חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

אמא יש רק אחת?  לא בהכרח. האגודה לפיקוח על טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית בבריטניה הודיעה על פריצת דרך במחקר חדשני לחיבור בין ביציות של שתי נשים וזרע של גבר לצורך יצירת הריון והבאת תינוק בריא לעולם.  

המחקר נועד לאפשר לנשים שחלק מהביצית שלהן פגום לעשות "השלמה" מאישה אחרת. הניסוי הצליח בשלב זה בקופים מסוג מקוק שנולדו בשיטה זו ונמצאים במעקב רפואי צמוד. התקווה היא ששיטת הטיפול החדשנית תביא לכך שהתינוקות שיוולדו – לכשיאושר טיפול דומה בבני אדם - יישאו מטען גנטי משלושה אנשים – שתי אימהות ביולוגיות ואבא אחד. יש לציין כי מדובר בטכניקה שטרם אושרה על ידי הרשויות העוסקות בנושא בעולם, כולל בבריטניה.

יש לציין כי הבקשה של הגופים העורכים את המחקר לאשר את יישומו נדחתה כבר פעמיים בעבר, אך עתה, נוכח ההישגים המוכחים בתחום, ההנחה היא כי הטכניקה תזכה לאישור המיוחל.

בהודעה שפרסם ה-HFEA, הגוף הממליץ לממשלת בריטניה לשנות את החקיקה בתחום, הוא הביע עקרונית את שביעות רצונו מתוצאות הניסוי, והוסיף כי הוא בהחלט עשוי להיות שימושי פוטנציאלית עבור קבוצות ספציפיות ומוגדרות של ההורים, אשר רוצים שיהיה להם ילד משלהן, אבל עד כה הדבר נמנע מהם עקב פגמים בביציות האישה. בכל מקרה, נאמר בהודעה, לפני שהניסוי בבני האדם יאושר, יש לבצע מחקרים וניסויים נוספים. יש לציין כי אם וכאשר ה-HFEAישתכנע כי מדובר בטכניקה מועילה ולא מסוכנת, הוא אמור להגיש את המלצותיו למשרד הבריאות הבריטי, וזה בתורו – לאחר שישכנע את ממשלת בריטניה - יצטרך להגיש את השינוי בהצעת החוק לשני בתי הפרלמנט.

רמה חדשה בתחום

בישראל עוקבים בעניין רב אחר ההתפתחויות בבריטניה ומצפים לאישור השימוש בטכניקה. לדברי ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות בישראל, בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בשימוש בטכנולוגיה גנטית לאבחון מדויק של בעיות פוריות. בעזרת אבחון גנטי אפשר לזהות מראש את מוקד הבעיה ולטפל בה במקום לעבוד בשיטה של ניסוי וטעיה שגובה מחיר כספי, פיזי ונפשי יקר ומיותר. "המחקר החדש יביא אותנו לרמה חדשה בתחום הפוריות", אמר ד"ר בר. "היכולת לתקן ביצית פגומה של אישה באמצעות חומר גנטי מביצית אחרת תאפשר לנשים שכיום נזקקות לתרומת ביצית להביא ילדים לעולם מביצית המכילה גם את המטען הגנטי שלהן".

הידע המתקדם בתחום הגנטי מיושם כבר כיום בטיפולי פוריות בישראל ומביא, במקומות שבהם נעשה בו שימוש, להכפלה של אחוזי ההצלחה בטיפולים. מדובר בבדיקה מקדימה טרם הטיפול שנועדה לברר את הסיבות לעקרות או להפלות חוזרות. במהלכה נבדקים סמנים ביולוגים רבים אצל שני בני הזוג ובסופה נקבעות אבחנות מדויקות ביותר לבעיית הפוריות. הבירור מגיע לרמה של בדיקה גנטית לביצית, לזרע ואף בדיקה גנטית של העובר.

לתקן גנים פגומים

פריצת הדרך במחקר החדשני בבריטניה אינה מתמצית רק בתחום הפוריות. בעזרת השליטה על התכונות הגנטיות ניתן יהיה לתקן גנים פגומים שגורמים למחלות תורשתיות ולייצר אדם בעל תוחלת חיים ארוכה במיוחד וחסין מפני מחלות לב, סוכרת, סרטן, מחלות ניווניות, חירשות, עיוורון, בעיות לחץ דם ועוד רשימה ארוכה של מחלות גנטיות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.