Write a comment

 

מי בכלל ידע מה זה איכות סביבה כשהמהפכה התעשייתית התחילה. כל מה שעניין אז את האנשים זה הפריחה הכלכלית, ההתפתחות הטכנולוגית, העיור. לא שזה רע, החיים שלנו ללא ספק נוחים יותר, התחלנו להשתמש לטובתנו במשאבים כמו פחם, גז ונפט. אחר כך הגיעו המכוניות, מוצרי החשמל וכל שאר הדברים שאנחנו אפילו לא נותנים עליהם את הדעת.

אמת מטרידה 

אבל יום הדין הגיע ואנחנו משלמים את המחיר בגדול. מזג האוויר משתגע, הטמפרטורות עולות, קרחונים מפשירים, אוקיינוסים גואים, ואם לא נעשה משהו בנדון, התחזיות אומרות שאזורי מגורים רבים יהרסו, ערים שנמצאות בקו החוף יהפכו לאטלנטיס, כנראה שתהיה עוד בצורת ואולי אפילו עוד מבול אחד גדול.  

כל זה קורה בגלל אפקט החממה. שלא תבינו לא נכון, אפקט החממה הוא דבר מאוד חשוב, בלעדיו הטמפרטורה פה הייתה הרבה מתחת לאפס, הבעיה שבגלל כל השינויים וההתפתחות והקדמה, אפקט החממה מתעצם. לפני שהכל התחיל להשתבש, גזי החממה ביחד עם האטמוספרה קלטו קרינה והחזירו אותה לארץ, ככה הם וויסתו את הטמפרטורה לכזאת שאנחנו נוכל לחיות בה. התעשייה, התחבורה והחקלאות גרמו לזה שגזי החממה נפלטו בכמויות גבוהות יותר (במיוחד פחמן דו חמצני) ושינו את הרכב האטמוספרה, ולנו בעיקר חם, ממש חם.

עליה לצורך ירידה
אז באמת אנחנו האויבים הכי גדולים של עצמנו? לא כולם חושבים ככה. יש כאלה שאומרים שלא אנחנו אשמים, שכל מה שקורה עכשיו בעולם הוא חלק ממחזוריות שקיימת בטבע. הפעם האחרונה למשל, שנמדדו רמות כל כך גבוהות של פחמן דו חמצני הייתה לפני 40 מיליון שנה.

יש גם כאלה שאומרים שאת כל הסיפור הזה של איכות סביבה המציאו הארגונים הירוקים, שיעשו הכל בשביל עוד כמה ירוקים. אז הם מפרסמים כל מיני מחקרים ונתונים כדי להלחיץ אותנו, והם עושים את זה לא רע בכלל. לפי התיאוריה הזאת, הארגונים הירוקים סומכים עלינו שנפעיל לחץ על הממשלה להזרים פחות שפכים לים, אבל בעיקר עוד תקציבים למחקר. מנגד יש האומרים שאלה שיוצאים נגד הירוקים, גויסו על ידי מקבלי ההחלטות והלוביסטים של בעלי הכוח והממון.

כמו שזה נראה עכשיו, הירוקים מנצחים. כנראה שבאמת אין כזה דבר פרסום רע. הנושא של איכות הסביבה מקבל במה כמעט בכל פלטפורמה אפשרית ואנחנו יודעים עליו הרבה יותר מאי פעם.

השאלה מה אנחנו יכולים לעשות עם זה, והתשובה היא המון דברים פשוטים. לא במקרה ה'משרד לאיכות הסביבה' שינה את השם ל'משרד להגנת הסביבה'.בתור התחלה- למחזר כל מה שאפשר. ניר, פלסטיק, זכוכית, פחיות, תרופות, סוללות. להשתמש במוצרים שתהליך הייצור שלהם כולל כמה שפחות תהליכים כימיים. זה יכול להיות אוכל, מוצרי קוסמטיקה וטיפוח אבל גם שקיות ניילון, שמעבר לעובדה שתהליך הייצור שלהם מזהם, הן לא מתכלות, במיוחד לא אלה מהסוג היפה והמנצנץ. כדאי להשתמש באריזות ניר או קרטון, לחסוך בחשמל (פולט מזהמים) לנסות להסתדר כמה שפחות בלי אוטו, ואם כן, אז להוריד את מהירות הנסיעה.

אמנת קיוטו

ב-1999 חתמו 169 מדינות על אמנת קיוטו והתחייבו להפחית את הפליטה של גזי חממה. החל בשנת 2008 יתחילו במדידות כדי לראות עם כולם עומדים בהסכם, לפי התחזיות לא רחוק היום בו נסתובב כולנו עם מסיכות, ממש כמו באסיה. בישראל אשרו את האמנה בשנת 2005 (שאומרים שהייתה השנה החמה ביותר) אולם היא לא מחויבת לעמוד בכל התקנים המחמירים, מאחר והיא מוגדרת כמדינה מתפתחת. כנראה שככה זה בכל המדינות המתפתחות, יש יותר מחלות הקשורות בזיהום, יותר אנשים חולים בכל שנה, ויותר אנשים מתים מזה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.