Write a comment

 

הנתונים מראים שהסיכוי ללידת תאומים בקרב האוכלוסייה הכללית במאה ה- 21, עומד בערך על אחת מתוך 300 לידות. למה בדיוק זה קורה ומה בדיוק עושים עם זה?

הריון בריבוע. כל מה שצריך לדעת

ככה זה כשיש שניים

העלייה בלידות של תאומים מושפעת בעיקר משתי מגמות. הראשונה, יותר ויותר נשים דוחות את האמהות לאמצע שנת ה- 30 שלהן, גיל שבו לפי מחקרים משתחררת יותר מביצית אחת בזמן הביוץ. הסיבה השניה היא הזמינות העולה של טיפולי פוריות, שאפשר להגיד עליהם הרבה מאוד דברים, אבל בגדול, גם הטכנולוגיה החדשה מאפשרת שחרור של יותר מביצית אחת. אף מחקר לא הוכיח את זה בצורה חד משמעית, אבל המספרים מצביעים על יחס של 1:38 ללידת תאומים בקרב נשים שעברו טיפולי פוריות.

לנשים שלא עברו את גיל 30 ולא עברו טיפולי פוריות, הסיכויים ללידת תאומים עולים אם הן, אמא שלהן, או הסבתא שלהן היא חצי משניים, מה שאומר שכנראה גם להן יש גן כזה שמאפשר לשחרר יותר מביצית אחת במהלך הביוץ. במקרה של תאומים מצד האבא זה לא תופס. אם כבר יש תאומים בבית, הסיכוי עומד על 1:12. אם את בעצמך תאומה, הסיכויים עומדים על 1:17. הסיכויים ללידת תאומים הולכים וגדלים ככל שאת גבוהה, בעלת משקל עודף ואפריקאנית. אם את אסיאתית, אין לך אפילו מה להתחיל לנסות. חבל לך על הזמן.

יש כמה דרכים לדעת אם יש בתנור לחמניה אחת או שתיים. עליה מוגברת במשקל או בתיאבון היא לא אחת מהן. ההבדל בעלייה במשקל בין הריון יחיד להריון של תאומים הוא ברוב המקרים 5 ק"ג בלבד, והוא כנראה יותר עניין של בחירות תזונתיות מאשר של תאומים. גם בחילות בוקר מוגברות הן לא בדיוק מדד. בפועל, רק 15% מהנשים מדווחות על בחילות מוגברות בזמן הריון של תאומים. בנוגע לתנועה עוברית יש מחלקות בין המומחים המקצועיים. כנראה שחלק מהנשים מרגישות בתנועה מוקדם יותר, בלי קשר למספר העוברים. אותו דבר לגבי עייפות. עייפות מוגברת יכולה להיות אינדיקציה להריון של תאומים, אבל היא יכולה גם לא.

סימנים אחרים יכולים להיות התרחבות מהירה וגדולה יותר של הרחם, פעימת לב שניה ששומעים בבדיקות שנערכות לקראת סוף השליש הראשון, או רמות גבוהות של ההורמוןHcG (Human Chorionic Gonadotropin). אבל בסופו של דבר, לא משנה איזה סימנים אחרים ישנם, הדרך היחידה לדעת בלי צל של ספק שמדבור בחיים כפולים היא בדיקת האולטרא-סאונד הישנה והטובה.

הוראות הפעלה

בהריון של תאומים, העוברים יכולים להיות זהים או לא זהים. בהריון של תאומים זהים, מסיבה לא ידועה הביצית מתחלקת לשני עוברים (או יותר בחלק מהמקרים) במהלך השלב הראשון של ההתפתחות. לתאומים זהים יש אותו סוג דם ואותם מאפיינים פיסיים (שיער, עיניים, מבנה גוף) והם נבדלים רק בדבר אחד. טביעות האצבעות. לפעמים הם חולקים שלייה אחת, ברוב המקרים הם מתפתחים בשני שקי הריון שונים. תאומים לא זהים מתפתחים כאשר שתי ביציות מופרות מזרע נפרד. יש להם שליות נפרדות, שקי הריון נפרדים ובאופן עקרוני, הריון של תאומים לא זהים הוא הרבה יותר שכיח.

זהים או לא זהים, זאת הולכת להיות הדאגה הכי קטנה שלך מעכשיו. כי בגדול מה שהריון של תאומים אומר זה שכל הסיכונים להריון ולעובר גדלים. זה כולל מצבים כמו הפלה, צירים מוקדמים, לידה מוקדמת, רעלת הריון, סוכרת הריון, אנמיה, לחץ דם גבוה, דלקת בדרכי השתן, ואיבוד דם רב אחרי הלידה. בגלל שבדרך כלל הריון של תאומים נגמר בלידה מוקדמת, והעוברים נולדים כאשר לא כל המערכות שלהן מפותחות (או לפעמים לא של שניהם), הם נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול ממומים מולדים ומבעיות עיניים, ריאות, מוח ולב.

בגלל זה, רוב הסיכויים שהחל בשבוע ה- 20 תתחילי לבקר את רופא הנשים שלך הרבה יותר ממה שתכננת. אבל זה עוד כלום לעומת מה שהולך לקרות החל מהשבוע ה- 30.

טיפול מיוחד הוא תמיד חשוב בזמן הריון, על אחת כמה וכמה בהריון של תאומים. חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת ועל קלוריות איכותיות, על צריכה מספקת של סידן, ברזל וחומצה פולית. הימנעות משימוש בחלק מהתרופות, חלק מהטיפולים הקוסמטיים, צילומי רנטגן ותזונה שעלולה לגרום לזיהום. רוב הרופאים ימליצו לשבות כמעט מכל מלאכה החל בשבוע ה- 24, למרות שמחקרים לא מראים שזה בהכרח מה שימנע לידה מוקדמת.

אחרי הלידה זה כבר סיפור אחר לגמרי והעלילה מקבלת תפנית רצינית. תתכונני לחוסר בשינה, פחות מדי זמן אישי, הרבה מאוד עבודה בבית, והרבה תסכול ואשמה. אם זה הופך לעצב או דיכאון, ונמשך למעלה משבועיים, לכי תדברי על זה עם מישהו. זה עוזר. אם את מניקה, לקחת על עצמך אתגר לא פשוט. את הבונוס למאמץ תקבלי בקשר העמוק עם ילדיך.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.