Write a comment

 

בהערכה גסה, מחצית מהאנשים יעברו חיים שלמים בלי לדעת מה זה. אבל אם אתם שייכים לקבוצה השניה, אתם בטח יודעים שכל כניסה לשירותים (מספר 2) יכולה להיגמר בדמעות.

טחורים. איך מטפלים בזה? מה גורם לזה? ואיך מונעים מהסיפור הזה לחזור על עצמו?

הטבעת נפלה
בעולם הרפואה, מתארים אותם ככלי-דם מוגדלים או נפוחים. טחורים דומים לדליות שמתפתחות ברגליים, בהבדל אחד. אותם כלי-דם מוגדלים או נפוחים ממוקמים בפי-הטבעת. טחורים הם מצב רפואי מאוד שכיח גם אצל גברים וגם אצל נשים, בדרך-כלל בסביבות גיל 30, כאשר רוב התלונות מגיעות בגיל 45-65.

מרבית הרופאים יאשימו את ההיווצרות של טחורים בישיבה ממושכת בשירותים, ולחץ כרוני על האזור שנגרם בגלל עצירות. טחורים גם שכיחים מאוד בזמן הריון, עקב הלחץ שנגרם בגלל משקל העובר. הכאבים, הדימום והגירוי מתרחשים כאשר הורידים האלה נמתחים וכורעים תחת העומס. התוצאה יכולה להיות טחורים פנימיים או חיצוניים, שיכולים להופיע בגודל של צימוק ועד לאשכול ענבים קטן. דימום מתמשך, שמתרחש ללא סיבה נראית לעין הוא סיבה מספיק טובה לפנות לרופא, מכיוון שדימום יכול להיות סימפטום לבעיות שונות במערכת העיכול, כולל סרטן המעי הגס.

מעבר לעלייה במתח סביב אזור פי הטבעת, גורמים אחרים גם יכולים להוביל להתפתחות טחורים. על חלק מהם יש לנו שליטה, על חלק קצת פחות. למשל, תזונה משחקת תפקיד מאוד חשוב בהתפתחות טחורים.

באופן כללי, טחורים פנימיים, שממוקמים גבוה יותר באזור פי-הטבעת לא כואבים, והאינדיקציה היחידה היא דימום. הטחורים המייסרים ביותר הם טחורים חיצוניים. הם מגרדים, כואבים וגורמים לחוסר נוחות. סוג כזה יכול בקלות להתפתח לדלקת בעקבות לחץ, או גירוי של האזור.

יש תכשירים רבים שנועדו להפחית את חוסר הנוחות והגירוי סביב האזור. תכשירים כאלה עושים את העבודה, ויכולים להקל על הכאב ולהרגיע את האזור, אבל באופן זמני בלבד. הם לא באמת פותרים את הבעיה. כדי להגיע לפתרון לטווח הארוך, צריך להבין את איך ולמה טחורים מתפתחים מלכתחילה.

זה שעולה וזה שיורד

לפי הרפואה הסינית כל בעיה רפואית מתחילה בחוסר איזון בגוף, שיכול להוביל למצב של עודף או חוסר. במקרה של טחורים, זה יכול להיות חוסר איזון בין האיברים הפנימיים הקשורים למערכת העיכול, כמו המעי הגס, הקיבה או הכבד. אחד הביטויים הבולטים יותר למצב של עודף הוא הצטברות של חום. הצטברות של חום יכולה להתרחש כאשר התזונה לא נכונה, אבל בגלל שהלב קשור למעי הגס, והכל קשור להכל, גם מצב רגשי לפעמים ימצא ביטוי דרך טחורים. מצב של עודף מאופיין על ידי תסמינים כמו כאב ועצירות.


בספר הרפואה הסינית, ספר 'השאלות הפשוטות' (ה- Su-Wen) כתוב כי צריכה של עודף מזון גורמת לפציעה ורפיון של כלי-דם, שמובילים להתפתחות טחורים. המצב השני, מצב של חוסר, מאופיין בחולשה, עייפות ובאופן כללי בירידה. באנרגיה, ביכולת ההזנה של  הגוף, ביכ נהמולת להחזיק דברים בפנים (שלשול למשל), וגם בבעיות כמו טחורים שהם למעשה צניחה של כלי-דם החוצה ולמטה.

בנוסף, גם אורח החיים יכול לשחק תפקיד בהתפתחות טחורים. זה כולל ישיבה ממושכת, נשיאה של משקלים כבדים (כמו הריון, או עודף משקל) או פעילות מינית מוגברת.

הכלים של הרפואה הסינית הם תזונה, דיקור סיני וצמחי מרפא. התזונה צריכה לכלול מזונות שמזינים את מערכת העיכול (כמו סיבים תזונתיים- שעועית, דגנים מלאים, סובין, פירות וירקות טריים והרבה מים), ולא מזונות שמחלישים אותה (כמו מזון שומני ומתובל, מזון קר, או נא).

את הטיפול בדיקור סיני ובצמחי מרפא מתאימים לפי המצב האישי של המטופל. במצב של עודף, משתמשים בצמחי מרפא ובנקודות דיקור שיפזרו את החום ויעודדו זרימה תקינה של אנרגיה.

במצב של חוסר, הטיפול יתמקד בחיזוק ואיזון המערכות הפנימיות (במיוחד מערכת העיכול) והנעת האנרגיה כלפי מעלה.


הרפואה סינית גם מחלקת את התפתחות הטחורים לשלושה שלבים. בראשון, הם קטנים. בשני הם מדממים. בשלישי אתם מתחרטים על כל שיעול, עיטוש או צחוק. כדי להגיע לתוצאות טובות, מומלץ להגיע כבר בשלב הראשון. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.