חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment
עטיתם על עצמכם מסנן קרינה ויצאתם לשמש? חכו רגע, והכירו את השגיאות שמותירות אתכם חשופים לנזקי קרינת השמש גם אחרי שהתמרחתם

הקיץ כבר לוהט, כולנו מתמרחים בקרם הגנה ותכשירים המסננים את קרינת השמש, ומרגישים טוב עם עצמנו. היי, עשינו משהו טוב למען עצמנו, למה לא להרגיש רגועים ושלווים? כי לא עשינו טוב, זה למה. בקרם הגנה חשוב להשתמש בצורה נכונה ולא לטעות, אחרת לא עשינו כלום וקרינת השמש הלוהטת של חום הקיץ הים תיכוני תפרוץ גם את מעטה ההגנה שעטינו על עצמנו. הכירו את הטעויות הנפוצות בשימוש בקרם הגנה ומסנני קרינה.

הטעות: נמרחים רק כשנמצאים בחוץ
כמה פעמים ראיתם אנשים מגיעים לחוף הים, פורשים מגבת, מתמקמים, מתארגנים – ורק אז מורחים את קרם ההגנה?
"הדרך הנכונה היא להימרח בבית, כחצי שעה לפני שיוצאים החוצה, ובכך לאפשר לקרם ההגנה להיספג היטב בגוף ולהעניק את ההגנה מהרגע הראשון בו יוצאים לשמש", מסבירה פרופ' ג'נט גראף מהמכון לדרמטולוגיה במרכז הרפואי "הר סיני" בניו יורק. "באופן זה, אתם מוגנים מקרינת ה-UV אשר פוגעת בעור כבר מההתחלה".

הטעות: נמרחים עד לקו הביגוד
כולנו לובשים משהו מעל בגד הים בדרך לחוף, והבגדים הללו עלולים לפגוע בהגנה, מפני שמי רוצה להסתובב בבגדים מוכתמים בקרם לבנבן? התוצאה – מריחת קרם ההגנה הרחק מהבגדים. ואז, כשמורידים את הבגדים ונשארים בבגד הים, נותרים אזורים שלמים בגוף לא מוגנים.
"הורידו את הבגדים לפני שאתם שמים קרם הגנה ובכך תרוויחו הגנה טובה בהרבה", מייעץ ד"ר נואל שרבר מבית החולים ג'ונס הופקינס בניו יורק. הדבר הנכון הוא להתמרח בכל הגוף, מתחת לבגדים, כולל כל הגב, שרובו נותר חשוף לאחר שנותרים בבגד ים (ולפני שיצאתם מהבית, כן?). לכלוך? כתמים? תזהרו קצת יותר, וזהו.

הטעות: לא מגיעים לכל המקומות
בשנות ה-50' היו מלבישים על האף מן מכסה פלסטיק שהגן על העור מפני קרני השמש ומנע התקלפות. המניע היה כמובן אסתטי גרידא, אבל האיבר הקט שבפנינו קיבל הגנה מלאה. האם כיום מקפידים למרוח אותו היטב? לרוב נשארים חלקים בגוף שאנו שוכחים למרוח, או שלא מעניקים להם את תשומת הלב הראויה. למשל, אצבעות הרגליים. גם אם אנו נועלים נעליים, הרי בחוף הים או בבריכה בוודאי נחלוץ אותן. כנ"ל כפות הרגליים, האוזניים, העורף, העפעפיים, השפתיים. הקפידו למרוח כל מקום וכל פינה, למען הגנה שלמה.

הטעות: לא מתאימים את המסנן לסוג הפעילות
אם בכוונתכם להיכנס למים, לא משנה אם בריכה או ים, חשוב שמסנן הקרינה שלכם יתאים לכך. אחרת באמת אין טעם: רחצה קצרה, הכל נשטף ואתם שוב חשופים לקרינת השמש. כנ"ל עם פעילות גופנית: קצת זיעה, הכל יורד, וחבל. התאמה, זה שם הסיפור.

