Write a comment

 

כשהאבקנים בשטח כולם במתח. והנה עוד חדשות שממש לא רציתם לשמוע. השנה, הכל מתחיל מוקדם יותר, לפחות בשלושה שבועות. אם בעשורים הקודמים פריחת העצים התחילה בסביבות השבוע השלישי של חודש אפריל, היום, בגלל השינויים באקלים הגלובאלי, די שכיח לראות שכולם (כולל אתם) מתחילים לפרוח כבר בסוף חודש מרץ.

איך אומרים אלרגיה בסינית? ויותר חשוב, איך נפטרים ממנה?

מה אומרים ברפואה הקונבנציונאלית?

אלרגיה מתרחשת כאשר המערכת החיסונית של הגוף מזהה חומרים לא מזיקים, בתור איום ממשי לגוף. החשודים השכיחים הם אבקנים של פריחת עצים, מזון, עובש, בעלי חיים ואבק. התגובה האלרגית מתרחשת בניסיון להוציא את אותו חומר מחוץ למערכת, והתוצאה של זה יכולה להופיע בצורה של כל מיני סימפטומים, כמו נזלת, עיטוש, גירוי בעור וגירוי ואדמומיות בעיניים.

הטיפול הרווח ביותר לאלרגיה וקדחת השחת (Hay fever), הן תרופות אנטי-היסטמיניות. הן זמינות בכל בית מרקחת ומה שהן עושות, זה להפחית בצורה מהירה את כל הסימפטומים של האלרגיה. כמובן שזה לא פותר את הבעיה לטווח הארוך, אבל אם בכל זאת החלטתם ללכת על זה, רק תוודאו שזה לא מתנגש עם כל טיפול תרופתי אחר שאתם כבר מטופלים בו.

חוץ מזה, הרפואה המערבית טוענת שהימנעות היא שיטה טובה ויעילה, כל עוד היא אפשרית. כאשר הימנעות אינה ברת ביצוע (מה שקורה ברוב המקרים), השלב הבא הוא הזרקה של חומרים שאמורים לנטרל את הנוגדנים בגוף.

הרוח השובב
לפני שאתם מזריקים ובולעים, בואו תשמעו מה יש לרפואה הסינית להגיד. האופי של הסימפטומים של אלרגיה, כלומר כאלה שמופיעים ונעלמים במהירות ובלי התראה, הם ביטוי לרוח (Feng). רוח יכולה להביא איתה גם לחות שזה אף דולף למשל, או חום, שיכול להופיע בצורה של אדמומיות בעיניים. חוץ מהרוח, יש גם את האנרגיה השומרת של הגוף, ה- Wei Qi, שהיא שחקן המשנה בהתפתחות אלרגיות. אנשים עם אנרגיה חלשה, הם כאלה שמתקררים מהר והרבה, או סובלים מתסמינים חריפים של אלרגיה, במיוחד באביב או בסתיו.

בתבנית בסיסית של רוח, הסימפטומים של אלרגיה מתרחשים בלי התראה. באלרגיות עונתיות, כמו קדחת השחת למשל, האבחנה הסינית הכי שכיחה היא רוח ולחות. השלוב הזה מייצר התרחשות פתאומית של סימפטומים כמו עיטוש, גירוי בעיניים ובקנה הנשימה וליחה. אבל גם תבניות אחרות של חוסר איזון יכולות להיות מעורבות במקרים של אלרגיה. המשותף לכולן, הוא כאמור שרוח היא חלק מהאבחנה.

צמחי מרפא

חוץ מרוח, הסינים מאמינים שחולשה (בדרך כלל באנרגיה של ריאות והטחול) הופכת אדם שסובל מרגישות, לאדם שסובל מאלרגיות. האנרגיה של הריאות אחראית לתפקוד תקין של כל מערכת הנשימה, כולל מעברי האף. האנרגיה של הטחול מפקחת על העברה של נוזלים. כשהאנרגיה של הטחול חלשה, היא מחלישה גם את תפקוד מערכת העיכול. זה יכול להוביל לעודף ליחה שנוטה להצטבר דווקא בריאות מכל המקומות. ואם גם האנרגיה בריאות חלשה, יש לנו בעיה.

האסטרטגיה של הטיפול בצמחי מרפא, היא להרגיע את הרוח עם צמחים שיש להם טבע מפזר, כמו סכיזונפטה (Jing Jie) או פאנג פנג (Fang Feng). גם צמחים שמייבשים לחות מצטרפים לטיפול, במטרה לייבש את הליחה במעברי האף והסינוסים.

ברגע שרוב הסימפטומים נמצאים תחת שליטה, הפורמולה של צמחי המרפא תשתנה לכזאת שבונה מחדש את האנרגיה השומרת של הגוף (Wei Qi) ומטפלת בחוסר איזון אחר, אם נוצר. בתקופה שלפני תקופת האלרגיה, מומלץ שוב להשתמש בפורמולה שמחזקת את האנרגיה השומרת, כדי להימנע מהופעת הסימפטומים, או לפחות למזער נזקים.

תזונה

לפי הרפואה הסינית, תזונה משחקת תפקיד חשוב במניעת אלרגיות עונתיות. מזונות מתוקים, מוצרי חלב ומזון קר נוטים להגביר הצטברות של לחות, מה ששם את הגלידה והיוגורטים בראש רשימת המזונות שצריך להימנע מהם אם אתם סובלים מאלרגיה עונתית. אם אתם בכל זאת לקחים את הסיכון, כדאי שתדעו שכאשר מצטברת עודף לחות במערכת, התגובה האלרגית תהיה הרבה יותר חריפה. במקום זה, כדאי להעדיף מזונות שלגוף קל לעכל, כמו ירקות, פירות ודגנים. כשהעיכול מתבצע בצורה טובה, לליחה יש פחות נטייה להצטבר. למשל, צנון נחשב לירק מקרר וכזה שנותן לחות, ויכול להתאים למי שסובל מגירוי בעיניים.

דיקור סיני

אפשרויות הטיפול ברפואה הסינית הן כמעט אינסופיות, והתוצאה נעה מהקלה זמנית להפוגה מלאה. היתרון של דיקור סיני על פני טיפול בצמחי מרפא או בתזונה, הוא שברוב המקרים הוא מקל על הסימפטומים בצורה מיידית. גירוי נקודות הדיקור מקל על הצטברות גודש באף, עיטושים וסימפטומים אחרים ברגע בו המחטים מוחדרות. בנוסף, הדיקור הסיני מחפש סימנים יותר עמוקים שנוכחים יחד עם הסימפטומים של אלרגיה, ואולי אפילו גורמים לה.  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.