Write a comment

 

על פי נתוני האתר socialbakers.com , נכון לסוף שנת 2012, היו רשומים בפייספוק כ-910 מיליון משתמשים בעולם, מתוכם 3.7 מיליון בישראל, שהם 70.2 מהאוכלוסייה הגולשת באינטרנט. אך רק 3 אחוז ממשתמשי הפייסבוק בישראל הם בגילאי 65 ומעלה.

לא נתון מפתיע באמת – אבל אולי הוא ישתנה נוכח המחקר החדש שנערך באחרונה בארה"ב

יכולת ריכוז

תוצאות המחקר הראו כי גברים ונשים בגילאי 65 ומעלה שהחלו להשתמש ברשתות החברתיות ציינו כי חל שיפור ניכר ביכולות הקוגניטיביות שלהם – ובעיקר בזיכרון וביכולת הריכוז.

המחקר בדק האם השימוש ברשתות החבריות מסייע לאנשים מבוגרים לשפר את היכולות המוחיות והחברתיות שלהם, וגילה, בין השאר, כי אלה מבין המבוגרים המשתמשים בפייסבוק סיימו את התרגיל לבדיקת הזיכרון והריכוז שנתבקשו לבצע ב-25 אחוז טוב יותר מאשר חבריהם שאינם משתמשים ברשת.

נוסף לכל החוקרים ערכו "אימון" מיוחד עבור 14 אנשים מבוגרים שלא השתמשו ברשתות חברתיות קודם לכן או השתמשו בהם לעיתים רחוקות מאוד. בתרגיל עליהם היה להפוך לחברים זה של זה ולעדכן את הסטאטוסים שלהם בפייסבוק לפחות אחת ליום.

קבוצה אחרת, גם היא בת 14 אנשים, נרשמה באתר שהוא מעין "יומן אונליין", שמנוייו אינם יכולים לתקשר ביניהם. על אלה הוטל להיכנס לאתר לפחות פעם ביום ולפרסם בו רשימה קצרה, המורכבת משלושה עד חמישה משפטים.

ולקבוצה נוספת בת 14 חברים נאמר כי הם נמצאים ברשימת ההמתנה לאלה המשתמשים בפייסבוק, אך בסופו של דבר הם כמובן לא הגיעו לרשת.

לפני ואחרי המחקר, שנמשך שמונה שבועות, המשתתפים בגילאי 68 עד 91 שנה עברו שורה של מבחנים ומילאו שאלונים רבים, שמטרתם הייתה להגדיר את רמת הבדידות והפעילות החברתית שלהם, כמו גם את הפונקציות של פעילות המוח.

והתוצאות

אלה שהשתמשו ברשתות החברתיות שיפרו את התוצאות הסופיות שלהם ב-25 אחוז. בשאר הקבוצות לא נרשם שום שינוי משמעותי.

המחקר, מסבירים הפסיכולוגים שערכו אותו, התבסס על שתי תזות עיקריות: הראשונה היא שכמה שיותר מידע ומיומנות ירכוש האדם המבוגר, כך ישתפרו יותר יכולות הקוגניטיביות שלו. החוקרים קראו לתזה הזו 'השתמש או תאבד'. עיקרי התזה השנייה נעוצים בהנחה לפיה הפונקציות לרכוש יותר מידע ומיומנויות בגיל מבוגר תלויות באינטגרציה ובפעילות החברתית, כמו גם בתמיכה של הסביבה.

לדברי החוקרים, קיימים כיום לא מעט עבודות על השפעת הרשתות החברתיות על האוכלוסייה הצעירה, אך השפעתן של אלה על אנשים מבוגרים – שמספר המשתמשים באינטרנט ביניהם גדל כל הזמן - כלל לא נחקרה. המחקר הנוכחי, אם כן, עשוי לשמש את מפעילי הרשתות החברתיות להתחיל להשתמש בתוכנות משחק שונות לשיפור הזיכרון והריכוז אצל המבוגרים. תוכנות כאלה, הקיימות באינטרנט, עלולות להימאס  עם הזמן על הגולשים, והן גם לא מבטיחות קשר חברתי – מה שלא ניתן לומר על פייסבוק למשל.

עם זאת, יש לציין כי שיטה זו לשיפור היכולות הקוגניטיביות אינה מתאימה לכל אחד. השימוש ברשתות החברתיות דורש מיומנויות והרגלים מסוימים, למשל איך לפתוח חשבון, או איך להימנע מהסכנות ברשת. לכן, אם החלטתם לייעץ לסבתא שלכם לפתוח עמוד בקבוצה של בני כיתתה, למשל, תדאגו לכך שמישהו יעביר לה הדרכה נכונה ויתקן את הטעויות האפשריות.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.