Write a comment

 

למרות שהתפיסה המערבית לא ממש מצליחה להבין איך ולמה דיקור סיני יכול לגרום לשינויים פיסיולוגיים, להקל על כאב ולרפא מחלות, השימוש ברפואה משלימה נפוץ יותר מתמיד, במיוחד בקרב חולים פסיכיאטריים. למען האמת, חולים פסיכיאטריים פונים לרפואה משלימה אפילו יותר מחולים לא פסיכיאטריים. דיכאון למשל, נמצא ברשימה של עשרת המצבים הרפואיים שבגללם פונים לטיפול בדיקור סיני.

ולמרות שלא נערכו הרבה מחקרים בנושא, המחקרים שכן נערכו מעידים על השפעה חיובית. גם על דיכאון וגם על חרדה.

צ'י, ג'ינג ושן
בניגוד לגישה של הרפואה המערבית שמתמקדת במחלה, הרפואה הסינית המסורתית מתמקדת במטופל עצמו ובאנרגיה. לפי הרפואה הסינית המסורתית, האנרגיה של הגוף, הצ'י, נעה לאורך ערוצים שנקראים מרידיאנים. כשהאנרגיה לא זורמת בחופשיות דרך המרידיאנים, זה אומר שיצאנו מאיזון. כדי להחזיר את האיזון, משתמשים בשיטות כמו דיקור סיני, צמחי מרפא, שיאצו וטווינא, שכולן מתבססות על אותה הנחה- גירוי הנקודה הרלוונטית על גבי המרידיאן (באמצעות דיקור או הפעלת לחץ) יאזן את אנרגית הגוף כולה.

אנרגית הגוף, הצ'י, היא רק אחד משלוש האוצרות שיש לנו. השניים האחרים הם הג'ינג והשן. ג'ינג (Jing) הוא הצורה המוחשית של הצ'י. הג'ינג נמצא בכליות ואחראי על פעולות מוחיות. שן (Shen) היא הצורה הרוחנית של הצ'י. היא הכוח המניע שלנו, מה שמייחד אותנו מאחרים, והיא נמצאת בלב. אם הצ'י והג'ינג מאוזנים, השן פורח. אבל כשיש חוסר איזון בין האנרגיה הפיסית לאנרגיה הרוחנית (בגלל טראומה, תזונה לקויה, עומס או פעילות מינית מוגזמת), התוצאה יכולה להיות הפרעה נפשית כמו דיכאון.

לפי תורת חמשת האלמנטים, שהיא חלק מהפילוסופיה הסינית, הביטוי של חוסר האיזון יהיה שונה מאדם לאדם. את אלמנט האדמה למשל מאפיינת דאגה, את אלמנט המים פחד ואצל אלמנט העץ זה כעס. כל אחד מהרגשות האלה יתבטא בחוסר איזון של האיבר הפנימי המתאים לו. אצל אלמנט האדמה נפגעים הטחול והבטן, אצל אלמנט המים זה הכליות, ואצל אלמנט העץ זה הכבד. וברוב המקרים, המטופל יסבול מיותר מסימפטום אחד.

חרדה, שנחשבת להפרעה השניה בשכיחותה (אחרי דיכאון) נגרמת לפי הרפואה הסינית המסורתית  בגלל חוסר מולד של אנרגית הלב והכליות, עודף של אנרגית הכבד וחוסר תקשורת בין הלב לכליות.

דרושים : מחקרים נוספים

למרות שרוב המחקרים שבדקו את היעילות של דיקור סיני בטיפול בדיכאון וחרדה היו מוגבלים (בגלל גודל המדגם ומתודולוגיה), יש מספיק ראיות שתומכות בהם.

לפי מחקרים מדעיים, הטיפול בדיקור סיני מגביר את הנוכחות של מוליכים עצביים מרכזיים, כמו אציטלכולין, סרוטונין ונוראדרנלין, במערכת העצבים. שלושתם משמעותיים בהקשר של דיכאון וחרדה.

העלייה בשחרור של אצטילכולין במערכת העצבים, יכולה להסביר לפחות בחלקה את ההקלה בסימפטומים שקשורים לכאב, שמלווים חלק מהדיכאונות. את השיפור הכללי בסימפטומים של הדיכאון, אפשר להסביר בהאצת קצב חילוף החומרים של סרוטונין ונוראדרנלין במערכת העצבים המרכזית, שעד כמה שיודע (וזה הרבה, אבל כנראה עדיין לא מספיק) חוסר בשניהם קשור להתפתחות דיכאון. למעשה, תרופות נוגדות דיכאון מדמות את הפעולה של שניהם. גם הדיקור עושה את זה, רק בדרך טבעית.

פרט לשיפור הפעילות הכימית של המוח, הטיפול בדיקור סיני מפחית את המתח, מעלה את רמת האנרגיה בגוף (סימפטום נוסף שקשור לדיכאון) ומחזיר אותו לאיזון שאבד לו. בשורה התחתונה, המחקרים מראים שבזכות הטיפול בדיקור סיני, רמת החרדה ירדה ביחד עם הצורך בשימוש בתרופות.

בנוסף לטיפול בדיקור סיני, משתמשים גם בצמחי מרפא כדי לסייע למטופל בהתמודדות. צמח המרפא המוכר ביותר בהקשר של דיכאון הוא הג'ינסנג (Ginseng) שמפחית עייפות נפשית ופיסית ומעלה את רמת האנרגיה הכללית. צמחים נוספים הם הרדיולה (Rodiola) שמעלה את רמות הסרוטונין, ג'ינקו בילובה (Ginko Biloba) שגם הוא משפר את פעילות המוליכים העצביים, סאטיבה (Sativa) שמחזק את מערכת העצבים באופן כללי, או מליסה (Mellisa) שמרגיע אותה. קיימים צמחי מרפא נוספים, שיותאמו למטופל באופן אישי.

הפרעות פסיכיאטריות זה דבר שכיח, מורכב, אבל ניתן לטיפול. הטיפול בדיקור סיני נחשב לאפשרות יעילה ובטוחה. גם אם זה בשילוב עם טיפול קונבנציונאלי.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.