Write a comment

 

עד שנת 2020 הטמפרטורות יעלו כמעט בעוד שתי מעלות. עד שנת 2020 אם תשאר לנו כנרת כנראה שהיא תהיה מלוחה. אם ישאר פה משהו בכלל עד שנת 2020, יבוא צונאמי ויהרוס הכל. ואם לא הצונאמי, אז המלריה. או שנמות מצימאון, כי כנראה שמים לא יהיו פה. וזה לא מאוד רחוק. כולה שנת 2020.

הדו"ח החדש (04/08/08) של המשרד להגנת הסביבה, בנושא 'היערכות ישראל לשינויים האקלימיים' לא משאיר הרבה מקום לדמיון.

הולכים ומתכלים
30 שנים של מדידות והערכות (וכנראה שגם צפייה בלא מעט מהדורות חדשות) הביאו את מומחי המשרד להגנת הסביבה למסקנה אחת. בעשור הקרוב הולך להיות פה לוהט. אם עד עכשיו חשבנו שבסביבות חודש אפריל- מאי הטמפרטורות מתחממות בהדרגה, ובסביבות ספטמבר הן מתחילות בירידה איטית (אבל בטוחה), אז לפי הדו"ח מסתבר שיולי הוא החודש הכי חם. שזה סוג של בשורה טובה, כי הוא מאחורינו כבר חמישה ימים.  

אבל, בפועל זה אומר שצריכת האנרגיה רק תלך ותגדל, כי כשחם מדליקים מזגן. לפי הערכת המשרד להגנת הסביבה, מדובר על גידול של 3% אחוזים בכל שנה. בהתאמה, גם הזיהום מגזי חממה ילך ויגדל, ורק יגרום לזה שיהיה פה אפילו עוד יותר חם. זה כמו מעגל קסמים, רק מהסוג הרע. וזה בטח לא מה שהתכוונו בפרוטוקול קיוטו.   

המצב של המים שלנו גם לא ממש מעודד. נתחיל עם הים. ב- 15 השנים האחרונות הים היה עסוק בלהעלות את המפלס שלו בכמעט עשרה ס"מ. לפי הדו"ח, עד שנת 2020 גובה פני הים צפוי לעלות בעשרה ס"מ נוספים, מה שאומר שרצועת החוף תלך ותצטמצם. אז חוץ מזה שיבואו לפה פחות תיירים, לאנשים שהבתים שלהם ממש קרובים  לים, כדאי לבדוק אם פוליסת הביטוח מכסה נזקי טבע. כי לפי מה שאומרים המומחים, שינוי בקו החוף הוא אחד מגורמי הסיכון לצונאמי.

עלייה במפלס הים תפגע גם במי התהום, שיהפכו מלוחים יותר. אז מאיפה יהיו לנו מי שתיה? שאלה טובה. לפי הדו"ח לא כדאי לנו לסמוך על הכנרת בעניין הזה. כולם כבר יודעים שהיא עוברת ימים לא קלים. לכו תדעו מה יקרה עד 2020, אבל אם היא תחזיק מעמד, כנראה שהכנרת המתוקה שלנו תהיה קצת מלוחה וזה בגלל אצות כחולות ורעילות, שכל התנאים האלה ביחד מאפשרים להן לצמוח ולהכות שורשים דווקא בזמן הכי לא מתאים.

אומרים שקשה לשנות הרגלים בגיל מבוגר. אבל כנראה שלישראל זה הולך לקרות בגיל 72. בגלל שיהיה פה חם ולא יהיו לנו מים, או לפחות לא מים באיכות טובה, יהיו פה הרבה מחלות. החום, המחלות, הבצורת, השיטפונות (ואולי גם הצונאמי) שמנבא הדו"ח יובילו לשינויים דמוגראפיים. אוכלוסיות מסוימות, כמו קשישים, חולים, חסרי אמצעים, אפילו אנשים שעובדים בחקלאות הופכים לפגיעים יותר למחלות. במשרד להגנת הסביבה מדברים על יתושים ובעיקר קדחת הנילוס המערבי. יש גם סיכוי לקאמבק של מלריה, אבל במשרד מאמינים (או מקווים) שגם היא תבטל את סיבוב ההופעות שלה בארץ ברגע האחרון. 


איך יוצאים מהבוץ?
את הארגונים שנלחמים למען סביבה טובה יותר, הדו"ח הזה לא הצליח להפיל. הם מכירים את התחזיות האלה מדוחות קודמים, אפילו מפורטים יותר. ולמרות שהנושא של איכות הסביבה כבר מזמן יצא מהארון, במשרד להגנת הסביבה טוענים שהממשלה עדיין מתעלמת מנושאים כאלה. כנראה משיקולים של סדרי עדיפויות ובעיקר משיקולים של כסף. אכן מדובר בהשקעה של מיליארדי שקלים, אבל אם לא נעשה כלום זה יעלה אפילו יותר.

בשורה תחתונה, ישראל 2008 לא ערוכה למה שעומד לקרות פה אם כל התחזיות יתבררו כנכונות. אבל, המילה האחרונה עדיין לא נאמרה. בימים אלה ממש עובדים על חלק ב' של הדו"ח, שהוא החלק המעשי יותר. עד להודעה חדשה (וכנראה שלא תהיה הודעה אחרת בקרוב) התוכנית הלאומית להתמודדות עם שינויי האקלים כוללת חיסכון במים על כל מה שמשתמע מזה, שיפור תשתיות הביוב כדי למזער נזקים במקרה של שיטפונות, הקמת שוברי גלים, הפקת אנרגיה ממשאבים אחרים וטבעיים, והרבה תפילות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.