Write a comment

 

מצד אחד להתקרר בקיץ זה לא הגיוני – הרי כל כך חם מסביב! מצד שני, זה קורה לא מעט. מדוע?

הסיבה העיקרית של התקררויות הקיץ היא החלשת המערכת החיסונית. רק שהפעם לא הקור מחליש אותה אלא השמש, וגם הצורך להסתגל לתנאים חדשים, אם נסעתם למשך הקיץ למדינה אחרת, שתנאיה וסביבתה שונים מאלה של ישראל – מזג אוויר שונה, מזון ומים שאינכם רגילים אליו, כל אלה מהווים לחץ על האורגניזם שלכם. יש עוד כל מיני גורמי סיכון, ידועים ובנאליים, אבל בקיץ אנו משום מה שוכחים מהם.

מה הם, אם כן, גורמי הסיכון העיקריים להתקררויות בקיץ:


התקררות חדה

שלוש גלידות זו אחר זו, בקבוק מים מינראליים קפואים או בירה קרה – רק אדם בעל מערכת חיסונית העשויה מברזל לא יושפע מכך. התקררות חדה בגרון יוצרת וירוסים ובקטריות נושאות מחלות במערכת אף-אוזן-גרון.

שינוי טמפרטורה מהיר

אנחנו משתזפים, והרבה פעמים ממש מטגנים את עצמנו בשמש - ואחר כך מיד נכנסים למים. יציאה מחדר ממוזג לחום השמש, או ההיפך: כניסה מחום לוהט לחדר קפוא מקור המזגן. המעבר החד מחום לקור עלול גם הוא לעודד התקררות.

רוח פרצים

בישראל החמה אנחנו מרבים להקיף את עצמנו בסביבה ממוזגת. מזגן בעבודה, במכונית, בבית – או חלון פתוח ברכב, רוח קרירה ונעימה על כלי שיט. נכון, בהתחלה זוהי קרירות מבורכת, אך מאוחר יותר אנחנו מגלים שהאף שלנו סתום.

טיסה נעימה

אחד הסממנים של הקיץ הוא כאב אוזניים. הדבר קשור לרוב למחלה הלאומית שלנו – מהרגע שנשמע הצלצול הגואל בבתי הספר, המסמל את סיום שנת הלימודים, אנחנו עוזבים את בתינו, נוסעים לחופשות בכל מיני מקומות אקזוטיים ומתמסרים לרחיצה בים עד שהמים ממש יוצאים לנו מהאוזניים. אלה שתי הסיטואציות העיקריות שבעטיין החופשה החלומית נעכרת בדקירות כאב וברעש באוזניים.

אם התיישבתם במקומכם במטוס עם נזלת קלילה, בגלל שינוי הלחץ האטמוספרי הזיהום עלול להגיע לאוזן הפנימית. מה לעשות: שעה-שעתיים לפני בטיסה הזליפו לתוך האף תכשיר נגד נזלת. ושוב – לאחר הנחיתה.

אם אתם מנוזלים, מוטב לא לצלול בים, כדי לא ליצור את השינוי החד של הלחץ הברומטרי. אבל אתם הרי גברים ישראלים, הייתם בקומנדו הימי, אז מה, הגעתם לקפריסין – ולא תצללו? אז קודם כל, מוטב לדחות את הצלילה בכמה ימים עד שהנזלת תחלוף. כשאתם מתחת למים תבלעו לעיתים קרובות עד כמה שאפשר על מנת לאזן את הלחץ והקפידו שלאחר הצלילה לא יישארו מים באוזניים.

מה בכל זאת אפשר לעשות

1. אם אתם כבר שותים משקאות קרים, במיוחד עם קרח, שתו אותם בלגימות קצרות וללא קשית. במקרה הזה הנוזל קודם מתחמם בתוך הפה ורק אחר כך מגיע לגרון. למדו משכנינו הבדואים ששותים בחום הלוהט תה חם – ולא מתעטשים.

2. פירות הדר, דבש, חלב ואוויר צח – אלה השיטות הפשוטות ביותר להתגבר על תחילת הצינון.

3. עיסוי של נקודות פעילות בגופנו מסייע להחלים מהר יותר ולשמור על המאזן בגוף. צעדו יחפים בחול החם והיבש בחוף הים או על הדשא ביערות או בהרים.

4. תרסיס העשוי מתמצית המלח הימי מסייע בהיפטרות מהנזלת. ניתן להמירו בתמציות בבונג או מרווה, אם כי אלה פחות נוחים לשימוש.

5. אנגינה קיצית לא תגרור סיבוך בגרון, אם כאשר תבינו שחליתם בה, תפנו לרופא המשפחה.

חופשה נעימה!

לעדכונים נוספים בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק שלנו

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.