין. כל התאים בגוף צריכים אינסולין, בגלל הסוכר (גלוקוז). גם תאי שומן. אבל בהבדל אחד. תאי שומן עמידים יותר בפני אינסולין, ומשאירים רמה גבוהה ולא נחוצה של סוכר בזרם הדם. סוכר שלא מגיע לתאים ולא מספק להם את האנרגיה שהם זקוקים לה. בסופו של דבר, הגוף הופך לעמיד לחלוטין בפני אינסולין.

תזונה ופעילות גופנית

את הסיכון להתפתחות מחלות לב, סרטן וסוכרת אפשר לצמצם דרך הרגלי אכילה נכונים, או כמו שאנחנו אוהבים לקרוא לזה, תזונה בריאה. למשל, במקרה של שבץ, היצרות העורקים קלה יותר כאשר רמת הפעילות הגופנית נמוכה וכאשר התזונה עתירה בכולסטרול. למרבה הצער, רבים הסובלים מהשמנת יתר לא מקפידים על פעילות גופנית ולא מקפידים על תזונה. שניהם גורמי סיכון דרמטיים ושניהם יכולים להפחית בצורה דרמטית את הסיכון. גם במקרה של סרטן, תזונה ופעילות גופנית יכולות לעשות הבדל משמעותי. במקרה של סוכרת, מחקרים טוענים כי 150 דקות של פעילות גופנית בשבוע והפחתה של בין חמישה עד שבעה אחוזים במשקל, יכולה להפחית את הסיכון בלא פחות מ-58%. הוספה של מזונות נכונים, והימנעות ממזונות לא נכונים יכולה לשמור גם על המשקל וגם על הבריאות. כנראה שתצטרכו להיפרד מאלכוהול, לשפר את התזונה ולשקול פעילות גופנית. אבל היי, יש לנו רק לב אחד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.