Write a comment

 

למרות שלנו זה אולי נשמע מוזר, יש תרבויות רבות שעדיין מאמינות ברפואה מסורתית, חלק ממנה הן תרופות שנרקחות מבעלי חיים. הכי מוכרים הם הסינים, שאצלם סוסי ים הם תרופה לשורה של מכאובים, וקרניים של קרנף משמשות כאפרודיזיאק. אבל יש עוד מקומות בעולם שבשבילם רפואה קונבנציונאלית היא לא הבחירה הראשונה. ברזיל, למשל.

פחות מוכרת אולם מגוונת ועשירה לא פחות מהמסורת הסינית, היא מסורת ארוכת השנים בברזיל של רקיחת תרופות שונות מבעלי חיים. מחקר חדש שנערך לאחרונה, שם לו כמטרה לתעד את השימוש רחב הטווח בחיות ברפואה הברזילאית, או יותר נכון, את ההשלכות האפשריות של שימוש כזה על אוכלוסיות החיות, הסביבה והחברה הברזילאית.

ההיסטוריה הארוכה והכאוטית של ברזיל השפיעה על השימוש בחיות לצרכים רפואיים. "הכיבוש" האירופאי, ובעקבותיו הסחר בעבדים, הביאו להתפתחותם של שלושה זרמים ברפואה. רפואת המקומיים או הילידים, רפואה ששימשה את האירופאים, ורפואה ששימשה את האפריקאים. הרפואה של הילידים והאפריקאיים הפכה למחתרתית תחת צל הכיבוש, אבל נשארה דומיננטית בקהילות המקומיות, עד שבסופו של דבר שתיהן התערבבו זו בזו. בשתי המערכות האלה שלטה רפואת העשבים, אבל לתרופות שנרקחו מחיות היה מקום לא פחות חשוב.

כדי להבין את השימוש העכשווי בחיות בברזיל, החוקרים ביקרו בשווקים מקומיים, ראיינו סוחרים ומקומיים רבים. החוקרים למדו שישנם 283 זנים של בעלי חיים, שמשתמשים בהם למטרות רפואיות. רובם נתפסים בבית הגידול הטבעי שלהם, 75 מתוכם נמצאים בסכנת הכחדה. מתוך 283 המינים, דגים הם הנפוצים ביותר (83), אחריהם יונקים (54), זוחלים (42), ציפורים וחרקים (33).

החיות, או יותר נכון חלקים מהן, משמשות לריפוי מספר בלתי מבוטל של מחלות, ממחלות נשימה ועד לטפילים. לדוגמא, הברזילאים מאמינים כי סוס ים מרפא כמעט הכל, סוג מסוים של חיפושית (Coraliomela brunnea) משמש לטיפול באפליפסיה, על השומן של הטפיר ברזילאי (הנראה כשילוב של פיל וחזיר) אומרים שהוא מרפא אסתמה, ראומטיזם, דלקת שקדים ועוד. רבות מהחיות משמשות גם כמקור מזון, כמזכרות, או בטקסים מאגיים, גם הם חלק מתהליך הריפוי.

זה לא חוקי, זה נעשה בחשאי, אין ממש אכיפה של השלטונות, ויש בזה הרבה כסף. בשביל ברזילאים רבים, זה הכי קרוב שהם יגיעו לתרופות. למרות שמערכת הבריאות בברזיל היא ציבורית, הידע והטכנולוגיות שמורים כמעט באופן בלעדי לבודדים שיכולים להרשות לעצמם, אבל זה לא אומר שהברזילאים העשירים לא מחפשים את זה. הרפואה המסורתית היא חלק בלתי נפרד מהמסורת הברזילאית.

הרוב מודים שיש זנים מסוימים שרואים אותם פחות, אבל הם לא מקשרים את הירידה הזאת באופן ישיר לניצול לצרכים רפואיים. הם מדברים על גורמים אחרים שקשורים למגמה הזאת. זה יכול להיות סימן לירידה בהתרבות הטבעית שלהם, או כריתת יערות וזיהום, שהורסים את בתי הגידול הטבעיים של החיות. גם גידול האוכלוסייה הברזילאית, ההתפתחות הטכנולוגית והעוני, לא מוסיפים.

החוקרים מדגישים את הצורך באיזון בין הדרישה לרפואה מסורתית, לבין הצרכים של אוכלוסיית החיות. כדי להגיע לאיזון הזה, הם יצטרכו הרבה מאוד עזרה, בעיקר מכאלה שהביטוי 'סכנת הכחדה' עושה להם משהו. אבל גם מכאלה שמבינים את החשיבות התרבותית והדתית של השימוש בבעלי חיים. בתקווה, האיזון הזה ימצא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.