Write a comment

 

אחרי שהתרגלנו לרעיון שהדרך לחיים ארוכים, בריאים ובעיקר נטולי סרטן רצופה חמש מנות של פירות וירקות ביום, מחקר חדש מגלה שכשזה מגיע לסרטן, פירות וירקות לא בדיוק מספקים את הסחורה.

אז כמה פירות וירקות אנחנו צריכים לאכול ביום, אם בכלל?

קרוב רחוק

זה היה אחד הרעיונות (או שטיפות המוח, אם תרצו) המוצלחים ביותר של השנים האחרונות. זה הקיף אותנו מכל כיוון. באוטובוסים, בסופר-מרקט, בפרסומות בטלוויזיה. בלענו את הרעיון כמו שהוא וכשאכלנו סלט (פירות או ירקות) האמנו שבאמת יש מי ששומר עלינו. לפחות עד המחקר החדש שפורסם בכתב העת Journal of the national cancer institute בתחילת השבוע (אפריל, 2010).

רוב המחקרים שנערכו עד עכשיו, הראו שתזונה עשירה בפירות וירקות, מפחיתה את הסיכון להתפתחות סרטן בלא פחות מ- 50%. אבל במחקר הזה, קבוצה של חוקרים מבית הספר לרפואה הר סיני (Mount Sinai) בניו-יורק, ובראשה ד"ר פאולו בופטה (Paulo Boffetta), החליטה לבחון את השאלה שקיבלנו כמעט כמובנת מאליה- מה באמת הקשר בין צריכה של ירקות ופירות ומניעת סרטן?. הממצאים מראים שהוא רחוק יותר ממה שחשבנו.

רוב המחקרים מהסוג הזה, ניסו לזהות את הגורמים שתורמים להתפתחות מחלת הסרטן באמצעות השוואה בין אנשים החולים במחלה לאנשים בריאים, שהרקע שלהם באופן כללי דומה. אבל בופטה והקולגות שלו ערכו מחקר מסוג אחר. הם עקבו אחר הרגלי אורח-החיים (תזונה, פעילות גופנית, עישון) של 500,000 משתתפים לאורך תקופה ממושכת, ובחנו איך גורמים שונים מובילים לתוצאות שונות, ובמקרה הזה להתפתחות מחלת הסרטן. ניתוח הממצאים כאמור, העיד על קשר חלש בין תזונה עשירה בפירות וירקות, ובין הפחתה של הסיכון הכללי להתפתחות מחלת הסרטן.

תוצאות המחקר בהחלט מעוררות שאלות רבות. למשל - איפה אותם חמישה ביום כשצריכים אותם? ואם אנחנו לא צריכים אותם, מאיפה בכלל הכל התחיל?

מה כמה

התחנה הראשונה בסיפור שלנו היא שנת 2000 בערך, השנה בה ארגון הבריאות העולמי (WHO) יצא עם הצהרה רשמית בנוגע לתפקיד שממלאת התזונה בבריאות הכללית שלנו, ובעיקר במניעת מחלת הסרטן. אבל זה לא כל הסיפור. בשביל לספר את הסיפור האמיתי, אנחנו צריכים ללכת בערך 22 שנים אחורה, לאשה אחת תושבת קליפורניה.

רגע לפני שאנחנו נכנסים לסיפור שלה, חשוב לדעת שבערך כבר משנות ה-80 של המאה הקודמת התחילו לדבר על הקשר בין תזונה למניעת מחלת הסרטן. הראשון והמוכר ביותר היה ד"ר ריצ'ארד דול (Richard Doll) שכבר בשנת 1981 העריך שניתן למנוע שליש ממקרי התמותה בעולם המערבי באמצעות תזונה טובה יותר. בשנת 1991 הממשלה האמריקאנית אימצה את מדיניות החמישה ביום, ובתוך עשר שנים פחות או יותר כבר היו מחקרים שהמליצו על שבע מנות ביום של פירות וירקות לנשים, ו-9 לגברים. כמובן שהיו גם כאלה שזה נראה להם קצת יותר מדי. אותה קבוצה טענה שזה לא חוכמה גדולה לקחת אנשים שיותר מודעים מבחינה תזונתית ולהציע להם להשתתף במחקרים על הרגלי אורח חיים ובריאות. 

אז מאיפה בכל זאת הגיע הרעיון של חמישה ביום, אם לא ממחקרים מדעיים? הנה, אנחנו מגיעים. סוזאן פורסטר (Susan Foerster) היתה תזונאית שהצטרפה למשרד הבריאות של קליפורניה בשנת 1973, ודי מהר היא הבינה שהיא בבעיה. מצד אחד, קליפורניה מלאה בחקלאות של פירות וירקות. מצד שני, אף אחד שם לא באמת אוכל פירות וירקות, אלא אם הם עברו חימום במיקרוגל. ואז הגיע הרעיון המבריק של חמישה ביום (1988) שדי מהר אומץ על ידי מדינות אחרות. חכו לפני שאתם קופצים. גם אם זאת היתה החלטה פוליטית שנולדה ממניעים שיווקיים, היא לא היתה החלטה רעה. להיפך. המשווקים הכפילו את המכירות שלהם, ואם הם מכרו יותר, זה אומר שאנשים קנו יותר פירות וירקות, וכנראה שגם אכלו אותם.

בחזרה למחקר הנוכחי. אם מתרגמים את תוצאות המחקר למונחים שימושיים, ממצאי המחקר החדש מראים למשל שאם נעלה את הצריכה של פירות וירקות ב- 150 גרם ליום, התוצאה תהיה הפחתה של 2.6% בסיכון להתפתחות סרטן אצל גברים, ו- 2.3% אצל נשים. אפילו אלה שלא אוכלים בכלל ירקות ופירות נמצאים בסיכון גבוה רק ב-9% להתפתחות סרטן, בהשוואה לאנשים שנצמדים לחמישה ביום, או קצת יותר.

לפני שאתם רצים עם הירקות הפירות שלכם לפח האשפה הקרוב, יש עוד כמה גורמים שכדאי לשקול. הראשון הוא שמחקרים מהסוג הזה מנסים לגלות כל סוג של גורם אפשרי שעשוי לתרום לקשר בין תזונה לסרטן, ויש לא מעט כאלה. זה לא אומר שאם הקשר הזה חלש אנחנו צריכים לאכול פחות פירות וירקות. כי גם אם משתמע מהמחקר שחמישה ביום לא יעשו יותר מדי בשביל לצמצם את הסיכון להתפתחות מחלת הסרטן, עדיין יש מספיק ראיות טובות שפירות וירקות יודעים לעשות דברים אחרים, כמו למשל להגן מפני התפתחות מחלות לב ושבץ. לפי המחקר, השכיחות של מחלות לב בקרב קבוצת הירקות והפירות היתה נמוכה ב- 30%. רק אל תשאלו כמה ביום צריך לאכול בשביל שזה יקרה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.