Write a comment

 

הם אולי לא מוגדרים כאחד משבעת פלאי תבל, אבל הם מקומות יפים, מתויירים ובעיקר בסכנת הכחדה. הסיבה? התחממות גלובאלית, בירוא יערות והזנחה אנושית פשוטה. המדריך למטיילים שרוצים לראות את המקומות היפים בעולם, לפני שלא ישאר מה לראות. רק אל תשכחו לעשות את זה ירוק.

יערות הגשם, דרום אמריקה

יער הגשם האטלנטי, שהתפרש פעם על פני שטח של 330 מיליון אקרים (1,320 מיליון דונם) בברזיל, ארגנטינה ופרגוואי, כולל את מפל המים האיגוסו, שנחשב למפל הגדול בעולם (Iguazu Falls) והבית של 20 אלף מיני צמחים וכמעט 950 סוגים של בעלי כנף. אבל כל זה היה פעם. היום נשארו רק 7% מהיער האטלנטי. לא פלא שהוא הפך לבייבי של פעילי איכות הסביבה בברזיל.

גם יערות הגשם באמזונס, שמכסים כמעט 40% מהיבשת ניצבים בפני משבר אקולוגי, אבל לא באותה מידה כמו אחיהם האטלנטי. 15% מהאמזונס נהרסו, בעיקר בגלל חקלאות ותעשיה. אחוז אחד בלבד ממנו נמצא בשמירה צמודה של ממשלת ברזיל. אז אולי כדאי להקדים את הטיסה?

פארק לאומי אברגליידס, דרום פלורידה

הפארק משתרע על פני 6 מיליון דונם (1.5 מיליון אקר) ומתפאר בריף אלמוגים, ברושים, פנתרים ועוד חיות שונות ומוזרות. לפי ההערכות, מאז שנת 1934 הפארק הלאומי איבד 90% מאוכלוסיית בעלי הכנף, בעיקר בגלל התפתחות תעשייתית וגדילה מאסיבית של האוכלוסייה. ההתחממות הגלובאלית היא שחקן ראשי בעתיד של הפארק. התחזית היא, שמפלס פני הים באזור פלורידה יעלה כמעט ב- 13 ס"מ ב- 25 השנים הבאות. זה מעמיד בסכנת חיים את הצמחייה שמגנה על מעיינות המים המתוקים, ואת עשרות המינים של בעלי החיים שניזונים ממנה. התוכנית הלאומית לשימור הפארק עתידה להזרים 8 ביליון דולר למערכת האקולוגית הזאת ב- 30 שנים הבאות, אז אולי הרווחנו עוד קצת זמן.

אנטרקטיקה, הקוטב הצפוני

יש מחקרים שמראים שאזור הקוטב הצפוני הושפע בצורה המהירה ביותר מההתחממות הגלובאלית. כמעט 37 מעלות בתקופה של 50 שנים. לא צחוק. ובעוד החוקרים מתווכחים ביניהם איך שינויי האקלים עתידים להשפיע על פסגות הקרח שהופכות את אנטרקטיקה לאנטרקטיקה, 20,000 דובי הקוטב שינו את תבנית הציד שלהם ונעשים קטנים מדור לדור. לפי הצפי, ב-30 עד 50 השנים הבאות, אוכלוסיית הדובים תקטן ב – 30%.

מדגסקר

האי הטרופי בחופים הדרומיים של אפריקה, הוא האי הרביעי בגודלו בעולם, והבית של 8 משפחות צמחים, 4 משפחות בעלי כנף, ו- 5 משפחות קופים שאי אפשר למצוא באף מקום אחר בעולם. הוא גם הבית של 2/3 מהזיקיות בעולם, 50 סוגי למור (יונק שדומה לקוף), וצבים. כולם נמצאים בסכנת הכחדה. שיטות חקלאיות לא מתאימות הרסו כמעט לחלוטין כל חלקה טובה במגסקר. המומחים מעריכים כי רק 17% מצמחית האי המקורית שרדה. בנוסף, העליה במפלס הים הטביעה את חותמה גם על המערכת האקולוגית של שוניות האלמוגים מסביב לאי, ועל נתיבי הנדידה של צבים ולווייתנים.הממשלה במדגסקר התוותה תוכנית חומש לשימור והצלה, אז אולי כדאי להגיע לשם רק בעוד חמש שנים. 

הר הקילימנג'ארו, טנזניה

לא מעט חוקרים מסכימים כי הקרחונים בהר המתנשא לגובה של כמעט 6,000 מטר יכולים להיעלם לחלוטין ב-10 השנים הקרובות. המחקר העדכני ביותר מראה כי השינויים האקלימים (אלא מי) הם הנאשמים העיקריים. ולמרות שחוקרים רבים מדגישים כי מעט ניתן לעשות כדי להפוך את המגמה הזאת, התגבשה תוכנית פעולה כדי להוכיח שהם טועים. מאמצי הקבוצה, שנקראת  Rebirth the Earth מתמקדים בנטיעת עצים באזור ההר. ככה שבפעם הבאה שתגיעו לביקור, תראו שם או עצים או קרחונים. בוא נקווה שקרחונים.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.