Write a comment

 

האם לרפואה הסינית יש מה להציע למיגרנות וסוגים אחרים של כאבי ראש? תלוי את מי שואלים. אם שואלים מטפלים בדיקור סיני, סביר להניח שהם יגידו "כן, בטח". אם שואלים מטפלים בצמחי מרפא, הם יגידו "בטח שכן". אז מה אם בעולם המערבי מתחילים רק עכשיו להבין את זה.  

במקרה של כאבי ראש, גם הרפואה המערבית וגם הרפואה הסינית רוצות להקל על הכאב ולאפשר לסובלים להמשיך עד כמה שאפשר באורח חיים רגיל. אבל המטרה היא הדבר היחיד המשותף. האבחון והטיפול של שני סוגי הרפואה שונים לחלוטין.

כאב ראש אחד גדול

לפי הרפואה המערבית, כאב ראש מתחיל בעצבים שקשורים לעצב המשולש, שממוקם בגזע המוח ומעביר אותות תחושתיים אל הפנים ומהם. כאשר העצב מגורה (בגלל חרדה, רעש, כעס, תאורה, תזונה לא מתאימה, תרופות או הורמונים) משוחרר נחשול של מוליכים עצביים. אחד מהם הוא סרוטונין, שהוא כנראה הבסיס הביוכימי והנוירולוגי להבנת כאבי ראש. רמות נמוכות של סרוטונין הופכות אנשים רגישים יותר לכאבי ראש.

האבחנה המערבית בין סוגים שונים של כאבי ראש, מבוססת על מספר ההתקפים בחודש, משך הזמן של כל התקף, המאפיינים שלו והסימפטומים הנלווים.

מיגרנה (Migraine Headache) למשל מובחנת מכאבי ראש אחרים בגלל שהתכונה הראשית שלה היא כאב חד צדדי. היא יכולה להיות מלווה בבחילה, הקאות, נקודות כהות בשדה הראיה, רגישות רבה לאור, חום או קור, כאבים והזעה. התקף מיגרנה עשוי להימשך כמה ימים.

התקפה טיפוסית של כאב ראש מתחי (Tension Headache), מאופיינת על ידי כאב מתון, לוחץ, קבוע, לא הולם בשני הצדדים של הראש, הגב, הפנים או הצוואר. התקף יכול להימשך בין שעה למספר שעות, ויכול להתרחש יותר מפעם בשבוע.

כאבי ראש מקובצים (Cluster Headache) הם כואבים במיוחד. הם מאופיינים בכאב חודר מאחורי העיניים ובמערות העין. כל התקף יכול להימשך בין 45 דקות לשעתיים. התקפים מהסוג הזה נוטים להתרחש בלילה, במיוחד בעונות מעבר.

כאב ראש שמופיע לאחר חבלת ראש (Post-Traumatic Headache) הוא כאב שנגרם כתוצאה מפגיעה בצוואר או בראש. הוא יכול להופיע בטווח של 48 שעות אחרי הטראומה. במקרים אחרים זה ייקח חודשים ואפילו שנים. הכאב הוא עמום וחד ויכול להימשך בין 20 דקות ל- 24 שעות.

מצבים רפואיים רבים מייצרים כאב ראש כחלק מההגדרה שלהם. לכאב ראש מסוג כזה קוראים כאב ראש הקשור במחלות (Disease-Related Headache). זה יכול להיות גידול במוח, אלרגיות, כאבי פרקים, כל מה שקשור באף-אוזן-גרון (כמו סינוסיטיס), יתר לחץ דם והפרעות שינה.

כאבי ראש מטופלים בתרופות משככות כאבים, רובן מלוות בתופעות לוואי. שזה בערך הדבר האחרון שאנשים שסובלים ממיגרנה צריכים. כל מה שהם באמת צריכים (ורוצים) זה הקלה בכאב.  

דיקור סיני

מיגרנות נמצאות ברשימה אחת ביחד עם 43 מצבים רפואיים נוספים, שארגון הבריאות העולמי (WHO) אישר שהטיפול בדיקור סיני יעיל עבורם. גם מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) שינה לא מזמן את ההגדרה שלו לדיקור סיני מ"ניסיוני", ל"מאושר ומקצועי".

הטיפול בדיקור סיני במיגרנות קיים בערך מראשיתה של הרפואה הסינית המסורתית, ויש לו מסגרת עבודה מאוד ברורה שמבוססת על הפילוסופיה הסינית. הפילוסופיה של הרפואה הסינית מדברת על איזון נכון בין יין ויאנג וכמובן על ההבנה של מערכת המרידיאנים, שכולם נפגשים בסופו של דבר בראש. הגורמים למיגרנות לפי הרפואה הסינית הם חוסר באנרגיה (צ'י), חסימה של המרידיאנים, וחוסר איזון בין יין ויאנג. 

