Write a comment

 

גם אלה בינינו המשתעשעים בקפיצות בנג'י או מטפסים בלי בעיה לפסגת ההימלאיה דוחים לעיתים קרובות את הביקור אצל רופא השיניים, ומקווים שכאב השיניים בו נתקפנו יעבור מעצמו. אך בעודנו עושים זאת אפילו לא עולה על דעתנו שהתוצאה של הדחיות החוזרות והנשנות האלו עלולה להיות מורסה.

כל מי שסבל אי פעם מתופעה לא נעימה זו, שאל את עצמו: האם ניתן לפתור את הבעיה הזו באמצעים הביתיים או שצריך מיד לרוץ לרופא השיניים?

כאב מטריד

אם כאב השיניים מטריד אותנו באופן קבוע והוא מלווה בנפיחות הלחי בצד השן הפגועה – מדובר במורסה. הסיבות להופעתה עשויות להיות שונות, כשהנפוצה ביותר היא הזיהום: במהלך הלעיסה, בחלל השן או בחניכיים, יחד עם שאריות המזון, נוצר ריקבון. המוגלה מפלסת לעצמה ערוץ מקצה השן לתוך העצם, מנסה לפרוץ החוצה, ונעצרת תחת קרום העצם העליונה או התחתונה.

בתוך הרקמות הסובבות את השן מתפתח הליך פתולוגי, המלווה בתחושות כאב, אשר הופכות בהדרגה לכאב פועם. אם בשלב הזה אתם עדיין דוחים את הביקור אצל רופא השיניים, התהליך הדלקתי מתפרש גם לקרום העצם, והכאב הופך פשוט לבלתי נסבל.

אמנם, לא מדובר במחלה קשה או חשוכת מרפא, אך המורסה לא תעבור מעצמה, מה גם שהדבר עלול להביא לסיבוכים. הדלקת עלולה להתעצם עקב היעדר טיפול או טיפול לא נכון, וכתוצאה מכך מופיעים המרכיבים החדשים שלה: כאב פועם, המורגש גם באוזן ועליית חום הגוף.

את הסימפטומים של המורסה מכיר למעשה כל אחד מאיתנו: ליד השן הנגועה, על החניכיים נוצרת מעין נפיחות קשה. כשנוגעים בה, מרגישים כאב, והיא גדלה במהירות. אחרי זה הנפיחות עוברת גם לרקמות הרכות של הפנים, בעיקר ללחי בצד השן הפגועה, אך עלולה להופיע גם בשפתיים, בקצות האף וגם בעפעפיים התחתונות. כל הסימפטומים האלה מלווים בהרגשה רעה ובעלייה בחוף הגוף.

השלבים

השלב המוקדם של התפתחות המורסה מאופיין עדיין בהיעדרות המוגלה, והרופאים מטפלים בה באנטיביוטיקה ובתרופות נגד כאבים. אך למרות שמדובר לכאורה בחולי לא מסובך, אפילו טיפול פשוט וראשוני כדאי לעשות בפיקוח רופא השיניים – ואז המצב לא יגיע לסיבוכים. לאחר הבדיקה הרופא יאבחן את מצב השן ולאחר מכן יחליט אם כדאי לטפל בה או פשוט לעקור.

אם לא פונים לרופא בשלב המוקדם של המחלה, היא תעבור לשלב המוגלתי, ואז אין מנוס מטיפול כירורגי: ליד השן הפגועה עושים חתך קטן, ודרכו מוציאים את המוגלה החוצה. לאחר מכן האזור המודלק עובר חיטוי ולשם ריפוי מלא מכניסים לפה מעין רצועת גומי מיוחד. כל ההליך מלווה בזריקות נגד כאבים.

בד בבד הרופא רושם תרופות אנטי-בקטריאליות ואנטי-דלקתיות על מנת להוריד את החום, את הדלקת ואת הכאבים. כעבור זמן מה הכאבים והנפיחות נעלמים, והחתך מגליד.

הערת אזהרה

הרופאים מזהירים כי את השן הנגועה לא ניתן לרפא על ידי שטיפת הפה בסודה ואמצעים "ביתיים" נוספים. גם כל מיני טיפות נגד כאב השיניים לא תעזורנה. כל הליך הריפוי צריך להתבצע בקליניקה תחת השגחה רפואית צמודה. אם אין לכם אפשרות לגשת לרופא השיניים בו ביום, ניתן להשתמש בכמה שיטות עממיות, אך אל תקוו שאלו ירפאו את המורסה – היא, כאמור, לא תיעלם מעצמה.

לעולם אל תשתמשו ברטיות חמות ליד הלחי, מכיוון שאלה רק יגרמו להאצת התהליך ועלולות להביא לסיבוכים.

שלוש שעות לפני הביקור אצל הרופא אל תשתמשו בתרופות ותכשירים נגד כאבים – הדבר יקשה על האיבחון.

לאחר שעשו לכם חתך בפה, אל תיקחו אספירין להפגת הכאבים – הוא עלול לגרום לשטף דם. אם, למרות החתך, במשך 12 שעות אתם לא חשים הקלה, פנו לרופא. אל תיקחו תרופות על דעת עצמכם.

הצטיידו בסבלנות: גם לאחר ההליך שביצע רופא השיניים, במשך זמן מה עקבות המורסה לא תיעלמנה לחלוטין. הנפיחות אף עלולה לגדול קצת, אך לרוב, שלושה ימים לאחר הטיפול, הכל חולף. הכאב באזור השן אמור לפוג, וחום הגוף לרדת לדרגה נורמאלית. גם אם מרגישים תחושות לא נעימות באזור החתך, אלה לא אמורות לגרום לכאב חריף. אין צורך להוציא או להזיז את רצועת הגומי ששמו לכם בפה, עד לביקור הבא אצל רופא השיניים. כל מטרתה של הרצועה היא לא להניח לפצע להגליד לפני הזמן. אם הרצועה נפלה מהפה, יש לפנות לרופא.

על מנת למנוע להבא את הופעת המורסות, פשוט הקפידו על היגיינת הפה ובקרו אצל רופא שיניים לפחות אחת לשנה.

לעדכונים נוספים בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק שלנו

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.