Write a comment
לא שוטפים את הפה, עובדים חזק, לא הולכים לשיננית – כל השגיאות שסיגלנו לעצמנו בשמירה על היגיינת הפה והשיניים

השיניים בוקעות בפינו בשנת חיינו הראשונה, וכבר אז יש לשמור על ההיגיינה שלהן. אכן, כבר מגיל זה יש להקפיד לצחצח שיניים פעמיים ביום, וכל המרבה הרי זה משובח.

אלא שלעתים, צחצוח שיניים מלווה בשגיאות וטעויות העולות לנו בבריאות שינינו. הכירו כמה מהטעויות הנפוצות בצחצוח השיניים ולמדו כיצד לתקן אותן.

צחצוח לא נכון
ה-בעיה של צחצוח השיניים. רובנו עובדים לפי רוטינה: נעמדים מול הכיור, קצת ימינה, קצת שמאלה, למעלה, למטה ואפשר לסמן V. אלא שחשוב להקפיד שהמברשת תגיע לחיבור של השיניים עם החניכיים, ולחלקים הפנימיים שלהן, כיוון ששם מצטברים שיירי האוכל והפסולת.
כל רופא שיניים ישמח להדריך אודות צחצוח נכון. ועצה שימושית נוספת – מברשת שיניים חשמלית עושה עבודה מצוינת ומסתובבת במהירות ששום יד אנושית אפילו לא מתקרבת אליה, וכל שנדרש הוא להוביל אותה נכון בנבכי הפה.

לא שוטפים את הפה אחרי הצחצוח
אפילו אם הטעם של המשחה טעים ואתם רוצים להשאיר אותו בפה עוד קצת, כדאי לשטוף את השיניים אחרי הצחצוח. השטיפה מסלקת מהפה את הפסולת שהמברשת הוציאה מבין השיניים. ישנם משחות שיניים מיוחדות שנועדו להפחית רגישות בשיניים במקומות מועדים, אבל זהו היוצא מן הכלל. בשאר המקרים, יש לשטוף את הפה לאחר הצחצוח.

לא שוטפים את המברשת אחרי הצחצוח
רובד חיידקי הפלאק שהסרנו מן השיניים נשאר על המברשת, ובצחצוח הבא יחזור לפה ועלול לשוב ולפגוע בשיניים. הקפידו לשטוף את המברשת בתום הצחצוח כך שהקצף של המשחה ייעלם לחלוטין.

צחצוח חזק מנקה טוב יותר
טעות קשה שרבים נופלים בה. הפעלת כוח על המברשת רק תגרום לפגיעה בחניכיים ולשחיקה מהירה של המברשת. לשיניים נקיות מספיק לעבוד ברכות עם המברשת ולא להשתולל.

מברשת קשה מנקה טוב יותר
טעות מהסוג הקודם. מברשת עם סיבים רכים מנקה טוב כמו מברשת עם סיבים קשים, והאחרונה עלולה לגרום לנזק לחניכיים. שילוב של צחצוח חזק ומברשת עם סיבים קשים כבר מהווה סכנה לבריאות השן.

צחצוח עם סודה לשתייה
אופנה מיושנת מן העבר שפס זמנה מזמן. סודה לשתייה שמשה תחליף זול לניקוי השיניים בימים של מחסור, אבל כיום אין בעיה לקנות משחת שיניים. סודה לשתייה פוגעת בשכבת האמייל ולחלוטין לא מומלצת.

צחצוח מספר רב של פעמים
אין סיבה להיכנס להיסטריה ולצחצח שיניים בכל שעה עגולה. צחצוח מוגזם לאורך היום פוגע בשכבת האמייל. וממילא שכבת הפלאק של רובד חיידקי השיניים מתגבשת רק תוך 24 שעות, כך שצחצוח שגרתי פעמיים ביום, בוקר וערב, מספיק בהחלט.

להתחיל לצחצח מאותו המקום
טעות בה נופלים רבים, ועלולה לגרום למתן תשומת לב רבה לאזור אחד בפה ולהזנחה של היתר. כדי למנוע זאת, מומלץ להתחיל בכל יום לצחצח באזור אחר של הפה. למעלה, למטה, ימין, שמאל – חלקו את הפה לאזורים והקפידו לתת לכל חלק את תשומת הלב הראויה.

לשמור על מברשת השיניים
אולי מטעמי חסכון, יש הנוטים לשמור על מברשת השיניים לאורך חודשים ארוכים. עם הזמן, סיבי המברשת מתכופפים והצחצוח, גם אם יתבצע כהלכה, אינו אפקטיבי כיוון שקצוות הסיבים אינם מתפקדים ואינם מגיעים אל בין השיניים. בנוסף, בזמן זה נשחקים סיבי המברשת, וגם אם נשארים זקופים הם אינם מנקים היטב. לכן, חשוב להחליף מברשת שיניים בכל 3 חודשים לכל היותר.

להשאיר את המברשת לחה
טעות נפוצה ומיותרת למדי. לחות היא קרקע פוריה להתפתחות חיידקים, ולא חסר מהם בחדר האמבטיה. בתום השימוש יש להניח את המברשת עומדת, כשהסיבים כלפי מעלה, כדי שהמים ייזלו מהם.

צחצוח לאחר הקאה
אחרי הקאה, חשים רבים לצחצח את השיניים. אפשר להבין אותם – הריח נורא, הטעם בהתאם ורוצים להיפטר מהם כמה שיותר מהר. אלא שלאחר הקאה סביבת הפה חומצית למדי בגלל עליית מיצי הקיבה למעלה, וצחצוח שיניים במצב זה יעביר את החומר החומצי לשיניים, מה שיפגע בשכבת האמייל. לכן, מומלץ להמתין קצת עם הצחצוח ובכל מקרה לשטוף את הפה קודם לכם במים, לגרגר ולירוק כמה פעמים, בכדי להפחית את רמת החומציות בפה.

לא הולכים לשיננית
אולי הטעות הקשה מכל. כל אחד חייב בביקור שיננית לפחות פעמיים בשנה, עם עדיפות ל-3-4 ביקורים. אין תחליף לניקוי יסודי של הפה, לצד הביקורת של אשת מקצוע שבוחנת בעיון את שיניכם.
למה חשוב ללכת לשיננית? כי גם צחצוח קפדני אינו מושלם והוא מותיר אחריו רובד חיידקי, שעם הזמן מתקשה וניתן להסיר אותו רק אצל שיננית. זה בסיס להיווצרות אבנית ולצרות כמו נסיגת חניכיים. אז תמצאו זמן וקבעו תור אצל השיננית שלכם. זה חשוב!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.