חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

הגוף עובר שינויים מדהימים בהריון. הרחם גדל פי כמה בהשוואה לגודל הטבעי שלו, משקל הגוף עולה, העור נמתח בהתאם למידות החדשות, והשינויים בחזה הם אחד השינויים הבולטים. שינויים הורמונאליים ואחרים בזמן ההריון, הופכים את החזה לכואב בשבילך, אטרקטיבי בשביל הפרטנר ומותאם בדיוק לצרכים של העובר.

כל השינויים במהלך ההריון, ולמה כדאי לתת תשומת לב מיוחדת

טרימסטר ראשון
שינויים בחזה הם אחד השינויים הראשונים שאשה בהריון תבחין בו, ואפילו אחד הסימנים להריון. מעבר לרגישות וכאב (תחושה שכיחה בשלבים הראשונים של ההריון) הרקמה שמסביב לפטמה מתחילה לקבל גוון כהה יותר. בהמשך, הגוון הכהה יקל על התינוק למצוא את מקור המזון שלו. בהכנה לגרגרן הקטן שבדרך, הצפה של הורמונים מעודדת אפילו יותר את הגדילה וההתרחבות של הבלוטות שמייצרות חלב. גם זה יכול להרגיש רגיש וכואב. זאת יכולה להרגיש רגישות קלה כאשר נוגעים בחזה, או ממש כאב אפילו בזמן שלובשים חזיה. שתי התחושות נחשבות נורמאליות לחלוטין והן בדרך כלל אינטנסיביות יותר בטרימסטר הראשון. אם את לא מרגישה לא כאב ולא רגישות, יכול להיות שאת אחת מהנשים שיש להן מעט שינויים בחזה, או בכלל לא. בלי פאניקה. זה לא מעיד כלום על המשך ההריון, ואין לזה שום קשר ליכולת להניק.

טרימסטר שני
לקראת סוף הטרימסטר הראשון ותחילת הטרימסטר השני, החזה לא רק רגיש וכואב, הוא גם מתחיל לגדול. החדשות הטובות הן, שהרגישות הגבוהה אמורה להירגע קצת בשלב הזה. הרקמה בחזה מתחילה להתכונן להנקה. עד לשבוע 16 החזה מוכן לספק מזון. בשבוע 24, זרימת הדם לאזור החזה מכפילה את עצמה ונשארת קבועה עד ללידה כדי לתמוך בייצור המתמשך של חלב. בנוסף, החזה מתחיל לייצר ולאחסן סוג של חלב שנקרא קולוסטרום (Colostrum), שלפעמים נקרא גם חלב ראשית. הקולסטרום הוא בעצם נוזל צהבהב, מימי, מתוק וקל לעיכול. ככל שהלידה מתקרבת, הוא הופך פחות סמיך וכמעט חסר צבע. הקולוסטרום יזין את התינוק בימים הראשונים שלו. וככזה, הוא מספק לתינוק כל מה שהוא צריך בשביל להתחיל: הוא עשיר בחלבון, ברזל, שומנים ונוגדנים לחיזוק מערכת החיסון. מדי פעם יכולות להיות הפרשות. אבל- לא צריך להתרגש כשזה קורה. ולא צריך להתרגש אם זה לא קורה. גם נשים שאין להן הפרשות עדיין מייצרות מספיק חלב בשביל להאכיל את התינוק.

טרימסטר שלישי
אין הפתעות. השינויים בחזה הם אחד הסימנים הראשונים והם נמשכים לתוך הטרימסטר השני והשלישי. תאי חלב קטנים מתחילים להתרבות והם יעבדו בפול גז גם בזמן ההנקה. החזה ממשיך לגדול, אבל הוא קצת פחות רגיש. זה נורמאלי להחליף מידת חזיה, אפילו יותר ממידה אחת. הממוצע נמצא איפשהו בין מידה אחת לשלוש. ככל שתאריך הלידה המשוער מתקרב, החזה ממשיך לגדול. הוא ירגיש כבד, במיוחד עם כל הקולוסטרום הזה. אם מסתכלים טוב, אפשר גם להבחין בבליטות קטנות. זה נורמאלי לחלוטין, קוראים לזה בלוטות

מונטגומרי (Montgomery's Tubercules) שהתפקיד שלהן הוא לסכך את הפטמה בסוג מסוים של שמן, כדי להפוך את ההנקה לנוחה יותר. כאשר יגיע הזמן, גם הפטמות יהפכו יותר אלסטיות, כדי לאפשר את ההנקה.

תשומת לב מיוחדת
למרות שהשינויים שמתרחישים בחזה במהלך ההריון הם נורמאליים לחלוטין, יש כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם. גודש בחזה יכול להיות כואב במיוחד, במיוחד לאמא חדשה. הגוף מייצר חלב כמו משוגע ויכול להיות שלא מניקים מספיק כדי לשחרר לחץ. קומפרס קרח בין הנקה להנקה, או דווקא מקלחות חמות לפני ההנקה יכולים להאט את יצור החלב, לאזן בין קצב ההתמלאות של החזה לקצב ההתרוקנות שלו ולהרגיע את תחושת הכאב. כאשר לא מניקים מספיק, תעלות החלב עלולות להיחסם. זה גם כואב וגם קשה להניק. גם במקרה הזה קומפרס חם יכול לעזור, אבל העצה הכי טובה היא להמשיך להניק (משני הצדדים) ולעסות את החזה (למרות הכאב). חשוב במיוחד להמשיך להניק במצב הזה, כדי למנוע ממנו להתפתח למסטיטיס (mastitis), זיהום כואב שעלול להתפתח במהלך ההריון וממש אחרי הלידה. בנוסף, חשוב למנוע מהפטמות להתייבש ולהיסדק באמצעות קרם טיפולי מיוחד, כדי שהמצב לא יחמיר.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.