Write a comment

 

המודעות לנושא יעילות הטיפול ברפואה הסינית (דיקור- אקפונטורה, צמחים, צ'י- קונג ותזונה סינית) והרפואה  היפנית (שיאצו- ודיקור), היא גבוהה מאוד אולם החשיפה לשיטת הטיפול באמצעות הטווינה (ענף ברפואה  סינית) הרבה פחות מוכרת.

מהי טווינא

פירוש השם טווינה:     טווי= לדחוף.      נה= לתפוס.  

הטווינה, מכונה הפיזיותרפיה הסינית וככזאת היא מטפלת בעיקר בבעיות אורטופדיות לפי עקרונות הרפואה הסינית עם מודעות לרפואה המערבית .המטפל מוכשר לזהות את מקור הבעיה ולטפל בה תוך ניסיון להבין, האם הבעיה היא נקודתית  בשריר, גיד או רצועה  (ראיה מערבית) או  האם זו חולשה אנרגטית של איבר מסוים  המקרינה לאזור (ע"פ הראיה של הרפואה  הסינית).

הטיפול בטווינה כולל מגוון רחב של טכניקות ידניות (לעיתים משלבים כוסות רוח ומוקסה). הטכניקות משלבות עבודה פיזית ואנרגטית על נקודות הדיקור, המרידיאנים, שרירים, רצועות , גידים  וכן על מערכת השלד.  בין  המאפיינים העיקרים של  שיטת הטיפול בטווינה הוא שימוש בעוצמה רבה אותה משקיע המטפל במטופל ו"החדירה" אל הגוף, בעיקר  כשמדובר בבעיות אקוטיות ותחזוקת הגוף (בשיאצו לדוגמא מדובר בהפעלת  לחץ  פיזי מתון. ומיועד  לבעיות פנימיות ולתחזוקת הגוף). הטווינה בעלת אופי אנרגטי ודינמי יותר ויכולה לנוע מעבודה נקודתית ממוקדת לעבודה נמרצת על הגוף כולו. לא אחת במהלך הטיפול  המטופל חש כאילו המטפל משתמש בכלים ייחודים להגברת עוצמת התחושה כשלמעשה הוא משתמש בזוג  ידיו, ומעט שמן או משחה לאזורים החשופים.

הטיפול מתבצע בלבוש מלא על מיטת טיפולים,בשונה משיאצו כשהמטופל שוכב על מזרן המונח על הרצפה.  סוג הטכניקות הנבחרות ליישום בטיפול וכן הקצב, העוצמה, התדירות ומשך ביצוען ניתנים לויסות על ידי המטפל בהתאם לצורך. כך  שלכל אדם מותאם טיפול תוך שימת דגש על מבנה גופו, נפשו  ואישיותו, אין טיפול אחד דומה  לשני.

המשותף לשיטות הטיפול בטווינא הוא  עבודה על: בנית צ'י, הזרמת צ'י, הובלת צ'י והזרמת דם (צ'י= כוח החיים, אנרגיה , מה שמאפשר הפעלת הגוף, המוח והרוח). בנוסף לכך,הדיקור, השיאצו והטווינה עובדים לפתיחת ערוצי זרימה אנרגטים (המרדיאנים)  אם זה ע"י הכנסת מחטים (בדיקור ) או על- ידי מגע בשיאצו וטווינה. כמו כן בשלושת השיטות הללו האבחון והטיפול מתבצעים במספר אופנים הן ע"י תישאול המטופל, אבחון לשון, הסתכלות על תנועותיו, האזנה לקולו, הרחתו, והן ע"י איבחון מצבו הנפשי והרגשי.

ילדים ומבוגרים 

הטווינה מחולקת לשתי קבוצות עיקריות ילדים ומבוגרים.

טווינה ילדים מתמקדת  בבעיות פנימיות: מערכת נשימה - אסטמה, שיעול, נזלת, התקררות. מערכת עיכול -  שילשול, עצירות, קוליק (גזים), בכי- לילה, דלקת- אוזנים, בריחת שתן ועוד.  מכוון שאצל ילדים מסלול המרידיאנים אינו "מעוצב " כראוי ,  מטפלים בנקודות ראשיות לאורך המרידיאנים. הדגש בטיפול בילדים הוא במערכת העיכול - עיכול חלש יגרור אחריו : דלקות אוזניים, בעיות נשימה וכמובן בעיות הקשורות למערכת העיכול.   הטיפול הוא עדין ורך ומלווה בהדרכת ההורים להמשך טיפול בבית.

טווינה מבוגרים מטפלת  בבעיות אורטופדיות-  בעיות גב שונות (כגון: פריצת דיסק,בֶלֶט) בעיות  בירכיים, מרפקים, קרסוליים, צוואר, שבץ מוחי (CVA), פציאליס, סטיאטיקה. וכן בעיות פנימיות : וסת (חוסר, עודף, אי- סדירות), עצירות,אסטמה, כאבי ראש (ממקורות שונים).

שיטת הטיפול בטווינה קיימת בסין קרוב ל 2,500 שנה ונותנת תוצאות טיפול מצוינות.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.