ככל שהדיקור הסיני מקובל יותר בעולם המערבי כשיטת כטיפול, כולם מתחילים לשאול שאלות. גם רופאים ובאותה מידה גם מטופלים. איך זה עובד במונחים עכשוויים ומדעיים, ובעיקר אם יש איזושהי ראייה שתתמוך בזה. אז ככה, מאז שנות ה- 70, נערכו מספר מחקרים וכולם הגיעו למסקנה אחת. דיקור סיני יכול להביא לשינויים ביוכימיים בגוף. לפי אותם מחקרים, דיקור משפיע על כמה מהמוליכים העצביים בגוף, ביניהם סרוטונין ואנדורפינים, משככי הכאבים הטבעיים של הגוף. זו דרך אגב גם הסיבה שטיפול בדיקור סיני טוב באופן כללי לכאבים.

לדוגמא, במחקר שנערך במחלקה לנוירולוגיה באוניברסיטת קולג' (College) בלונדון, 30 המשתתפים שטופלו בדיקור סיני הראו הקלה משמעותית בעוצמת הכאב ובצריכת תרופות. מחקר אחר שנערך במחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת וינה (Vienna), בדק אם ההשפעות של טיפול בדיקור סיני, ממשיכות גם לאורך זמן. המחקר בדק את המשתתפים לאחר שלוש שנים, ומצא כי התוצאות נשמרו וכי התדירות של המיגרנות פחתה.

דיקור סיני לא רק יעיל עבור מיגרנות, אלא לכל סוגי כאבי הראש והיתרון המשמעותי שלו הוא שאין לו תופעות לוואי.

צמחי מרפא סיניים

למרות השוני בין כאבי הראש והסימפטומים שמלווים אותם, המטפלים ברפואה סינית מבחינים בין קבוצות דומות של סימפטומים ומסווגים אותם לתבניות. כל תבנית מתוארת במונחים של סוג הכאב, מצב הבריאות הכללי, חזות המטופל, לשון ודופק.

לדוגמא, אנשים שלא אוהבים טמפרטורות קרות, ושלמיגרנות שלהם יש נטייה להחריף כלל שהטמפרטורות יורדות, כנראה שייכים לתבנית של קור. היא מאופיינת בכאב מפוזר ונוקשה, בהעדר תחושת צמא, ובחיפוי לבן על הלשון. צמחי המרפא שמתאימים לטיפול בסוג כזה הם ליגוסטיקום (Chuan Xiong), סכיזונטפה (Jing Jie) וסילר (Fang Feng).

כשהראש מרגיש כואב ונפוח, הפנים והעיניים אדומות, השתן כהה והחיפוי על הלשון צהוב, אלה הם סימפטומים ששייכים לתבנית של חום. אנשים כאלה סובלים אפילו יותר בקיץ והדופק שלהם מהיר כמו אחרי פעילות גופנית. לטיפול בסוג כזה של כאב ראש יתאימו הצמחים ליגוסטיקום (Chuan Xiong), אטרקטילודס (Bai Zhi) וחרצית (Ju Hua).

 

גם אנשים ששייכים לתבנית של לחות סובלים מכאבי ראש יותר בעונת הקיץ, כשחם ולח. אבל, כאב הראש שלהם מלווה בתחושה של כובד בכל הגוף והלשון שלהם לבנה ודביקה. הצמחים המתאימים לטיפול בסוג הזה הם נוטופטריגיום (Qiang Huo) וליגוסטיקום (Chuan Xiong).

כאבי ראש שמתחילים בגלל רגשות, ובמיוחד כעס, שייכים לתבנית של כבד ועודף יאנג. הסימפטומים הנוספים פרט לכאב יכולים להיות חרדה, סחרחורת, נדודי שינה, פנים אדומות וטעם מר בפה. הצמחים המתאימים לטיפול הם גסטרודיה (Tian Ma) וגמביר (Gou Teng).

יש תבניות נוספות לסיווג כאבי ראש, ויש גם המון צמחי מרפא נוספים, כמו רמניה (Shu di Huang), דיוסקוריאה (Shan Yao), אטד (Gou Gi Zi), אנג'ליקה (Dang Gui), אדמונית לבנה (Bai Shao), פאנויה אדומה (Chi Shao), קורטם הצבעים (Carthamus Tinctoria), אפרסק (Tao Ren), פיניליה (Ban Xia) שנקרא גם אמצע הקיץ, קליפת מנדרינה (Chen Pi) ואטרקטילודס (Bai Zhi).

את ההתאמה של הצמחים למטופל חייב לעשות מדקר סיני מוסמך.

בין אם בדיקור ובין אם בצמחי מרפא, הרפואה הסינית מטפלת באדם ולא בכאב הראש. כי לפי מה שהם מאמינים בו, אין כזה דבר תרופה אחת או טיפול אחד שיכולים להתאים לכולם. האמת, כשחושבים על זה, יש בזה משהו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.