Write a comment

 

היוגים מאמינים שתרגול יוגה מתחיל מוקדם. ממש מוקדם, עוד כשהעובר נמצא ברחם. שם, הוא מתרגל באופן די ספונטאני את הסדרה הראשונה של אשטנגה,  כחלק מההתפתחות העוברית שלו. ככה שזה לא ממש אמור להפתיע אותנו שברגע שתינוקות הופכים לאנשים קטנים, יוגה באה להם די בטבעיות.

למה יוגה היא לא רק למבוגרים, ולמה אין כזה דבר מוקדם מדי

ילד מביט למעלה
כולנו יודעים שליוגה יש יתרונות רבים מעבר לתרגול הפיסי עצמו, אבל כמה מהיתרונות של טכניקת התרגול המסורתית יכולים להגיע ובאמת מגיעים לילדים?

הילדים שלנו חיים בעולם מהיר. עם הורים עסוקים, לחץ להישגים בבית הספר, המעמד החברתי שלהם בין החברים ללימודים, המעמד שלהם בתוך המשפחה במיוחד כאשר יש אחים נוספים, סמארטפונים, פייסבוקים, קניונים. ואתם חשבתם שאתם נמצאים בלחץ... לא תמיד אנחנו רואים את ההשפעות האלה כמלחיצות עבור הילדים, אבל בעולם הפנימי שלהם, הן הרבה פעמים נתפסות ככאלה. הקצב המהיר של החיים יכול להשפיע גם על הילדים, בדרך כלל לא לטובה.

יוגה יכולה לעזור להתמודד עם הלחצים האלה. בתרגול יוגה משיגים כמה מטרות. בתור התחלה, תרגול היוגה הוא פעילות גופנית שאינה תחרותית. תרגול יוגה בגיל צעיר מעודד בניית הערכה עצמית ומודעות גופנית. כאשר מציגים את היוגה בשפה של ילדים, היא יכולה לעזור להתמודד עם סטרס של אנשים קטנים, שחיים בעולם מהיר. דרך התרגול ילדים לומדים לנווט דרך אתגרי החיים שלהם בהרבה יותר קלות.

ילדים מרוויחים יתרון עצום מתרגול יוגה. מבחינה פיסית, התרגול מגביר את הגמישות, הכוח הקואורדינציה והמודעות לגוף. בנוסף, תרגול יוגה עובד גם במישור המנטאלי ויכול לשפר את הריכוז והקשב. הם עוזר להם להתחבר לעצמם בצורה עמוקה יותר ולפתח מערכת יחסים אחרת עם העולם סביבם.

יוגה לילדים היא די שונה מיוגה למבוגרים. ילדים מנחים את המורה איך להנחות אותם. באמצעות האינטליגנציה הפנימית שלהם, הם משתמשים בתנוחות כלוח לחקור תחומים רבים אחרים- הם מספרים סיפור עם הגוף, בזרימה שיכולה להתרחש רק בעולם של ילדים.

היוגים פיתחו את האסאנות (התנוחות) לפני שנים רבות, והשתמשו בעולם הטבע כמקור השראה- העוקץ של העקרב, האצילות של הברבור, החיבור החזק לקרקע של העצים. כאשר ילדים מתחברים לתנועות ולצלילים של הטבע, הם לומדים להתחבר דרך זה גם לאחר. כאשר הם מתרגלים את תנוחת האריה, הם לא רק מתרגלים את העוצמה והכוח של האריה אלא גם את תחושת העוצמה שלהם ולומדים איך לווסת אותה. התנועות הפיסיות מציגים לילדים את המשמעות האמיתית של היוגה- אחדות, חיבור, ביטוי, המקום שלהם והמקום של האחר במרקם העדין של החיים.

סביבה תומכת והנחייה
היתרונות של יוגה מוכחים גם במחקרים. לדוגמא, מחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן (
Michigan) על הקשר בין בריאות ילדים לתרגול יוגה, מצא שהתרגול הביא לשיפור בכישורים המוטוריים, בקואורדינציה, בגמישות ובכוח, שיפור בכישורי הקשב והריכוז, יציבה טובה יותר של הגוף, נשימה, רגיעה, איזון ושלווה פנימית, ביטחון והערכה עצמית, יצירתיות ודמיון.

ילדים צריכים לגלות את העולם בעצמם. להגיד להם שהם צריכים להשתדל יותר להגיע להישגים טובים זאת לא ממש הדרך האופטימאלית עבורם. במקום זה, עדיף לספק להם סביבה תומכת שתעזור לגלות את האמת הפנימית שלהם. יוגה לילדים מציגה הרבה אפשרויות ללמוד, לחלוק זמן איכות, ולהניח את היסודות לתרגול לכל החיים, שרק יוסיף ויעמיק.

האתגר הגדול ביותר עם ילדים הוא לתפוס את תשומת הלב שלהם לאורך זמן, מספיק בשביל ללמד אותם את היתרונות שהם יכולים לקבל מתרגול יוגה. למרבה המזל ילדים אוהבים לדבר ולזוז, שתי תכונות שעוזרות בתרגול יוגה. הם יקפצו על ההזדמנות להיכנס לתפקיד של בעל חיים, עץ, או לוחם. התפקיד של המתרגל הוא לאפשר להם לנבוח בתנוחת הכלב, או לנהום בתנוחת האריה. גם בגלל שצליל הוא חשוב מאוד בשביל ילדים והוא מוסיף מימד אודיטורי לתרגול הפיסי של היוגה. ובעיקר בגלל שזה מה שילדים עושים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.