Write a comment
בעולם שהופך לחוץ, עמוס ומזוהם יותר מרגע לרגע, כולנו חשופים לאיומים בריאותיים חדשים ולא מוכרים. במצב כזה, רבים מהאנשים בוחרים דווקא לחזור לשורשים ומתברר, כך לפי מחקרים אחרונים, שזה דווקא יעיל ביותר

לפני כמה שנים, החוקרת והסופרת האמריקנית איליין מקוסטיק החלה לישון כמה שיותר רחוק מבעלה. זה לא היה משום שהנישואים שלהם דעכו, אלא בשל שינויים גופניים בלתי נמנעים שאלין עברה. באותה התקופה היא החלה להרגיש גלי חום בלתי נסבלים והקרבה לבעלה הייתה כמעט לא אפשרית. בנוסף, היא סבלה מפריחה מגרדת בכפות הרגליים שלה.

איליין ניסתה למרוח תכשירים שונים על הגוף ואף התנסתה בטיפולים רפואיים מגוונים, אבל שום דבר לא עזר. אז היא החלה ללכת יחפה, או לנוע עם נעלי עור קלילות למשך תקופה מסוימת. "היה לי מאוד קשה להתגבר על ההצהרה האופנתית האמיצה הזאת", היא שחזרה בראיון לרשת U.S News האמריקנית, אבל בסופו של דבר, כך היא מספרת, ההשקעה השתלמה. "בתוך כמה שבועות המצב השתפר פלאים. הפריחה ברגליים נרפאה וגם גלי החום הופחתו".

מקוסטיק, כמו חוקרים נוספים בתקופה האחרונה, משוכנעת שהשיפור בתסמינים התאפשר הודות לשינוי הפשוט הזה. זוהי תפיסה שבאה כחלק מטכניקת ריפוי שנקראת קרקוע (Grounding), אשר שואבת השראה מתפיסה שקיימת במשך יותר מאלף שנים בקרב תרבויות ילידים שונות ביבשת אמריקה. על פי התפיסה הזאת, מגע ישיר ומתמשך של הרגליים עם האדמה או עם חומרים טבעיים, יכול לשפר פלאים את הבריאות באמצעות הפחתת דלקות בגוף, שיפור מחזור הדם, העלאת מצב הרוח, שיפור איכות השינה ועוד.

"כדור הארץ הוא שדה מגנטי אדיר וגם לבני אדם יש בתוכם שדה ביו-אלקטרומגנטי שמתחבר אליו", מסבירה ד"ר שמיני ג'יין, פסיכולוגית ומקימת המיזם לתודעה ולריפוי. זהו איגוד של מדענים ומרפאים שמקדישים את כל כולם לחקר הנושא. "מתרגלי קרקוע מאמינים כי על ידי חיבור השדה הביו-אלקטרומגנטי שלנו לזה של כדור הארץ, אנחנו יכולים לשפר במידה ניכרת את הבריאות", הוסיפה ג'יין.

בנאס"א מאשרים, באקדמיה חוקרים

בנאס"א אכן מאשרים כי "זרימה של ברזל נוזלי בליבת כדור הארץ יוצרת זרמים חשמליים שיוצרים שדות אלקטרומגנטיים", אם כי עדיין לא ברור שם כיצד זה משפיע על גוף האדם. במחקר קטן שנערך על נשים עם בעיות שינה, חלק מהנבדקות ישנו במשך שמונה שבועות על מזרן שמוליך אותות חשמליים. בקרב הנבדקות האלו ניכרו בסוף התהליך רמות נמוכות יותר של "הורמון הסטרס" קורטיזול, וכן שיפור באיכות השינה וירידה בחרדה ובדיכאון.

במחקר אחר שנערך ב-2015 ופורסם בכתב העת Sports Medicine, 32 גברים עם כאבים כרוניים התנסו בתרגילי "קרקוע", שונים. גברים אלו גילו ירידה מסוימת בדלקת שגרמה לכאב, שיקום מואץ ואפילו מערכת חיסון חזקה יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת שעברה טיפולי פלסיבו.

"הממצאים הנוכחיים מראים כי קרקוע עשוי להפחית כאב וסטרס וכן לשפר את איכות השינה", מסבירה ד"ר ג'יין. "יש אינדיקציה לכך שקרקוע משפיע על המערכת החיסונית, אך טרם הצלחנו להבין את המנגנון שמוביל לכך".

היתרונות שבחיבור לטבע

למרות שטכניקת הריפוי הזאת עוד נתפסת כחדשה בעולם המערבי, ישנם לא מעט מחקרים שמצביעים על היתרונות המדהימים של העצמת החיבור לטבע. חוקרים הצביעו בעבר על כך שהליכות בטבע, לדוגמה, יכולות לחזק משמעותית את המצב הנפשי. מחקרים אחרים מצאו כי שהייה בטבע יכולה אפילו להגביר את שיעור כדוריות הדם הלבנות שעוזרות להילחם בזיהומים.

גם שהייה בים, כך מדגישים מומחים בתחום, יכולה לשפר את מצב הגוף או הנפש. בעידן שבו אנחנו מבלים יותר ויותר זמן מול מסכים ובין ארבע קירות, יותר אנשים מבינים כמה חשוב לחזור לשורשים ולהתחבר לצרכים הקדמוניים שלנו, כדי להתגבר על שלל האיומים הבריאותיים שמלווים אותנו בעת המודרנית.


chair banner1
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.