חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

נשים המטופלות בדיקור סיני במקביל לטיפולי פוריות, מגדילות את הסיכוי להיכנס להיריון, להחזיק אותו וללדת תינוק בריא, כך מפרסם כתב העת הרפואי הבריטי British Medical Journal. זה לא משהו שלא שמענו בעבר, אבל מה שכן חדש פה, הוא שהרפואה המערבית כנראה מקבלת לחיקה את הדיקור הסיני, אפילו שהיא לא ממש יודעת להסביר איך הוא עובד.

זה לא בדיוק שנערך מחקר חדש. במקרה הזה השתמשו בטכניקה שנקראת ניתוח על, בה שולפים ממצאים ממחקרים אחרים. החוקרים מצאו 108 מחקרים שמדדו את ההשפעה שיש לדיקור סיני על טיפולי פוריות. פרט לשבעה, כל המחקרים נדחו בגלל בעיות מתודולוגיות, כמו לדוגמא מחקרים שהשתמשו בדיקור סיני, אבל לא לטובת טיפול פוריות, אלא למטרת הפחתת כאב. שבעת המחקרים כללו בסך הכל 1,366 נשים, שטופלו בדיקור סיני לפני או מיד אחרי טיפול פוריות של החדרת העוברים לרחם. כל טיפול בדיקור נמשך בין 25 דקות למחצית השעה. על קבוצת החוקרים ניצח ד"ר אריק מנהיימר (Eric Manheimer), מבית הספר לרפואה באוניברסיטת מרילנד.

מבין כל שיטות הטיפול ברפואה הסינית, הדיקור הסיני (אקו - מחט, פנקטורה - דקירה) היה שם לפני כולן. הדיקור הסיני הקלאסי דוגל ב- 365 נקודות דיקור, 14 מרידיאנים, ושמונה מדדים לאבחון, אותם בודקים לפי דופק ולשון. המדדים מורכבים ממצבים מנוגדים (חום וקור, עודף וחוסר, פנימי וחיצוני, ין מול יאנג) שצריכים להיות תמיד במקום טוב באמצע. ברגע שאחד או יותר מהמדדים יוצא מאיזון, זה יתבטא במחלה. הרעיון הוא, שדיקור בנקודה מסוימת מחזיר את הגוף למסלול.

המסקנות מראות שכמעט כל המחקרים דיווחו על ממצאים חיוביים. אם משכללים את הנתונים, שיעורי ההצלחה של הטיפול המשולב הניבו עלייה של 65% במספר ההריונות התקינים, עלייה של 87% בשימור ההיריון, וסיכוי של 91% ללדת תינוק בריא. אם לרגע זה נראה לכם יותר מדי טוב בשביל להיות נכון, זה באמת ככה. כל התוצאות היו משמעותיות מבחינה סטטיסטית.

אבל, תמיד יש גם ביקורת. המתנגדים אומרים שהיתרונות של הדיקור הסיני מוערכים יתר על המידה, כיוון ששיעורי ההצלחה בטיפולי פוריות הם גבוהים בלאו הכי, גם ללא טיפול מקביל בדיקור. אחרים אומרים שבמקומות בהם שיעורי ההצלחה היו גבוהים, היתרונות של הדיקור היו זניחים ולא משמעותיים מבחינה סטטיסטית. ויש כאלה שמבחינתם דיקור סיני פשוט שווה פלסבו.

גם אם זה ככה, התוצאות מרעישות. במיוחד לאור העובדה שלאף אחד אין מושג למה דיקור סיני משפיע בצורה שהוא משפיע. החוקרים מניחים כי הדיקור משפיע על מחזור הוסת ומאיץ את זרימת הדם לרחם. הסבר אחר אומר שפציעות קטנות, בסדר גודל של דקירת מחט, מאיצות את יצור האנדורפינים בגוף, משככי הכאבים הטבעיים.

חבל רק שהם לא חשבו לשאול את הסינים, כי אם הם היו שואלים אותם, הם בטח היו מסבירים להם שהדיקור הסיני הוא כל כך עוצמתי, עד כדי כך שבמקרים מסוימים מספיקה רק מחט אחת, בנקודה אחת, בשביל לחולל מהפך.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.