Write a comment

 

בתור פולניה טובה אני יודעת שאתה אף פעם לא יכול לדעת מה הולך לקרות, לכן עדיף להיות מוכן לגרוע מכל. אבל, אפילו בחלומות הכי פולניים שלי, לא חלמתי שזה מה שיקרה. האמת שהגב כאב לי קצת לפני, אבל יכולתי להמשיך לחיות עם זה. תכננתי לפתוח את היום בהליכה קצרה בים, אבל בדרך שמתי לב שאני לא ממש מרגישה את הרגל. מה שכן הרגשתי זה את הכאבים בגב (שהמילה לתאר אותם עוד לא הומצאה). במקום בים, מצאתי את עצמי בקופת חולים ומשם הדרך למיון הייתה ממש קצרה, אבל כואבת.

שת משחת 

אז מסתבר שככה מרגישים כשיש דלקת בעצב השת או בשמו השני העצב הסכיאטי (האישיאס). הוא נחשב לעצב הארוך והגדול ביותר בגוף והחשוב ביותר במקלעת העצה. הוא מורכב ממספר שורשי עצבים שיוצאים מהחוליות L4 ו-L5, שתיהן מועדות לפורענות. הוא מתחיל בקצה התחתון של עמוד השדרה, עובר דרך הישבן, הירך והקרסול, ונגמר בכף הרגל. האחות במיון שלחה אותי לתור של האורתופד (שכולם היו שם פיסחים לפחות כמוני) לא לפני שכתבה על התיק שלי LBP שזה אומר low back pain. האמת? הרגשתי הרבה יותר כמו low blood pressure....

לא שאני מאחלת לכם את זה, אבל יכול מאוד להיות שגם לכם זה יקרה מתישהו. 80% מהאוכלוסייה יסבלו מכאבי גב תחתון במהלך חייהם. 90% יעמדו שוב על הרגליים תוך 6 שבועות, השאר יסבלו מהישנות התופעה בצורה חריפה יותר. כאבי גב תחתון יכולים להיות ראשוניים, שזה אומר שזה איזשהו תהליך ניווני, או משהו שנולדתם איתו, או חבלה בעמוד השדרה. כאב גב יכול להיות גם משני, שזה אומר שהוא נובע מאיזה שהיא בעיה מטבולית או ראומטית. זה יכול להתבטא רק בכאב גב, או בכאב גב וגם כאב שמוקרן לגפיים, או רק כאב שמוקרן (רדיקולרי).

כשאומרים סיאטיקה (או סכיאטיקה) מתכוונים להגיד כאב לאורך העצב. הכאב בדרך כלל מלווה בתחושת עקצוצים ונימול בגפיים התחתונות (שזה בעצם דרך יפה להגיד - חוסר תחושה). וכאילו שזה לא מספיק כואב, לפעמים זה מגיע גם עם אבדן תחושה על הסוגרים. הכאב עצמו הוא עמום או חד, אבל בעיקר משתק. הכאב הזה נובע או מלחץ על עצב השת או מדלקת בעצב. זה יכול לקרות גם בגלל בלט, פריצה או ניוון של הדיסק או היצרות של מעברי העצבים. זה יכול באותה מידה לקרות אחרי פציעה, ישיבה עקומה או תנועה לא נכונה.

  
אחרי בדיקה שכללה כל מיני משימות, שנראו אז בבחינת בלתי אפשריות (כמו לדחוף עם כף הרגל את כף היד של הרופא, או לעמוד על קצות האצבעות) הרופא שלח אותי הביתה עם זריקת וולטרן, כדור נוגד דלקת בשם ארקוקסיה, ויד חופשית בכל הנוגע למשככי כאבים, והוסיף שכדאי לי לא לזוז לפחות שבועיים (חבל, כי בדיוק תכנתי לצאת לטרק במדבר).

לכבוד מיליארד סובלים


אז כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, זה נמאס די מהר. על לשבת אין בכלל מה לדבר, גם לשכב זה לא להיט, אבל זה ברירת מחדל. כבר פיתחתי כל מיני תנוחות יצירתיות בשביל לא להרגיש את הכאב, ואפילו התחלתי לפנטז על לשטוף את הבית.

ואז הגיע הפלא גב. הוא נראה כמו מיטת פקיר, אבל קטנה. במקום מסמרים יש עיגולי פלסטיק שעל כל אחד מהם דוקרנים קטנים. הרעיון הוא לשכב עם האזור הכואב על המשטח, כששוכבים יש כמעט 2000 נקודות מגע וגירוי. זה עובד על אותם עקרונות של אקופרסורה, רפלקסולוגיה ואקופונקטורה: הנקודות האלה מפעילות לחץ ומגבירות את זרימת הדם, זרימת הדם המוגברת מאיצה את חילוף החומרים באזור, והאצת חילוף החומרים מסייעת להוציא את הרעלים החוצה ולהחזיר לרקמות מזון וחמצן שחיוניים להם. אחרי מספר דקות של שכיבה הגוף גם מתחיל לשחרר אנדורפינים, שכידוע מסייעים בעיקר לשיכוך כאבים אבל גם לשיפור מצב הרוח (מי אמר רחמים עצמיים?). כל אלה הופכים את הפלא-גב לטיפול שנוגע בכל המישורים.

זה מרגיש קצת מוזר בהתחלה, אבל בתור הישג ראשון, הצלחתי לשכב על הגב. אחרי 20 דקות בלבד של שכיבה על הפלא גב, לא הרגשתי את הכאב (אל תדאגו, הוא חזר אחר כך אבל הרבה פחות). אחרי 20 דקות בלבד פתאום הרגשתי שהגב שלי ישר. התחושה הייתה חמימה, נעימה ורגועה, ובאמת בהוראות המצורפות ממליצים לעשות את זה סמוך לזמן השינה.

מאז הפלא גב הוא החבר הכי טוב שלי. הוא הולך איתי לכל מקום (בגבולות הדירה שלי) הוא קטן וקל, לא צריך למצוא לו מקום במיוחד, אין לו תופעות לוואי, הוא לא מסריח כמו כל המשחות האלה, ואפשר כמה שרוצים ומתי שרוצים. הוא טוב לטיפול בבעיות שינה, לכאבים מכל הסוגים, גם כאבי פרקים וכאבים כרוניים כמו מיגרנה. כל מה שצריך זה רק 20 דקות עם עצמכם. ואיתו.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.