Write a comment

 

בסין, אנטיביוטיקה לא מגיעה בכדורים של 500 מ"ג. היא גדלה על העצים והיא עושה את אותה העבודה, אולי אפילו יותר טוב. בצד תזונה נכונה, הסינים מאמינים שצמחי מרפא הם הדבר החשוב ביותר שאנחנו יכולים לעשות בשביל מערכת החיסון שלנו, במיוחד לקראת עונת ההתקררות והשפעת, כשהיא צריכה קצת עזרה.

רוצים לחזק את מערכת החיסון? תתחילו עם הצמחים האלה.

אסטרגלוס (Astragalus)
מחקרים חדשים מראים שהמאפיין המבטיח ביותר של אסטרגלוס, היא היכולת שלו לחזק חלק אחד של מערכת החיסון ולנטרל אחרים, תכונה שהופכת אותו לנחקר במיוחד בהקשר של מחלות אוטואימוניות. מה שמעניין אותנו בהקשר של התקררות ושפעת, היא העובדה שלאסטרגלוס יש השפעה מיוחדת על מערכת החיסון. הרפואה הסינית משתמשת באסטרגלוס שנים רבות כצמח מנקה ומחזק. הסינים מאמינים שהוא מזין את אנרגית החיים החיונית (Qi) ומחזק את האנרגיה השומרת שלנו (wei Qi). במערב גילו אותו הרבה יותר מאוחר ומחקרים רבים מנסים להדביק את הפער. מחקרים מראים כי אסטרגלוס מחזק את מערכת החיסון בדרכים רבות: הוא מגביר את ספירת תאי T, מכניס את התאים של מערכת החיסון ממצב תנומה למצב של כוננות גבוהה, ושומר על בריאות דרכי הנשימה העליונות.

אנדרוגרפיס (Andrographis)
הצמח-שיח שנקרא אנדרוגרפיס הוא אחד הצמחים הותיקים ביותר ברשימת הצמחים של הרפואה הסינית וההודית. ברפואה ההודית הוא נקרא לפעמים אכינצאה הודית והוא פחות או יותר מקביל לצמח הנים (Neem) הנפוץ. רק לחלק מתוך 28 המינים השונים של אנדרוגרפיס יש סגולות רפואיות. השימוש המסורתי בו היה לטיפול במצבים זיהומיים, היום הוא פופולארי במיוחד לטיפול במחלות חורף כמו התקררויות. מחקרים מראים שאנדרוגרפיס מגביר את היכולת של הגוף להתנגד לזיהומים ומגביר את הייצור של תאי דם לבנים. בנוסף, הוא מקל על סימפטומים כמו גודש באף, גרון כואב, צמרמורות וכאבים.

ג'ינסנג (Ginseng)
איכשהו, במשך די הרבה זמן, התועלת של ג'ינסנג למערכת החיסון לא ממש נחקרה באופן רציני. היום ג'ינסנג נחשב אחד הצמחים הנחקרים ביותר, ומחקרים שנערכו מראים שהיתרונות שלו למערכת החיסון קיימים ועוד איך.  לצריכה קבועה של ג'ינסנג יש יתרונות רבים ומתועדים: הוא משפר את רמות האנרגיה, מסייע להפיג מתח וסטרס, הוא מסייע להחלמה ממחלה או פציעה, והוא גם מגביר את החשק המיני. לפי מחקרים, ג'ינסנג גם מעודד את התפקוד של חלק מתאי מערכת החיסון שעוזרים להילחם בזיהומים, הוא מסייע להפחית תסמינים של מחלה, לקצר את משך המחלה ושימוש קבוע בו לפני חיסון נגד שפעת, מפחית משמעותית את הסיכון להידבק.

סמבוק שחור (Black Elder)
ציטוקינים (cytokine) מופרשים על ידי לימפוציטים ונקשרים לרצפטורים מיוחדים. נשמע כמו סינית? האמת שכאשר גילו את היתרונות הרבים של סמבוק שחור בסין לפני עשרות שנים, אפילו במערב עדיין לא הכירו את המשמעות של המילים האלה, ובטח שלא בסין. הסינים קראו לו עץ הרפואה והשתמשו בו בעיקר לטיפול במחלות קלות כמו התקררות ושפעת. היום סמבוק שחור מוכר בעיקר בזכות התכונות נוגדות החימצון שלו וסגולות הריפוי המיוחדות. מחקרים מראים שסמבוק מעודד ייצור של ציטוקינים, חלבונים מיוחדים שפועלים כמו שליחים במערכת החיסון, עוזרים לווסת את תגובת מערכת החיסון ולכן מסייעים לגוף להתגונן מפני מחלות (במיוחד זיהומים בדרכי נשימה עליונות). הוא מגביר את הייצור של נוגדנים, מחזק מאוד את מערכת החיסון, ומסייע להקל על סימפטומים של שפעת והתקררות.

ציפורן החתול (Una de Gato)
אי אפשר לפספס את ציפורן החתול. הוא כתום בוהק והוא פורח כל השנה. בעבר השתמשו בו יותר לקוסמטיקה ופחות לרפואה, אבל מחקרים עכשוויים מראים שבמונחים של מערכת החיסון, עלינו על משהו גדול. ציפורן החתול הוא קודם כל נוגד חימצון ונוגד דלקת. אחר כך הוא גם מעודד פעילות של תאי דם לבנים, שהם התאים של מערכת החיסון. הוא יעיל במיוחד בטיפול בזיהומים ודלקות, ובגלל שהוא כל כך עדין, הוא מתאים גם לילדים.

אכיניצאה (Echinacea)
אי אפשר לדבר על האנטיביוטיקה של הטבע בלי לדבר על אכיניצאה. וכשמדברים על אכיניצאה, יותר פשוט להגיד מה היא לא יודעת לעשות. מחקרים מראים שאכיניצאה מכילה רכיבים פעילים שמעודדים את מערכת החיסון להילחם בבקטריות, וירוסים וזיהומים פטרייתיים. היא מגבירה את הפעילות ואת קצב חילוף החומרים של תאי דם לבנים, היא מרגיעה תהליכים דלקתיים, מחזקת כלי דם, משמידה רדיקלים חופשיים, מפחיתה את הסיכון להידבקות, מקצרת את משך המחלה, מקלה על תסמינים ובעיקר מוכיחה שוב פעם אחר פעם למה היא הבחירה הראשונה של רבים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.