Write a comment

 

הם יכולים להיות גדולים מאוד, כואבים מאוד ולפעמים גם שניהם ביחד. הם יכולים להיות חיצוניים, או פנימיים. ואם לא הבחנתם לא בזה ולא בזה, הסימן הראשון שלהם הוא בדרך כלל דימום מפי הטבעת. טחורים (Hemorrhoids).

לשבת, לקום
באזור פי הטבעת יש ריכוז גדול מאוד של כלי דם (עורקים, נימים וורידים). התפקיד שלהם הוא לנקז את הדם מהאזור. כשאנחנו מתאמצים מדי, מתמהמהים מדי, מתוחים מדי, סובלים מעצירות למשך זמן רב, או כל פעילות אחר שמגבירה את הלחץ בתוך הבטן (הריון, הקאה, פעילות גופנית מאומצת), הטחורים, שהם למעשה, ורידים מנופחים, יוצאים לעולם.

הם מתחילים כטחורים פנימיים. כל עוד הם פנימיים, קשה לשים לב לקיומם. לפעמים הם יוצאים וחוזרים כלעומת שבאו. אבל, כשהם יוצאים ונשארים בחוץ, אז זה כבר ממש כואב, אך הרבה יותר קל לאבחון.

טחורים בדרך כלל לא יוצאים לפני גיל 20. הם שכיחים הרבה יותר (70%) בסביבות גיל 40-50. בערך ברבע מהמקרים, הם גורמים להפרעה יומיומית ואפילו לסכנה, כאשר הדימומים הופכים מאוד משמעותיים. טחורים שכיחים בצורה משמעותית יותר אצל נשים בהשוואה לגברים. ואם עדיין זה לא קרה לכן, נתראה אחרי הלידה...

גם אם אין סימנים אחרים לטחורים, במקרה של דימום מפי הטבעת כדאי לבדוק מה המקור שלו. דימום יכול להעיד במקרה הרע על סרטן המעי הגס ובמקרה הטוב, על טחורים. האבחנה מתבצעת על ידי בדיקת פי הטבעת, בתנוחות שבטח הייתם מעדיפים לשמור למקומות אחרים. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר שקוף (אנוסקופ) שיכול להגיע לעומק של בערך 7 ס"מ במעי. אם הטחורים חיצוניים, לרופא תהיה עבודה הרבה יותר קלה.

תופעת דופלר
4 דרגות חומרה של טחורים מוגדרות, לפי הגודל והמיקום שלהם. את הטיפול מתאימים לפי דרגת החומרה. במקרים הפשוטים, שזה רוב המקרים, הטיפול הוא מקומי באמצעות נרות, משחות ומרככי צואה. בנוסף, להקלה על הכאבים וגם למניעה, מומלץ להקפיד על היגיינה ועל תזונה שמבוססת על הרבה נוזלים והרבה סיבים תזונתיים כדי להפוך את היציאה להרבה פחות כואבת לכולם.

במקרים החמורים יותר של טחורים, קיימות מספר שיטות טיפול. לדוגמא, ניתוחי לייזר, שבעצם מחסלים את הטחור על ידי זה שהם הופכים אותו לרקמה צלקתית. שיטה נוספת היא קשירה, שמקטינה את הטחור, מצמידה אותו לדופן המעי אבל לא מבטיחה שהוא לא יחזור. במקרים אקוטיים יתבצע ניתוח לכריתה של הטחור, שההחלמה ממנו קשה וכואבת.  

אחרי שנים של מחקר, פותחה שיטה חדשנית לטיפול בטחורים שנקראת HAL Doppler. הרעיון בשיטה הזאת הוא מינימום כאב במינימום אי נעימות, גם באבחון וגם בטיפול. המקור של השיטה הוא אמנם יפני, אבל כיום מבצעים אותה גם בארץ במרפאת פרוקטוטק בתל אביב, על ידי ד"ר פנחס שכטר.

האבחנה והטיפול בטחורים מתבצעים באמצעות מכשיר אולטראסאונד שמזהה את כלי הדם, את העובי שלהם, את העומק שלהם ואת אלה הבעייתיים במיוחד. במיוחד כאלה שלא ניתן לזהות בבדיקה רגילה או בניתוח.

הטיפול עצמו הוא נקודתי, מה שנקרא זעיר פולשני. הוא כולל תפירת העורק הבעייתי, ריקון הטחורים האחרים מדם, הפסקת אספקת הדם אליהם ושיפור ניקוז הדם באזור באופן כללי.

בניגוד לשיטות האחרות, שיטת HAL Doppler מבטיחה טיפול אחד, בלי אשפוז, בלי הרדמה, בלי כאבים, בלי תקופת החלמה, בלי סיבוכים, עם אחוזי הצלחה גבוהים.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.