Write a comment

האביב הוא עונה בה כולנו סובלים מעייפות וממחסור באנרגיה. זאת בגלל השינויים במערכת החיסון ובמערכות נוספות באורגניזם שלנו. ואם אנו, המבוגרים, מרגישים בחודשים מרס-אפריל חסרי כוחות, מה נאמר על ילדינו, שמתעייפים משעות הלימודים הארוכות, ההשכמות המוקדמות לבית הספר ומשיעורי הבית הרבים.

חופשת פסח הארוכה בבתי הספר היא הזדמנות מצוינת לחשוב כיצד אנו ההורים יכולים לעזור לילדינו לאזור כוחות כדי להמשיך הלאה.

חופשת פסח

החופשה היא פרק זמן המקושר באופן מסורתי עם מנוחה, הן אצל ההורים והן אצל הילדים, ואנשי מערכת החינוך והבריאות מייחסים לה תפקיד מיוחד בחיי התלמיד. נהוג לחשוב שהחופשה נועדה למילוי מצברים ולשיקום הכוחות הפיזיים, המנטאליים והפסיכולוגיים של הילד, להורדת המתח, לפיתוח הכישורים היצירתיים, אשר בהמשך יעזרו לו להתמודד טוב יותר עם סוגיות שונות ומגוונות בלימודים ובשאר תחומי החיים. אנשי מערכת הבריאות מוצאים בחופשה יתרון נוסף: הפרידה הזמנית מהחברים לכיתה יכולה להוריד באופן משמעותי את קצב ההידבקות בזיהומים הוויראליים למיניהם.

אך כדי שניתן יהיה באמת למצות את כל היתרונות הטמונים בחופשה, כדאי שההורים יתנו לכך את הדעת ויתאמצו קצת.

תפקיד ההורים

בזמן החופשה, כשאין הכרח לקום בשעה קבועה בבוקר ולקיים ריטואלים יומיומיים, כמו רחצה, סירוק השיער וצחצוח שיניים, הילדים עלולים לשכוח בקלות מההיגיינה האישית. לפיכך, על ההורים חובה להזכיר להם שגם בזמן החופשה החשיבות של כל הפעולות הללו לא פוחתת. אם עליכם לצאת לעבודה ואינכם יכולים לפקח על הילדים, ערכו איתם שיחה חינוכית ובקשו מהם להקפיד על הדברים הפורמאליים אך החשובים האלה.

לרוב החופשה מהלימודים גם קוטעת נוהג מושרש של ארוחת הצהריים הסדירה. מי יערוב לנו שכשהילד נשאר בבית לבד או תחת פיקוח הסבתא או הבייבי-סיטר, הוא לא ימיר את ארוחת הצהריים הביתית בהמבורגר שקנה בחוץ או סתם בחפיסת שוקולד? על כן אל לנו להתפלא כשבחוזרנו הביתה, הילד מסרב לאכול את המרק שאנחנו מחממים לו בטענה כי אינו רעב.

מה, אם כן, יעשו ההורים הנמצאים כל היום בעבודה? קודם כל, שוחחו עם הבייבי-סיטר או הסבתא ובקשו מהן להקפיד ביתר תשומת לב על תזונת הילד. הזכירו להן שהוא צריך לאכול באווירה רגועה, ללא הטלוויזיה או משחקי מחשב ברקע. אם הוא נשאר לבד בבית, תמיד השאירו לו אוכל ביתי טרי שהוא יוכל לחמם באופן עצמאי בתנור או במיקרוגל. אתם חוששים מכך שיבוא במגע עם מכשירי החשמל? השאירו לו את האוכל בכלים השומרים על החום. העיקר שהילד יאכל מזון חם, הכולל כמות מספקת של חלבונים, שומנים ופחמימות.

באשר למנוחה פעילה – בתחום הזה אין חידושים כבר עשרות שנים. רצוי שהילד יבלה באוויר הפתוח בממוצע כשעתיים ביום. אך כיצד לארגן זאת בזמן שאתם לא יכולים לפקח על הילד? בררו איזה חוגים או פעילויות דומות יש בפארקים הקרובים אליכם. קרוב לוודאי שבין ההורים של חבריו לכיתה יימצאו כאלה שיהיו מוכנים לקחת לשם קבוצה של ילדים. כמו כן אל לנו לשכוח מהסבתא והבייבי-סיטר שיכולות לקחת את הילד לחוג או סתם לטייל איתו בפארק.

לא מן הנמנע כמובן שלמרות כל המאמצים שלכם הילד יעדיף לבלות את מרבית הזמן ליד המחשב, כשהוא משוטט ברשתות החברתיות למיניהן ולא בא במגע בלתי אמצעי עם בני גילו. אם לא תשימו לכך קץ בזמן, החדר שלו עלול להפוך עם הזמן לסוג של מערה שבה המיטה נשארת מבולגנת, מכשירי החשמל פועלים ללא הפסק, והוא אף לא זוכה לאיוורור. כל זה יוצר אווירה אידיאלית להיווצרות הווירוסים והבקטריות השונות. ואל תתפלאו שהדייר של חדר כזה יחטוף במהרה חום גבוה ויבלה את שארית החופשה במיטה תוך נטילת תרופות. לכן אל תשכחו מדי ערב להיכנס לחדרו ולהזכיר לו לסדר ולאוורר אותו.

אלרגיות האביב

באביב בדרך כלל מתעצמות האלרגיות ומיני תחלואים נוספים, כמו אסטמה ומיחושים בקיבה. אתם כבר מכירים את התופעות הכרוניות האלה אצל ילדיכם, לכן התכוננו לתקופה הזו מראש תוך שימוש ברפואה מונעת. כמו כן דאגו לכך שבתקופת האביב במיוחד הוא לא יהיה נתון ללחצים למיניהם, אשר מחלישים את המערכת החיסונית וחושפים אותו לתחלואים האלה.

כרפואה מונעת בחרו בתכשירים שאין בהם סיכונים ויש בהם מינימום של תופעות לוואי. לשם כך כמובן כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה או עם מומחה לרפואה טבעית – היות שלכל שכבת גיל יש ויטמינים ותכשירים המתאימים לו.

בכל מקרה, זיכרו – בריאותו של הילד חשובה יותר משיעורים שיחמיץ בבית הספר, ומוטב להשאיר אותו בבית יום נוסף מאשר לשלם אחר כך את המחיר של ריפוי ממושך.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.