Write a comment

 

הפחמן הדו חמצני אחראי כמעט באופן בלעדי לאפקט החממה ולהתחממות הגלובאלית. אנחנו השותפים השקטים שלו. כל שנה אנחנו מוסיפים בערך שישה מיליארד טון של פחמן דו חמצני לאטמוספרה. "דיאטת דלת פחמן" (The Low carbon Diet), ספר חדש שכתבו פולי גאזי (Polly Ghazi) ורייצ'ל לואיס (Rachel Lewis) מסביר בדיוק איפה יש לנו אור ירוק להתחיל לעשות משהו לגבי זה.

דברים שעושים בבית - אבא לא עובד בחברת חשמל

קשה להאמין, אבל הסביבה הביתית היא אחד הגורמים המרכזיים לעלייה בפחמן דו חמצני, כשהחשמל הוא השחקן הראשי בסיפור הזה. העיקרון המנחה הוא צריכה מופחתת, מכבים מכשירי חשמל שלא נמצאים בשימוש באותו רגע (כמו טלוויזיה), מעלים את הטמפרטורה במזגן לפחות במעלה אחת, (בקיץ) או אפילו יותר טוב- מכוונים את המזגן על תוכנית ויסות. לא פחות חשוב, לבודד את הבית מחום וקור, לפי גאזי ולואיס מדובר בחיסכון חודשי של 125 ק"ג פחמן דו חמצני, וחיסכון של טון וחצי בשנה.

כביסה עושים במכונות קטנות, בטמפרטורות נמוכות (עדיף תוכנית חסכונית). תשכחו ממייבש הכביסה, הוא מרעיש, מקמט אבל בעיקר זולל חשמל (להזכירכם, יש כזה דבר שנקרא חבל כביסה). ככה תחסכו 26 ק"ג של פחמן דו חמצני בחודש, ולפחות 311 ק"ג בשנה. אותן פעולות תופסות גם לגבי מדיח הכלים.

התקנת דוד חימום מרכזי תחסוך בחודש 83 ק"ג של פחמן דו חמצני, ובשנה- טון אחד שלם שלא יגיע לאטמוספרה. אם כבר הגענו למקלחת, מחליפים את הראש של הטוש לראש עם זרם חלש, ואת הידית בניאגרה לידית חסכנית. לא ממלאים את הקומקום עד הסוף, מרתיחים רק כמה שצריך, ומחליפים את המנורות לפלורוסנט. ככה תחסכו כמעט 70 ק"ג של פחמן דו חמצני בשנה, וגם לא מעט בחשבון החשמל.  

דברים שעושים בגינה - כי מעפר באת ואל עפר תשוב

קילוגרם אחד של פסולת שאנחנו משליכים שווה קילוגרם אחד של פחמן דו חמצני. אם נמחזר רק חצי מהאשפה שאנחנו משליכים, נחסוך ביותר מטון של פחמן דו חמצני. הרעיון של קומפוסט (דשן אורגני) הוא גם למחזר את כל מה שמיועד לפח, וגם לדשן איתו את הגינה. ככה כולם בסוף יוצאים מרוצים. קומפוסט יכול להיות בור באדמה, או מיכל בנוי אליו אפשר להשליך כמעט את הכל- גזם, עלים, דשא, נסורת, קליפות של פירות וירקות (גם ביצים הולך), שאריות אוכל, שאריות בד, ניר ועיתונים ישנים. (עדיף בחתיכות קטנות כמה שאפשר). מה לא נכנס בשום פנים ואופן? זכוכית, פלסטיק, סוללות, כימיקלים, עצמות, בשר ושאר מזהמים סביבתיים פוטנציאלים. רק תדאגו לאוורר מדי פעם, כדי שהשכנים לא יזמינו את מחלקת התברואה.

דברים שעושים על הכביש - לא קלה דרכנו

בפעם האחרונה שמדדו את זה, וזה לא היה כל כך מזמן, כלי הרכב היו המקור העיקרי לזיהום האוויר. כל קילומטר שאנחנו לא נוהגים, מתורגם לשלושה ק"ג של פחמן שלא יגיעו לאטמוספרה. לכן, מה שלא תעשו, אל תעשו את זה באוטו. צעידה, אופניים, רכבת, אפילו אוטובוס עדיף, כי זה אומר פחות 40 מכוניות על הכביש. אם תחליטו לנסוע לעבודה באופניים למשל, תחסכו 71 ק"ג בחודש, ובשנה כמעט אלף ק"ג של פחמן דו חמצני.  

דברים שעושים בחנויות - רק מה שצריך

המתנגדים לתרבות הצריכה אומרים שאנחנו קונים מהסיבות הלא נכונות. אבל מעבר לאידיאולוגיה, רוב מה שאנחנו קונים הולך בסוף לפח, מה שאומר בזבוז של משאבי טבע, שגם ככה הולכים ומתדלדלים. רוב מה שאנחנו משליכים לא מתכלה וממשיך לזהם, גם אם הוא כבר לא נמצא בתחום האחריות שלנו. אז מה עושים? במקום שקיות ואריזות (פלסטיק) הולכים עם טרולי אחד גדול שיכול להכיל את הכל. מתארגנים לקניה שבועית מרוכזת, לא שלוש. כדאי להעדיף מוצרים מתוצרת מקומית ולא מיובאים, כי גם תהליך הייבוא מזהם.

דברים שעושים בחופשה - יעדים אטרקטיביים

כמות הזיהום שפולטים כלי הרכב זה כלום לעומת כמות הזיהום שפולטים מטוסים. מטוס פולט טונות של גזי חממה לאטמוספרה. לצורך המחשה, בטיסה ליעד לא מאוד רחוק, כמו אמסטרדם, נפלטים 3 טונות של פחמן דו חמצני. יש כלי רכב שלא מגיעים לזה בשנה. אז במקום כמה חופשות קצרות, מתכננים חופשה אחת ארוכה. ובמקום טיסות בתוך היבשת, משתמשים ברכבת, אוטובוס או אופניים.

אומרים שאם נעשה הכל כמו שכתוב, נוכל לעצור את תהליך ההתחממות הגלובאלית ואולי אפילו להפוך אותו. אבל יש לנו עוד דרך ארוכה לעשות. אז תקראו (עדיף בחושך), תפנימו ותתחילו לחסוך

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.