1 Comment

 

התרופות הסינטטיות נכנסו לחיים שלנו בסביבות המאה ה-19, אבל עוד הרבה לפני כן היו שם צמחי המרפא. רבים חושבים שמדובר בעשבים שוטים, אבל אם נצמדים לעובדות, אפשר לראות שצמחים הם הבסיס לחלק מהתרופות הנפוצות ביותר (כמו אספירין ואופיום). אז מה בעצם ההבדל?

הרבליזם הוא השימוש בצמחים בשל הערך התרפויטי שלהם. ההרבליסטים משתמשים בכל חלקי הצמח, מהשורש ועד לפריחה, למניעה ולטיפול במחלות. השימוש נעשה בחלק הצמח בו נמצא ריכוז החומרים הפעילים. את הצמח ניתן לחלוט, לבשל, למהול באלכוהול או בסוכר, להוסיף כתבלין או לשתות את המיץ.

לשימוש בצמחי המרפא אין ממש אבא או אמא, אפשר למצוא אזכור לשיטה כמעט בכל תרבות. אצלנו היו אלה הרמב"ם ואסף הרופא, אבל אלה שטוענים לבכורה הם בעיקר הסינים. לפי הגרסא שלהם, כבר בשנת 2735 לפני הספירה כתב הקיסר הסיני שן נונג, את המסה הראשונה על צמחי מרפא. אם הולכים לפי הגרסא של היוונים, רופא העונה לשם תיאופראסטוס, פרסם כבר במאה השלישית לפני הספירה את מה שרבים מחשיבים עד היום כספר ההדרכה המערבי הראשון לצמחי מרפא. אבל גם הרומאים רוצים קצת אבק כוכבים. הם טוענים כי המדריך המפורט הראשון לצמחי מרפא נכתב על ידי המרפא הרומי דיוסקורידס.

"ההבדל הראשון בין טיפול בתרופות קונבנציונאליות לבין טיפול בתרופות טבעיות, הוא באופן תפיסת המחלה" מסביר ג'וזף בלושטיין (Joseph Blustein), רוקח והרבליסט מזה 40 שנה. אדם שמטפל בכאבי הראש שלו במשככי כאבים רגילים, אינו פותר את הבעיה וסביר להניח שכאבי הראש שלו יחזרו.

"המטרה של הטיפול בצמחי מרפא היא איזון. טיפול בצד אחד של הבעיה, אינו מתייחס לחוסר האיזון הכללי שקיים בגוף" אומרת חוקרת צמחי המרפא, ג'קי ניקולאוס (Jackie Nikolaus).

איזון הוא מילת המפתח. צמחי המרפא מעודדים את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף, ועוזרים לו להשיג מחדש את האיזון, בלי תופעות לוואי, בלי שיגידו להם לאן ללכת ומה צריך לעשות.

קיימים למעלה מאלף צמחי מרפא שונים ומחלקים אותם לקבוצות, לפי האיכות הדומיננטית שלהם. הספונינים מכייחים, הטאנינים מכווצים, לגליקוזידים השפעה חיובית על פעילות הלב, האלקלואידים טובים למערכת העצבים, הקינונים למערכת העיכול. בטרפנואידים משתמשים בעיקר לרקיחת שמנים אתריים בגלל הריח, והפלבנואידים טובים כמעט לכל בעיה, כי הם נוגדי חימצון, נוגדי דלקת, נוגדי וירוס ועוד. צמחי המרפא מתאימים לטיפול במחלות פשוטות כמו התקררות, דרך זיהומים ודלקות, ועד לדיכאון. במקביל לשימוש לריפוי או כרפואה מונעת, צמחי המרפא משמשים גם לניקוי הגוף מרעלים.

ג'ון פולטס (John Folts), פרופסור לרפואה ומדעי התזונה באוניברסיטת מדיסון (UW-Madison) מאמין בהשפעתם של צמחי המרפא, אבל לא תולה בהם את כל התקוות. "השפעתם של חלק מהצמחים הוכחה, אולם צמחים רבים אחרים עדיין לא נבדקו. אי אפשר לדעת אם הם יעילים, חסרי ערך או מזיקים". בנוסף, אין שום רשות ממשלתית שמפקחת על תהליך יצור התרופות מצמחי מרפא. "כשאין פיקוח, אף אחד לא צריך לתת דין וחשבון על תאריך התפוגה, או על מינונים". חוקרת צמחי המרפא, ונסה מרדונז (Vanessa Mardones) דווקא מרוצה מהסידור. "ברגע שיהיה פיקוח, המחירים יעלו וצמחי המרפא יהפכו הרבה פחות נגישים לצרכן הממוצע".

יכול להיות שאתם מעדיפים לגמור עם המחלה שלכם כמה שיותר מהר, וזה בסדר. התרופות הסינטטיות שכולנו מכירים (אבל לא תמיד אוהבים) עושות את העבודה. הבעיה שלא תמיד הריפוי שלם, ותופעות לוואי הן תמיד לא דבר נעים. אם אתם רוצים פעם אחת ולתמיד לרדת לשורש הבעיה, לא לפי הספר, אלא רק לפי הטבע, צמחי מרפא יכולים להיות התשובה. בכל מקרה, זה רק נשמע פשוט, אבל זה לא משהו שעושים לבד, אלא בייעוץ אישי.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    רבקה · 5 years ago
    כמשתמשת באופן קבוע בקנמון לתיבול בבשול -מקלות קנמון ,ולדגני בקר באבקה, כיצד אפשר להבדיל בין קנמון ציילון ובין הקאסיה-המכיל קומרין,ואיפה ניתן לקנות את הציילוני בבטחה? בתודה