הטעות: תכשיר אחד לכל הגוף
זה לא טריק שיווקי אלא אמת מדעית. עור הגוף שלנו אינו זהה בכל. ידוע כי עור הפנים עדין ורגיש יותר לפגיעת השמש, ולכן יש להתאים עבורו את התכשיר המתאים. כמו כן, אם אדם סובל מאקנה או פצעים כלשהם על עור פניו, יש להרחיק ממנו, כלומר מפניו, את תכשירי ההגנה המותזים בספריי, כיוון שהם מלאים באלכוהול, המייבש את הפצעים ופוגע בתהליך החלמתם. למען הסר ספק, אותו ספריי יהיה מצוין להגנה על יתר הגוף.

הטעות: שמים קרם הגנה רק ביום שמש
80% מקרינת ה-UV – שם יפה לקרינת השמש, תודו, עובר יפה גם ביום מעונן, עכור, מעורפל, אביך – טוב, די, הבנתם את הרעיון. בקיצור, לא צריך שמש צהובה שורפת אש בשמים כדי להיות חייבים להגנה מפני הקרינה, והאקדמיה האמריקנית לדרמטולוגיה סומכת ידיה על טיעון זה. אז גם אם לא רואים את השמש – הקרינה עוברת וחייבים הגנה.

הטעות: נדמה לכם שאתם מוגנים בחדרים או במכונית
בהנחה שלא תעבירו את חייכם בבונקר סגור או במכונית ללא חלונות, אינכם מוגנים גם במקומות שכלל לא נתפסים כמסוכנים לעור הגוף מפני קרינת השמש. חלונות הרכב או הבית חוסמים את קרינת ה-UVB, בעלת אורך גל קצר. אך קרינת UVA בעלת תדר גל ארוך יותר, עוברת דרך החלונות, מאיצה את הזדקנות העור ומאיצה תהליכים סרטניים.
מה נכון לעשות? ד"ר נואל שרבר ממליץ לשים מסנן קרינה / קרם הגנה בכל בוקר של קיץ, גם אם השמש אינה גלויה לעין.

הטעות: נמרחים פעם אחת ודי
נמרחתם היטב בקרם הגנה עם מקדם גבוה ואתם מרגישים בטוחים. יופי. עכשיו בואו נאמר שעברו שעתיים. עדיין מרגישים בטוחים? עדיף שתרגישו אחרת. כי לחזור ולשים את מסנן הקרינה פעם נוספת חשוב לא פחות מהפעם הראשונה.
כל כמה זמן יש להימרח? פרופ' גראף ממליצה בכל שעה וחצי עד שעתיים.

הטעות: משתמשים בתכשירים שפג תוקפם
לא הייתם אוכלים גבינה שפג תוקפה, נכון? אבל בכל הנוגע לעור, אנשים נוטים להיות נדיבים למדי. כלומר, יותר מדי. בקבוקים ושפופרות שוכבים בארון ומשתמשים בהם כאילו שוכב שם יין שרק הולך ומשתבח עם השנים.

ובכן, לא! תכשיר שרובץ אצלכם שנתיים וצפונה, מקומו בפח האשפה בלבד, ולא על עורכם. תכשיר זה איבד את יכולתו להגן על עורכם והוא אינו יעיל עוד בהגנה מפני השמש.

הטעות: לא להימרח כי אני מתכוון להישאר בצל
לאור האמור דלעיל, כמובן שמדובר בשטות גמורה. ראשית, מים וחול מחזירים חלק ניכר מקרינת השמש. שנית, אפשר לסמוך על קרינת השמש שאם היא מזיקה דרך שמשת מכונית או חלון, היא תצליח לחדור מבעד לבד השמשיה או הגגון שתחתיו אתם יושבים בחוף. "חייבים להתגונן מפני השמש אפילו אם אתם לא נמצאים תחת קרינה ישירה", קובעת פרופ' גראף. "גם אם לא נכוותם או נצרבתם מהשמש, עדיין אתם חשופים לקרינת UV מסוכנת".

קיץ נעים וקריר!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.