Write a comment

 

כשאנחנו אומרים 'טבע', אנחנו מתכוונים לכל מה שיד אדם לא נגעה בו. אבל, כידוע, אנחנו רוצים את כל היד, במיוחד שנותנים לנו רק אצבע ובמיוחד כשמדובר בטבע, כי מסתבר ששם הכל הרבה יותר הגיוני ופשוט. קבלו רשימה של מס' המצאות רפואיות חדשות, שמקור ההשראה שלהן הוא הטבע...

זבובים

לאחרונה, הכריזו מדענים על פיתוח של מיקרופון זעיר שיכול לאתר ולזהות במדויק מאיפה צליל מגיע. את הטכנולוגיה הזאת אפשר ליישם על עזרי שמיעה ולהפוך אותם הרבה יותר יעילים. זה נשמע כמו המצאה ששווה לפחות פרס נובל, אבל למעשה הזוכה האמיתי בפרס הוא לא אחר מאשר זבוב.  החרק הזה בורך בשמיעה יוצאת דופן הודות לגשרון שמגיע לעור התוף, זז למטה ולמעלה, מגביר את העוצמה של גלי הקול שמגיעים מכל אוזן, ומאפשר לזבוב לזהות את ההבדלים הדקים ביותר לקבל אות מכוון הרבה יותר טוב. לפי מחקר שנערך באוניברסיטת מרילנד (Maryland), המיקרופון-זבוב הזה מדויק פי 8 מאשר עזרי השמיעה המסחריים הקיימים.

פרפרים        

לפרפרים יש שתי שכבות של כנפיים. הפנימית שכוללת מלנין (פיגמנט שסופח אור) והעליונה שמשקפת את האור. שתי השכבות יוצרות יחד את הצבעים המבהיקים על כנפי הפרפר. נשמע פשוט, אבל זה הרבה יותר מורכב. חברות קוסמטיקה עובדות לא מעט שנים על טכנולוגיה שתצליח להעתיק את המנגנון המורכב הזה לטובת מוצרי איפור, כמו צלליות ושפתונים.

שממית ושבלול

אחת ההמצאות היותר מעניינות קשורה לשממיות ושבלולים. המשותף לשניהם הוא הדבק שמאפשר לשממית ללכת על התקרה ולשבלול לזחול במהירות על משטחים שונים. בתרגום לשימושים רפואיים, זה אומר תחבושות עמידות במים, מדבקות שמכילות תרופות (כמו גלולות למניעת הריון), ורטיות לתיקון והחלמה של פצעים בעור.

מלפפון ים

אחד התחומים הכי חמים בביוכימיה הוא שתלי מוח. שתלים כאלה קיימים ומשתמשים בהם כדי לשלוט על הרעידות הלא רצוניות במחלת פרקינסון, באנשים שלקו בשבץ או בפגיעות בחוט השדרה. הבעיה היחידה היא, שחלק מהשתלים האלה מפסיקים לתפקד בתוך כמה חודשים. החוקרים מניחים שהסיבה היא האלקטרודות הקשיחות בהן משתמשים, שכנראה שפוגעות ברקמות העדינות במוח. מזל שהטבע המציא את מלפפון הים. כשמלפפון הים מאוים, העור שלו מתקשה. החוקרים הסיקו שהמנגנון הזה עובד על חומר כימי שמפרישים בעלי חיים כאשר הם מזהים סכנה. אז הם עשו קופי פייסט, הוסיפו סיבי צלוליטיס כדי שהמרקם יהיה יותר אלסטי. מה שיצא מזה, הם הדור השלישי של שתלי המוח. תערובת רכה ורטובה שהופכת לנוקשה ויבשה.

עכביש

לקורי העכביש יש חוזק וגמישות מדהימים, וגם, כפי שהראו לא מעט מחקרים, המערכת החיסונית של האדם מתעלמת מהם, מה שהופך אותם לחומר המושלם לביצוע תפרים. מתוך שבעת סוגי הקורים שמייצר העכביש, הסוג המובחר ביותר נקרא dragline והוא מיוצר על ידי האלמנה השחורה. ביולוגים מאוניברסיטת (California)  עשו כותרות בשנה שעברה, כאשר הצליחו לבודד את הגן לשני חלבוני מפתח בסוג הקורים הזה. אבל זה לא מספיק, כדי להשתמש בתגלית בפועל, הקורים חייבים להיות זולים יותר מהאופציה הקיימת היום בשוק. דווקא בתחום הזה טכנולוגיות הייצור לא מצליחות לצמצם פערים עם הטבע, אבל עובדים על זה... 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.