Write a comment

 

גם השנה יציינו ברחבי העולם את יום כדור הארץ השנה ב-22 באפריל. השנה, הוא יצוין בסימן 'הדור הירוק', הדור המודע ביותר מבחינה סביבתית. השנה, יום כדור הארץ גם מכין אותנו לקראת השנה הבאה, בו יצוין יום כדור הארץ בפעם ה-40.

אבל דווקא הארגונים הירוקים ברחבי העולם אומרים שיום כדור הארץ עשה את שלו ושהוא יכול ללכת הביתה.

מה שהיה היה

כבר בשנת 1970, עשרים מיליון אנשים ברחבי ארצות הברית ציינו את יום כדור הארץ הראשון ב-22 באפריל, ונתנו דרור לתסכול שלהם מההתדרדרות הסביבתית ההולכת וגואה.

היום, למעלה מ- 500 מיליון אנשים ב- 175 מדינות מציינים את היום הזה בכל שנה. השנה למשל, 100,000 נזירים בודהיסטים מ- 30,000 מקדשים ברחבי תאילנד יתקבצו במנזר צפונית לבנגקוק ויעשו מדיטציה המונית. מוזיאונים, פארקים, בתי ספר וקבוצות חברתיות בערים שונות ברחבי קנדה יציעו לאזרחים תוכניות לימוד בנושאים ידידותיים לסביבה. בארצות הברית יום כדור הארץ נופל במקרה בדיוק על חגיגות שבוע הפארקים הבינלאומי. זה אומר שיהיו שם הרבה טיולים, הרבה ניקיונות מאורגנים והרבה פעילויות אחרות. באתיופיה, המדינה העשירית בגודלה באפריקה, אבל השניה הכי מאוכלסת, יציינו השנה בפעם הראשונה את יום כדור הארץ, וינסו ללמד את התושבים שהרווחה האישית שלהם והרווחה של הסביבה קשורות.  

אבל הארגונים הירוקים טוענים שיום כדור הארץ הוא לא מה שהיה. בכל שנה הוא פחות מהפכני ויותר חסר משמעות. יום כדור הארץ הראשון היה ילד של אקטיביזם סביבתי. היום, עדיין יש קצת שאריות של אקטיביזם. חלק מהאירועים אפילו מפלרטטים עם נושאים חשובים באמת, אבל באופן כללי, האג'נדה של יום כדור הארץ הפכה לגימיק. ניצחון של רגע אחד. 15 דקות של תהילה.

יום כיפור
למרות שכבר אז היתה מודעות, ביום כדור הארץ הראשון, נושאים סביבתיים, כמו שימור ומיחזור, היו עדיין עניין שנוי במחלוקת. אנשי העסקים שמחו לעשות עוד כמה שקלים, הממשלות שמחו שיש להן אג'נדה פופולארית, חוקרים ומדענים שמחו שיש עוד כמה אנשים שמתעניינים במה שיש להם להגיד, ופעילי איכות הסביבה הרגישו שהם באמת עושים התקדמות לקראת עולם נקי יותר ושבאמת יש להם השפעה. הזוכה בפרס הגדול היה כדור הארץ.

אבל הזמנים השתנו. היום יום כדור הארץ הוא יותר על פסטיבלים, מצעדים, פיקניקים בפארק. טקס ריק מתוכן של סימפטיה לסביבה, אירוע שמופיע על לוח השנה, יום שמלא במילים יפות ללא כיסוי. אין שיח אמיתי ואין הסכמה על איזה נושאים דחופים יותר ואיזה צעדים יעילים יותר להצלת הכדור.

הם לא נגד הרעיון של היום הזה. מודעות היא נשק בלתי נפרד במלחמה הסביבתית ובאמת המודעות הסביבתית נמצאת על סדר היום העולמי יותר מאי פעם. הם פשוט אומרים שאנחנו לא יכולים לעשות מה שבא לנו כל השנה, ואז לחשוב שיום אחד שבו אנחנו מנסים לכפר על עוונותינו ולא נוסעים במכונית, מכבים את האור בבית למשך שעה, סוגרים את המים בזמן צחצוח השיניים, זורקים את הבקבוקים לפח המיחזור הקרוב, והולכים לסופר עם תיק במקום שקית, ישנה את העולם.  

בהשוואה לעקבות הפחמן שאנחנו משאירים, מעשים כאלה הם חסרי משמעות. הפעולות שלנו חייבות להיות שיטתיות. ואנחנו חייבים להתחיל להיות רציניים לגבי נושאים רציניים ולהתחיל לעשות פעולות אמיתיות, כדי להתחיל לשנות דברים.

התוצאה של יום אחד של מעשים טובים לא תהיה כדור ארץ טוב יותר, אלא אם נפעל ביחד ואם נפעל מספיק מהר. הגיע הזמן לשינוי אמיתי. הרי כולנו יחד באותו כדור.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.