Write a comment

 

דיכאון הוא בעיה רפואית פרטית וציבורית קשה. הוא הורס את החיים, מפרק אותם פיסה אחרי פיסה, ולא משאיר אחריו כמעט כלום. אבל, דיכאון ניתן לטיפול. הפסיכותרפיה והטיפול תרופתי שינו למיליוני אנשים את החיים. ועדיין, לחלק קטן מהם שניהם לא יעזרו. בקבוצה הזאת, משתמשים לעיתים בטיפול בשוק חשמלי (ECT).

טיפול בשוק חשמלי (ElectroConvulsive Therapy -ECT) פותח במקור בשנת 1930 לאחר שרופאים הבחינו כי מצבם של מטופלים שסבלו גם מאפילפסיה וגם מדיכאון, השתפר לאחר הטיפול. בשנות ה-50 וה-60 השתמשו בו בצורה רחבה לטיפול בדיכאון חמור, הפרעה בי פולארית (מאניה-דפרסיה) וסכיזופרניה.

הטיפול מבוסס על העברת תדר חשמלי למוח. קיימים שני סוגי טיפול, בראשון הזרם החשמלי מועבר לשני חלקי המוח, בשני רק לאחד מהם. הטיפול הדו צדדי, עובד מהר יותר ובצורה יעילה יותר אבל מלווה ביותר תופעות לוואי. בדרך כלל נדרשים שניים שלושה טיפולים לפני שאפשר להבחין בשינוי, ובסך הכל בין ששה לשמונה טיפולים בממוצע.

בעבר השתמשו בו ללא אבחנה, לפעמים אפילו כעונש. לא מעט בגלל זה, כשאומרים לנו טיפול בשוק חשמלי אנחנו חושבים על שיטת טיפול ארכאית, ברברית ולא אנושית, ועל מרתפים אפלים בבתי משוגעים של פעם.

אבל לא זו המציאות. היום הטיפול מתבצע כאשר המטופל נמצא תחת הרדמה כדי שהשרירים יהיו רפויים. הטיפול מתבצע בנוכחות של אחיות, רופא מרדים ופסיכיאטר. האלקטרודות מונחות בזהירות על הרקות. כדי לשלוט בזרם החשמלי וכדי למנוע כוויות בעור, משתמשים בג'ל. המטופלים לא קשורים והגוף שלהם לא נחבט כתוצאה מהטלטלה. הטעינה החשמלית נמשכת לא יותר מכמה דקות, והמטופל נותן את הסכמתו להליך ויכול באותה מידה גם לסרב לקבל את הטיפול. במקרים בהם המטופל לא כשיר לתת את הסכמתו, צוות אנשי מקצוע יקבע האם הטיפול באמת הכרחי. למרות כל מה שאנחנו רואים בסרטים, ההליך הוא לא יוצא דופן. הרבה אנשים שמסתכלים עליו מהצד, מגדירים אותו במילה אחת. אכזבה.

משתמשים בו במיוחד לטיפול במטופלים מבוגרים שסובלים מדיכאון חמור, כל כך חמור עד שהם מסרבים לאכול או לשתות, מבולבלים, פרנואידים ושליליים כמעט לגבי הכל. לאנשים כאלה, הטיפול בשוק חשמלי הוא ההבדל בין לחזור הביתה בסוף היום, לבין לגמור את החיים במוסד. למעשה, עדויות מחקריות מראות כי בכל הנוגע לצורות החמורות של דיכאון, הטיפול בשוק חשמלי הוא היעיל ביותר. במקרים של דיסטמיה, חרדה או הפרעת אישיות, הטיפול לא נמצא יעיל.

למרות שהטיפול נחשב לאחד הטיפולים הרפואיים הבטוחים שמתבצעים תחת הרדמה, יש לו תופעות לוואי. היותר שכיחות הן כאבי ראש, סחרחורת ובעיות זיכרון. מתוכן, הפרעות הזיכרון נחשבות לתופעה המדאיגה ביותר. העדויות מראות כי זיכרונות שנוצרו בתקופה הסמוכה לטיפול (לפניו ואחריו) עלולים להיפגע. זה בדרך כלל משתפר בתוך מספר שעות או שבועות, אם בכלל.

בעיות זיכרון חמורות, כמו "חורים" בזיכרון, שכחה של אירועי עבר או מידע גיאוגרפי, קשורות לזרם חשמלי גבוה שהיום כבר לא משתמשים בו. למרות שהמיתוס נמשך וכנראה שגם ימשך, אין עדות שטיפול בשוק חשמלי כפי שהוא מבוצע היום, גורם להפרעת זיכרון חמורה או קבועה.

גם אין ראיה לכך שהטיפול גורם לנזק מבני במוח. למרות שלא לגמרי מובן איך המכניזם המדויק של הטיפול עובד, היום יודעים להגיד שההליך מייצר שינויים במוח ברמה המולקולארית והתאית. הוא מאפס את האיזון הנוירולוגי והכימיקלי על ידי העלאת רמות הסרוטונין ורגישות תאי המוח לסרוטונין.

הטיפול בשוק חשמלי הוא לא תרופה לכל המחלות. צריך להשתמש בו בזהירות ורק בפיקוח קליני. אבל הוא נחשב לטיפול יקר ערך בארסנל הנשק הקיים נגד דיכאון. אם אפשר להגיד שדיכאון הורג, אפשר להגיד שהטיפול בשוק חשמלי יכול להציל חיים.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.