Write a comment

 

ככה זה אצלנו, המין האנושי המפונק – תחילה אנחנו קופצים על כל חידוש טכנולוגי, מתמסרים לו לחלוטין – ורק כשהוא כובש את כולנו, מתחילים פתאום לחשוב – שמא, עם כל היתרונות שלו, אולי הוא נושא בחובו גם נזק? ובאותה התלהבות שבה התמסרנו לו, מתחילים לחפש (ולמצוא) בו פגמים.

כך היה, כזכור לכולנו, עם המכשירים הסלולאריים, ובאחרונה הגיע תורן של הרשתות החברתיות ותוכנות המסרים המיידים כגון הפייסבוק, ווטאסאפ וכו. כולנו התלהבנו, התחברנו, התכתבנו – ועכשיו: רגע, רגע, פתאום שמים לב שאולי הוא בעצם לא כלי ידידותי כל כך.

על הנזקים החברתיים של הרשתות החברתיות נכתב לא מעט, אך באחרונה נשמעים עוד ועוד קולות התוהים האם הפייסבוק ודומיו גורמים גם נזק לבריאות.

דיכאון ואוטיזם

בכתב העת Biology"" פורסמה באחרונה שורה של מחקרים המצביעים על כך שהצמצום במגע בלתי אמצעי עם אנשים – שהוא נחלתם של מכורי תוכנות המסרים המיידים – עלול לגרום בטווח רחוק למחלות לב, שבץ ומחלת השיכחה.

מחקר שנערך באוניברסיטת סטוני בניו יורק גילה שנערות המבלות כמעט את כל זמנן הפנוי בשיחות עם חברותיהן בפייסבוק, חשופות יותר לסכנה להיכנס לדיכאון.

הנוירולוגית הבריטית הנודעת, הברונית סוזן גרינפלד, המליצה כבר לפני שנתיים בנאומה בפני חברי בית הלורדים לערוך מחקר מקיף שיבחן האם העלייה במקרי האוטיזם נובעת מההתמכרות הגוברת לרשתות החברתיות למיניהן, בעיקר הפייסבוק.

החשש של הברונית מתבסס על כך שאנשים הסובלים מאוטיזם מתקשים לתקשר עם הסביבה שלהם, בעוד המגעים המתנהלים באמצעות הפייסבוק אינם זקוקים לקשר בלתי אמצעי.

נורת אזהרה

אמנם, מדובר בתאוריה מרחיקת לכת, שאינה מבוססת על מחקרים אמפיריים, מה גם שרוב מקרי האוטיזם מאובחנים כבר לפני גיל 5, שבו עדיין מוקדם לפתוח עמוד בפייסבוק, אך כל האזהרות הללו צריכים בכל זאת להדליק נורה אדומה אצל הרשויות הרלוונטיות. בשנים הקרובות אנחנו נופצץ בטענות אלה ואחרות – בעד ונגד – בנוגע לגלישה ברשת האינטרנט, אך רוב אנשי הרפואה מסכימים בדבר אחד – היעדר מגע אנושי גורם לנזקים בריאותיים. לא בכדי קמה באחרונה, בעיקר בין הצעירים, תנועה הקראת להתנתק מהפייסבוק, ואף צצו קורסים לגמילה מהרשת.

יש לציין כי לאנשים רבים הגולשים ברשת לא ייגרמו נזקים כלשהם מעצם הגלישה – הבעיה מתעוררת רק כאשר מדובר בהתמכרות – תופעה, שכידוע, אינה יכולה להועיל בשום תחום. אם הדבר מדאיג גם אתכם, או שכבר התחלתם להבחין בנזקים הנגרמים על ידי הרשת, קבלו כמה עצות כיצד לטפל בהם.

הכל תלוי במינון

גם אם אתם נכנסים לרשת החברתית מדי יום, זה עדיין לא אומר שהדבר בהכרח יפגע בכם. במקרה הזה הכל תלוי במינון. המומחים ממליצים ש"זמן המסך" הכולל שלכם (כולל צפייה בטלוויזיה, התכתבות באס.אמ.אסים ובווטסאפ וגלישה באינטרנט, לאו דווקא ברשתות החברתיות) לא יעבור את השעתיים ביום.

אם אתם גולשים מעבר לשעתיים ביום, בנו לכם סדר "זמן מסך". למשל, החליטו שאתם גולשים חצי שעה מדי ערב, או 15 דקות בבוקר ו-15 דקות בערב. לשם כך ניתן להשתמש אפילו בטיימר או בשעון מעורר.

חישבו איזה מקום תופסת הרשת החברתית בחייכם, בהשוואה לשאר הפעילויות, כולל: עבודה, לימודים, בילוי עם חברים ועם המשפחה וכו'. אם הרשת תופסת את המקום הראשון ברשימה, ייתכן שמתפתחת כאן בעיה. ואם אתם מוותרים על פעילויות אחרות, על מנת להקדיש יותר זמן לפייסבוק, יש לכם בהחלט בעיה עם סדר עדיפויות.

במיוחד שימו לב לסוגיות הבאות:

* האם אתם מזניחים את ההיגיינה האישית, את תרגילי הכושר הגופני או תזונה בריאה בגלל הזמן הרב שאתם מבלים באינטרנט?

* האם הגלישה ברשת גורמת לכם להתבודד ולהקדיש פחות זמן לבילוי זמן איכות עם משפחה וחברים?

* האם אתם חווים כשלים בעבודה או בלימודים עקב זמן גלישה ארוך מדי ברשת?

אם התשובה לכל השאלות האלה, או לחלקן, חיובית – תודו, יש לכם בעיה, וגם אם אתם מרגישים שנכון לעכשיו הדבר אינו פוגע באיכות חייכם – זיכרו, טבען של הבעיות האלה שהן נוטות להחמיר ולהקצין.

על חשבון הרשת החברתית

הכינו לעצמכם רשימה של כל הדברים שהייתם רוצים לעשות במקום לבזבז את הזמן ברשת. לאחר מכן תכננו את סדר היום שלכם, כך שיכלול לפחות סוג פעילות אחת שתבוא על חשבון זמן הגלישה. כך למשל, אם אתם רוצים לקרוא ספר, אך אינכם מוצאים זמן לכך, קחו איתכם את הספר לעבודה/לימודים וקראו בו בהפסקת הצהריים (כמובן, לא במקום הארוחה), במקום להקדיש את הזמן לפייסבוק כפי שהייתם רגילים עד עכשיו. הפעילות המדוברת יכולה להיות קצרה, אך ודאו שאתם לא מזניחים אותה ועשו אותה מדי יום. אל תשכחו לאכול 3 פעמים ביום ולהתקלח לפחות פעם ביום.

מעבר לכך, אם אתם חשים שהגלישה ברשת החברתית גורמת לכם בעיות רפואיות חמורות יותר, ואינכם מצליחים להיגמל מהגלישה – כדאי לפנות בהקדם לרופא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.