Write a comment

 

הרבה יותר מדי בעיות מתחילות הרבה יותר מדי מוקדם. בסוף השבוע ראינו בחדשות שהנערות של היום מגלות סימני מין משניים בגילאים מוקדמים לפי כל אמת מידה. הבוקר אנחנו קוראים סקר חדש של משרד הבריאות, שמגלה שבני הנוער בישראל סובלים מהפרעות נפשיות. נכון, אז אפשר להגיד שגיל ההתבגרות מאופיין במצבי רוח, ולא כל מצב רוח הוא הפרעה נפשית. אבל, העובדות מדברות בעד עצמן.

בסקר השתתפו 957 בני נוער בגילאים 14-17. בני הנוער אמנם לא עברו אבחון פסיכיאטרי, אולם השאלונים עליהם השיבו הורכבו מקריטריונים אבחוניים של ה DSM. מהסקר עולה כי כמעט 12% מבני הנוער סובלים מהפרעה נפשית, כאשר ההפרעות השכיחות ביותר הן דיכאון, הפרעות קשב וריכוז, ופוביות שונות כגון הפרעת חרדה כללית, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) חרדה חברתית וחרדת נטישה.

עם או בלי קשר לבני נוער, חרדה היא כנראה ההפרעה הנפשית השכיחה ביותר. השכיחות באוכלוסיה הבוגרת עומדת על 5%-10%. במקרים רבים חרדה מלווה הפרעות אחרות, כמו דיכאון. כך או כך, היא פוגעת באיכות החיים בצורה משמעותית.

יש כל מיני סוגים של חרדה. חרדה יכולה להיות כללית, כלומר מכל דבר וכל הזמן. היא גם יכולה להיות ספציפית, כמו אגורפוביה למשל, שמתייחסת לפחד ממרחבים פתוחים, או חרדה חברתית שמופיעה בכל הזדמנות שכרוכה בנוכחות של קהל.  

הביטוי של התקף חרדה הוא בראש ובראשונה פיסי. כל המנגנונים הקשורים במערכת הסימפתטית יוצאים משליטה. הדופק עולה, הזיעה מוגברת ועוד. מבחינה קוגניטיבית, האדם חווה מחשבות טורדניות. מבחינה רגשית הוא חש אימה, ומבחינה התנהגותית, כל מה שהוא רוצה לעשות, זה רק לברוח. התגובות תלויות זו בזו ומזינות אחת את השניה. בכל הנוגע לגורמים, נהוג להניח כי חרדה היא שילוב של תורשה, תהליכים חשמליים במוח, מבנה אישיותי ותוצאה של סביבה ואורח חיים.

למרות שהתופעה מפריעה למהלך החיים התקין, ולמרות שאפשר לטפל בה, פחות משליש מהסובלים פונים לטיפול, כך גם עולה מהסקר. בגלל שהיא בעיה מורכבת שבאה לידי ביטוי במספר מישורים, חשוב לטפל בכולם. השיטות המקובלות הן טיפול פסיכולוגי דינאמי שנחשב לארוך יותר, או טיפול קוגניטיבי התנהגותי, שנחשב ממוקד וקצר יותר. שתי הגישות מלמדות לחיות עם החרדה ולהתמודד איתה כשהיא מגיעה. ברוב המקרים הטיפול הפסיכולוגי ילווה בטיפול תרופתי.

לא פחות נפוץ הוא הטיפול בפרחי באך. הנחת היסוד שעומדת בבסיס שיטת הטיפול, היא שבלב ליבה של כל מחלה או כאב, נמצא הגורם הנפשי. השימוש בתמציות מאפשר שחרור מהמצוקה והשגת איזון. הטיפול הוא טבעי לחלוטין, מתאים ובטוח לכל בעיה ולכל גיל. במקרה של ילדים הטיפול מעט שונה, ויש לקחת בחשבון גורמים נוספים, כמו הורים, או דמות משמעותית אחרת, סביבה ועוד.

בדומה לתיאוריות פסיכולוגיות שונות שעוסקות בהתפתחות הילד, גם ברפואה המשלימה מחלקים את הילדות למספר שלבים. התקופה הראשונה (מהלידה ועד לגיל 3) היא תקופת ההסתגלות של התינוק לעולם החדש. בתקופה השניה (עד גיל 6), הילד מתחיל ליצור אינטראקציות נוספות, פרט לסביבה הקרובה. בתקופה הבאה (גיל 6-9) הדגש הוא על רכישת מיומנויות מוטוריות. התקופה הרביעית (גיל 9-12) מוקדשת להתפתחות קוגניטיבית. התקופה שמעניינת אותנו, קבוצת הגיל 12-18 מאופיינת כתקופה רגשית, סוערת ולא קלה לאף אחד.

בעיקרון אומרים בפרחי באך שהכי טוב זה לתת לילד חום ואהבה, אבל נראה אתכם מנסים להתקרב למתבגר בסערת רגשות. קיימות מספר תמציות שמתאימות לטיפול במצבי חרדה, בגיל ההתבגרות או בכלל. ראשית, כדי לאזן את המצב הנפשי הסוער, אפשר להיעזר בתמצית אגוז (WALNUT) או בתמצית אדר מצוי (HOLLY) שמתאימה יותר לטיפול בכעסים ותחושות שליליות. פרט לתמציות שנועדו להשיג איזון, ניתן להוסיף תמציות שמתאימות לטיפול בפחדים ספציפיים כמו צפצפה (ASPEN) או בוקיצה (ELM) שטובות לטיפול בפחדים לא מוגדרים. אם הפחד הוא משתק, התמצית שתתאים היא ורד הסלע ( ROCK ROSE). תמצית פרח הקוץ (MIMULUS) מיועדת לטיפול בחרדה חברתית, תמצית ערמון לבן (WHITE CHESTNUT) משכיחה מחשבות טורדניות, ותמצית זלזלת (CLEMATIS) נחשבת לזריקת עידוד, לכאלה שמתקשים להתמודד.

אלה רק חלק מתוך רשימה של 38 תמציות קיימות. ניתן לשלב עד שש תמציות בכל בקבוק טיפול אישי. את התמציות מוהלים, ומשתמשים מספר פעמים ביום.
  

תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.